banner2

'Help Turkey' etiketli yerli kundakçılara: Uçağı devlet ister, siz diplomat değilsiniz

'HelpTurkey' yaygarasıyla yabancılara el açan yerli kundakçılar, soruşturma sonrası şimdi kendilerini şu çarpıtmayla temize çıkarmaya çalışıyor: Başka ülkeler Türkiye'ye uçak gönderiyor, bu acizlik değil mi?

Gündem 05.08.2021, 13:59 05.08.2021, 14:34
Abone ol
'Help Turkey' etiketli yerli kundakçılara: Uçağı devlet ister, siz diplomat değilsiniz

Help Turkey (Türkiye'ye yardım et) kampanyasıyla yabancılardan destek dilenenler, orman yangınlarıyla mücadele için başka ülkelerin gönderdiği uçakları örnek gösterip "Bu acizlik olmuyor mu?" diyerek kendilerini temize çıkarmaya çalışıyor. 

Oysa uluslararası ilişkilerde bu tür çağrılar diplomatik teamüllerle resmi kurumlar üzerinden yürütülüyor. Sosyal medyada robot hesapların peşine takılan yüzbinlerce muhalifin 'diplomatik' bir kimliği bulunmuyor. Herhangi bir vatandaşın da yangınla mücadele görevini, bu konuda yegâne sorumlu olan devletten devralma gibi bir misyonu yok. 

Ödenen aidatlar ve uluslararası anlaşmalar sonucu Türkiye'ye uçak/helikopter gönderen Avrupa ülkeleri de, bu eylemi bazı vatandaşların Help Turkey etiketli paylaşımları sayesinde yapmadı. İspanya, yangın söndürme uçaklarını 'parası ödenmiş bir çeşit sigorta kapsamında' Türkiye'ye yolladı. 

Benzer şekilde Azerbaycan, Ukrayna, Rusya, Hırvatistan ve Katar'dan gelen söndürme ekip ve uçakları da diplomatik temaslar (kiralama ya da destek) sonucu bu topraklarda görev yapıyor. 

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturmasına konu olan Global Call (Küresel Çağrı) ve Help Turkey kampanyasının peşine takılanların kendilerini 'devlet yerine koyması' ve birer 'diplomat' gibi davranmak istemesi dikkat çekiyor. 

Yangınlarda kullanılan 16 uçak, 9 insansız hava aracı, 51 helikopter, 1 insansız helikopter, 805 tanker ve 155 iş makinesinin hepsi de devlete ait ya da devletin talebi üzerine kiralanmış araçlar. Alevleri söndürmek için karada da maaşları devlet tarafından ödenmekte olan 5 bin 200 resmî görevli var. 

Hâl böyleyken, sosyal medya kundakçılarının kendilerini devlet görevlisi/diplomat zannederek başka ülkelerden uçak, ekipman, personel, para vs... talep etmesi Başsavcılık tarafından da 'ülkeyi aciz gösterme eylemi' olarak görülüyor. 

Orman yangınlarıyla mücadeledeki bazı aksaklıklara yapılan eleştiriyle, fert bazında yabancılardan yardım dilenme arasında büyük farklar var. İşte birkaç gün önceki o kirli kampanya hakkında açılan soruşturma, aradaki bu farkı da göz önüne alarak 'yerli kundakçılara' odaklanacak. 

Global Call ve Help Turkey etiketli operasyonların dekçekçilerinden 'fondaş' Gazete Duvar, Ankara'da açılan soruşturmayı böyle çarpıtmaya çalıştı.  

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!