Yandex Metrica

Sitede Ara

Hem yerli hem milli! İstanbul'un burnunun dibinde bulundu: 3 milyarlık rezerv!

Hem yerli hem milli! İstanbul'un burnunun dibinde bulundu: 3 milyarlık rezerv!

Cumhurbaşkanı Erdoğan önderliğinde enerjide tam bağımsızlık ateşini yakan Türkiye, yer altı kaynaklarını değerlendirmek için çalışmalarına tam gaz devam ediyor. Tekirdağ ve Silivri’de yapılan doğal gaz arama çalışmalarında yeni rezervler keşfedildi. Yapılan arama çalışmalarında  4 yeni kuyuda 3 milyar TL ekonomik büyüklüğe sahip 300 milyon metreküp doğal gaz bulundu. 

Gündem

04.06.2024, 17:52

Enerjide dışa bağımlılığı azaltmakta kararlı olan Türkiye, yurdun çeşitli bölgelerinde sondaj faaliyetleri hız kesmeden devam ediyor. Bir yanda doğalgaz bir yanda ise petrol keşifleriyle ilgili çalışmalar sürerken Türkiye’nin doğal gaz üretimi şirketlerinden Trakya Havzası Doğalgaz Şirketi (TBNG) Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi’nin desteğiyle hazırladığı 2024 Yılı Yeni Sondaj Programı çerçevesinde, Silivri ve Tekirdağ’da açtığı yeni kuyulardan gaz çıkarmaya başladı.

Bakan Yerlikaya'dan Kayseri'deki olaylarla ilgili açıklama: Müsaade edemeyiz! Bakan Yerlikaya'dan Kayseri'deki olaylarla ilgili açıklama: Müsaade edemeyiz! Haberi Görüntüle

300 MİLYON METREKÜP DOĞALGAZ REZERVİ 

10 milyon dolar yatırımla açılan 4 yeni kuyuda, 3 milyar TL ekonomik büyüklüğe sahip 300 milyon metreküp doğal gaz rezervi bulundu.  İlk önce Silivri, ardından da Tekirdağ’da ilk ateşin yanmasıyla birlikte mevcut rezerv, dağıtıma hazır hale geldi. 

Türkiye-Hollanda'yı yenerse hangi takımla oynayacak? Türkiye'nin yarı finalde rakibi kim olacak? Türkiye-Hollanda'yı yenerse hangi takımla oynayacak? Türkiye'nin yarı finalde rakibi kim... Haberi Görüntüle

HEDEF GÜNLÜK ÜRETİMDE 125 BİN METREKÜP DOĞALGAZ

Tekirdağ ve Silivri’de toplam 85 kuyudan günlük 250 bin metreküp doğal gaz çıkarma kapasitesine sahip olan TBNG, 2024 sondaj programı ile günlük üretimi yüzde 50 oranında artırmayı hedefliyor. Sondaj programının bitmesi ile beklenen günlük üretim artışının 125 bin metreküp olması bekleniyor.

Cumhurbaşkanımız milletin adamıdır! Doğan Aydal'ın 'Erdoğan' sözlerine peş peşe tepkiler: Hukuk dışı söylemler gerekli cevabı bulacaktır Cumhurbaşkanımız milletin adamıdır! Doğan Aydal'ın 'Erdoğan' sözlerine peş peşe tepkiler:... Haberi Görüntüle

YERLİ VE MİLLİ DOĞALGAZ

Bulunan rezervlerle ilgili değerlendirmelerde bulunan TBNG CEO’su Sinan Furat, "Tekirdağ’da daha önce keşfini yaptığımız sahada dün gece itibarıyla gaz yakımına başlayarak aslında üretim aşamasına geçtik. Ülkemize kazandırdığımız bu yerli ve milli doğal gazı, yerin 2 bin 800 metre altından çıkararak bulunduğumuz bölgedeki sanayicilere bu hafta ulaştırmaya başlıyoruz" dedi. 

Şirketin CEO'su Sinan Furat "Şu anda Tekirdağ’ın Köseilyas Mahallesi'ndeyiz, şirketimizin burada gerçekleştirmiş olduğu sondaj faaliyetlerini görüyoruz. 2024 yılındaki sondaj programımızın dördüncü kuyusu burası. İlk kuyumuz Silivri, daha sonra 2. ve 3. kuyularımızı Tekirdağ’da sondaj faaliyetlerini bitirerek üretime verdik." açıklamasında bulundu. 

