banner2

Hulusi Akar: Çatlasalar da patlasalar da tankımızı, uçağımızı yapacağız

TÜRK Silahlı Kuvvetleri'nin planlı tatbikatlarından 'Kış Tatbikatı- 2023' bugün yapılan Seçkin Gözlemci Günü ile sona erdi. Tatbikatın ardından konuşan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "Çatlasalar da patlasalar da tankımızı da yapacağız, uçağımızı da yapacağız. Fiili olarak KIZILELMA'yı da yapacağız" açıklamasında bulundu.

Gündem 02.02.2023, 15:15 02.02.2023, 18:35
Abone ol

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin 18 Ocak'ta Kars'ta başlattığı planlı tatbikatlarından 'Kış Tatbikatı-2023', bugün sona erdi. Tatbikata Türkiye, Azerbaycan, Bosna Hersek, Gürcistan, İtalya, Kazakistan, Kosova ve Özbekistan fiilen, Almanya, Bahreyn, Birleşik Krallık, Etiyopya, Katar, Kırgızistan, Kuveyt, Malezya, Moğolistan gözlemci olarak katıldı.

189'u yabancı olmak üzere 2 bin 113 personelin yer aldığı, 43 değişik türde 651 araç, 28 farklı tür ve çapta 865 silah kullanılan tatbikat, zor şartlar altında gerçekleştirildi. 

İLK KEZ KULLANILAN CİHAZLAR

'Kış Tatbikatı-2023'te, Kargu kamikaze mini İHA sistemi, mini İKA sistemi AKROP ve KOMODO, PROTON elit dedektör tünel tespit cihazı, kaideye monteli cirit, TOGAN ve Serçe 2 mini İHA, Serçe 3 mini İHA, 81 ve 120 mm havan elektronik tevcih sistemi, KN12 keskin nişancı tüfeği, eksi 25 derece soğuğa dayanıklı yerli ve milli yeni tip kış kıyafetleri, kılıfı ve hücum yeleği, yeni nesil hava savunma sistemleri olan HERİKKS-VI, genişleyebilir seyyar sahra mutfak ünitesi ve mobil gıda laboratuvar aracı ilk defa kullanıldı.

DRONE, KAMİKAZE VE ATAK HELİKOPTERLERİNİN ATIŞLARIYLA DEVAM EDİLDİ

F-16 hava tecrit atışları ile başlayan tatbikat, tank, obüs, havan, zırhlı tanksavar aracı UMTAS CİRİT paletli atışı, keskin nişancı atışı, drone kamikaze ve ATAK helikopterlerin atışlarıyla devam etti. Hava hücum harekatının ardından tatbikat AK 40-GL bomba atar ve RPG-7 atışlarıyla icra edildi.

AKAR: OPERASYONLARIMIZ MEŞRU MÜDAFADIR

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, tatbikatın ardından açıklama yaptı. Bakan Akar, "Terörle mücadelemiz hem yurt içinde hem de sınır ötesinde devam etmektedir. Tüm operasyonlarımız meşru müdafadır. Hudut namustur anlayışıyla, en ileri teknoloji araçların kullanılmasıyla ve hudut birliklerimizin en ileri çapta takviyeleriyle hudutlarımız korunmaktadır. Kimsenin şüphesi olmasın." ifadelerini kullandı.

''ÇATLASALAR DA PATLASALAR DA TANKIMIZI YAPACAĞIZ''

Bakan Akar, "Bizim tek hedefimiz teröristler. Bu durum çarptırılıyor. Bu çarpıtmalara karşı uyanık olunması lazım. Çatlasalar da patlasalar da tankımızı da yapacağız, uçağımızı da yapacağız. Fiili olarak KIZILELMA'yı da yapacağız" dedi.

''YUNANİSTAN'IN KIŞKIRTICI EYLEMLERİ SÜRÜYOR''

"Bizler itidalli dış politika izlerken Yunanistan'ın kışkırtıcı eylemleri sürüyor.'' diyen Bakan Akar, ''Yunanistan tarafından yapılanları sükunetle karşılamaya çalışıyoruz. Provokatif konuşmalar gerçekten hiç uygun değil. Bunların sıkıntılı olduğunu herkesin bilmesi lazım. Bazı makul düşünün Yunanların da gerçekleri gördüklerini, yapılan girişimlerin özellikle Yunan halkının refahına kastetiğini herkesin gördüğünü de müşahede ediyoruz." ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!