Herkes silah başına! Mehmetçik ve Suriye Milli Ordusu operasyona hazır

Mehmetçik ve Suriye Milli Ordusu, PKK/YPG'li teröristleri en az 4 bölgeden daha temizlemek için hazır ol durumuna geçti. Yarınki MGK toplantısının ardından Suriye'ye 5. büyük operasyon artık an meselesi olacak.

Gündem 25.05.2022, 10:42
Herkes silah başına! Mehmetçik ve Suriye Milli Ordusu operasyona hazır

Türkiye'nin Suriye'ye yönelik 5. büyük askerî operasyonu yakında başlayacak. Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı, Barış Pınarı ve Bahar Kalkanı harekâtlarının ardından yeni operasyonla terör örgütü PKK/YPG'ye büyük bir darbe daha indirilecek. 

Halep'in kuzeydeki giriş kapısı olarak görülen Tel Rıfat'ın teröristlerden temizlenmesi güvenlik güçlerinin birinci önceliği durumunda. Burayı PKK/YPG ile birlikte Rusya, rejim ve İranlı milisler yıllardır ortaklaşa kullanıyor. Tel Rıfat'ta kontrolün sağlanmasıyla birlikte Halep'in kapıları da ardına kadar açılmış olacak. 

Planları aylar öncesinden hazır durumdaki harekât 2021 Ekim'inde başlaması gerekirken ertelenmişti. Tıpkı Tel Rıfat gibi Mehmetçiğin öncelikli hedeflerinden biri de sınırdaki Ayn el-Arab. Terör örgütü ve destekçisi ABD'nin 'Kobani' olarak isimlendirdiği bölge, 2014 Ekim'inde DEAŞ'ın işgali nedeniyle terör destekçisi grupların yurt içinde sokağa dökülmesine bahane olmuştu. Mehmetçiğin operasyonuyla birlikte orada güvenlik tam olarak sağlanmış olacak. 

MÜNBİÇ YENİDEN ÖZGÜR OLACAK

ABD'nin 2013-2015 aralığında "Fırat'ın batısına geçmeyecekler" şeklinde sözler verip daha sonra DEAŞ-PKK devir teslim tiyatrosuyla örgüte teslim ettiği bir başka bölge ise Münbiç. Fırat Kalkanı harekât bölgesi sınırlarında yer alan Münbiç'i kurtarmaya yönelik olarak geçtiğimiz yıllarda teşebbüsler olmuş ancak bu girişimler çeşitli nedenlerle akim kalmıştı. Türk Silahlı Kuvvetleri ile birlikte yeni operasyona hazırlanan Suriye Milli Ordusu'nun Ayn el-Arab'dan sonraki hedefinin Münbiç olmasına kesin gözüyle bakılıyor.  

 

PKK/YPG işgali nedeniyle yıllardır zor durumdaki Münbiç halkı sık sık Türkiye'ye kendilerini kurtarması için çağrıda bulunuyordu. 

Operasyonlar Tel Abyad'da Barış Pınarı harekât bölgesinin güney ucundaki Ayn İsa'ya doğru da genişlediğinde Fırat'ın iki yanında Münbiç-Harb Işık-Ayn İsa bağlantısı sağlanmış olacak. Böylelikle oldukça geniş bir alan, Türkiye'deki Suriyelilerin dönüşü için terörden arındırılmış olarak hazır hale getirilecek. 

TÜM GÖZLER MGK TOPLANTISINDA 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, harekât konusunda son karar için yarın toplanacak Milli Güvenlik Kurulu'nu (MGK) işaret etmiş ve operasyonların perşembe sonrası her an başlayabileceği mesajı vermişti. Suriye Milli Ordusu bileşeni tüm gruplara operasyon için hazır olmaları yönünde talimat iletildiği belirtiliyor. Dün akşam Türkiye-Suriye sınırını geçen önemli bir miktarda zırhlı aracın Fırat Kalkanı bölgesine intikal ettiği belirtiliyor. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!