Karadeniz'de deprem paniği! Vatandaşlar sokaklara fırladı Karadeniz'de deprem paniği! Vatandaşlar sokaklara fırladı Haberi Görüntüle

"TPAO'NUN İZİNDEN GİTMEYE DEVAM EDİYORUZ"

 Köseilyas Mahallesinde günlük 50 bin metreküp üretim hedeflediklerini ifade eden Sinan Fuat, "Sondaj faaliyetlerimiz bitmek üzere, bundan sonraki test aşamalarımız daha sonra da üretim aşamasına geçmiş olacağız. Ülkemizde son 3 yılda enerji alanında önemli atılımlar yapıldı, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisimizin destekleriyle yurt dışından aldığımız finansman kaynaklarıyla şu anda yer altından çıkardığımız doğal gazı, yerli ve milli doğal gazı üretime vermiş bulunmaktayız. Özellikle burada ülkemizin enerjide arz güvenliğinin ne kadar önemli bir konu olduğunu belirtmek istiyorum. Milli gururumuz TPAO şu anda Gabar’da petrol üretimlerine, aynı zamanda da Karadeniz’de doğal gaz üretimlerine devam ediyorlar. Biz de özel sektör oyuncuları olarak TPAO’nun izinden gitmeye devam ediyoruz. Ülke olarak özellikle enerjide yerli kaynaklarla, yerli ve milli enerjimizi üretmek zorundayız bunun bilincindeyiz” açıklamasında bulundu. 

Emekli maaş zammı bu akşam belli olacak mı? En düşük emekli maaşı 12 bin TL mi oldu? Emekli maaş zammı bu akşam belli olacak mı? En düşük... Haberi Görüntüle

"YATIRIM İŞTAHIMIZ HER ZAMAN FAZLA"

CEO Furat açıklamasının devamında, şu ifadeleri kullandı; "2024 yılında sondaj faaliyetlerimiz devam edecek, bundan sonraki hedefimiz 5. kuyumuz yine Tekirdağ’da olacak. Aslında baktığınızda Tekirdağ uzun süredir doğal gaz faaliyetlerinin yapıldığı bir bölge. Şu anda bizim halihazırda yaklaşık 85 kuyumuz var ve günlük 250 bin metreküp doğal gaz üretimi gerçekleştiriyoruz. Aynı zamanda yeni sondaj programıyla, yüzde 50 üretimi artırma hedefimize günbegün yaklaşıyoruz. Sondajını bitirip devreye aldığımız kuyularla bu 250 bin metreküp günlük üretimi yüzde 50 artıracağız. Özellikle bu sektörde bizim lisans konusunda devlet büyüklerimizden, bakanlığımızdan halihazırda zaten destek görüyoruz. Yatırımlarımızı daha da artırmak istiyoruz, yatırım iştahımız oldukça fazla, amacımız ülkemize daha fazla yurt dışından finansman getirerek bu finansmanı yerli ve milli doğal gazı üretime geçirebilmek. İnşallah lisanslar konusunda da devlet büyüklerimizden gerekli desteği aldığımızda da daha fazla yatırım, daha fazla sondaj, daha fazla kuyu faaliyetlerimize devam edeceğiz. 

Berber, kuaför ve güzellik salonlarına tatil ayarı! Kurala uymayanlar yandı Berber, kuaför ve güzellik salonlarına tatil ayarı! Kurala uymayanlar yandı Haberi Görüntüle

"KONUŞTUĞUMUZ RAKAMLAR ÖNCEDEN HAYAL ETTİĞİMİZ RAKAMLARDI"

Bu da tabii ki yıllık 50 milyar dolarlık enerji maliyetimizi, yurt dışından almak zorunda olduğumuz enerji ithalatımızı daha da aşağılara çekecek. Ülkemiz şu anda özellikle petrolde, Sayın Bakanımızın da en son verdiği bilgilerde öğrendiğimiz kadarıyla özellikle petrolde kendi ihtiyacının yüzde 10’nuna yaklaşan bir kısmını karşılar duruma geldi. Bu rakamlar önceden bizim hayal ettiğimiz rakamlardı ama artık bugün gerçekleşiyor. Doğal gazda da bundan 3-4 yıl önce yüzde 1 bile olmayan yerli üretim, çok kısa sürede 3 sene de yüzde 3’e çıkmış durumda. Bakanımızın açıklamalarından anladığımız kadarıyla bu rakam yıl sonunda daha da yukarı çıkacak. Türkiye’nin enerji alanında yerli enerji üretiminde bu sıçraması tabii ki sektör oyuncuları olarak bizleri de çok sevindiriyor. İnşallah ileride bu rakamlar daha da yukarı çıkacak.

 

 

Habere Tepki Ver

5

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Zehra EVCİL

TRHaber.com - Gündem


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading