banner2

HDP ve YSP’den Kılıçdaroğlu-Özdağ protokolü açıklaması! 'Kararımızı yarın açıklayacağız'

HDP ve Yeşil Sol Parti Merkez Yürütme Kurulları, Kılıçdaroğlu ve Özdağ arasında yapılan protokole ilişkin kararlarını yarın duyurma kararı aldı.

Gündem 24.05.2023, 19:42 24.05.2023, 20:04
Abone ol
HDP ve YSP’den Kılıçdaroğlu-Özdağ protokolü açıklaması! 'Kararımızı yarın açıklayacağız'

Halkların Demokrat Partisi (HDP) ve Yeşil Sol Parti (YSP) Merkez Yürütme Kurulları, HDP destekli Altılı Masa'nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu ile Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ arasında gerçekleşen mutabakat sonrası toplandı.

Toplantının ardından HDP ve YSP konuya ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Her iki parti de aldıkları kararı yarın kamuoyuna duyuracak. 

Kılıçdaroğlu ile Özdağ arasında imzalanan protokole tepki gösterilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Demokrasi ve özgürlüğü savunan politik ilkelerimize daha sıkı ve kararlı sarılıyoruz.

HDP ve Yeşil Sol Parti Merkez Yürütme Kurulları bugün olağanüstü toplanarak son gelişmeleri değerlendirmiştir.

Buna göre;

1- Ülkemizde yaşanan sorunların temelinde demokrasi ve hukuk açısından evrensel ilkelere uymayan uygulamalar bulunduğunu uzun zamandan bu yana ifade ettik, etmeye de devam ediyoruz. Özellikle seçim hukuku ve halk iradesini, yerel demokrasiyi yerle bir eden kayyım politikaları bu uygulamaların başında gelmektedir. Halkın iradesini gasp eden kayyım atamaları demokrasi ve hukuk açısından kabul edilemez ve bu konudaki yaklaşımımız değişmezdir.

2- Sayın Kılıçdaroğlu’nun bugün açıkladığı protokoldeki bu konuyla ilgili belirlemeler evrensel demokratik ilkelere aykırıdır. Tutumumuz ve eleştirimiz net ve açıktır. Kayyım uygulamaları sadece Diyarbakır’ın değil İstanbul’un ve bir bütün olarak hepimizin sorunudur.

3- Demokrasi ve hukukun evrensel ilkelerine sahip çıkmak ve bu konuda ilkesiz duruşlara taviz vermemek hepimizin görevidir. Bunu bir kez daha hatırlatıyoruz. Bizler demokrasi, hukuk ve adalet mücadelesinin kararlı öznesi olmayı sürdüreceğiz.

4- Ülke için bir referanduma dönüşmüş 28 Mayıs seçimleri ve sonrası için oynanan oyunların ve kurulan tuzakların farkındayız. Bugün başlattığımız değerlendirmelerimize partilerimizin bileşenleri ve kurulları ile devam ediyoruz. Değerlendirmelerimiz sonucu nihai kararımızı, seçimlerdeki tutumumuzla ilgili açıklamamızı yarın (25 Mayıs 2023) halklarımızla paylaşacağız.”

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!