banner2

HDP'nin Nevruz kutlamasında dikkat çeken CHP'li! PKK yandaşlarıyla saf tuttu

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Diyarbakır'da nevruz kutlamasında PKK yandaşlarıyla birlikte saf tuttu. Nevruz etkinliğinde PKK'yı simgeleyen bez parçaları açılırken, örgütün elebaşı Abdullah Öcalan lehine sloganlar atıldı.

Gündem 21.03.2023, 16:25 21.03.2023, 16:48
Abone ol

8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında Taksim'de düzenlenen yürüyüşe katılan ve PKK ağzıyla "Jin, Jiyan, Azadi" sözünü 'özgürlük' olarak belirten 'Siha Sezgin' lakaplı CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, bu kez de HDP'nin nevruz kutlamasında boy gösterdi.

Diyarbakır'ın Bağlar ilçesinde gerçekleştirilen nevruz etkinliği sabah saatlerinde başlarken 5 kilometrelik alanda 3 aşamalı bariyer ve güvenlik kapısı kuruldu. 136 bin metrekarelik alanda 7 bin polis görev alırken, birçok noktada bomba imha uzmanı ve eğitimli bomba arama köpekleriyle aramalar yapıldı. Nevruz alanı helikopterle havadan izlenirken, çevrede yoğun güvenlik önlemleri alındı.

SEZGİN TANIRKULU DA ORADA

Programa, HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, DTK Eş Başkanı Berdan Öztürk, DBP Eş Genel Başkanı Salihe Aydeniz, Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü Çiğdem Kılıçgün Uçar, Eski Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın eşi Başak Demirtaş ve bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı. Sahnede Türkçe ve Kürtçe konuşmalar yapıldı.AHMET TÜRK: ÖCALAN'IN ÖGÜRLEŞME DÖNEMİDİR

Nevruz kutlamalarını terör propagandalarına çeviren HDP'liler, haddini aşan sözler sarf etti. Konuşmacılardan Ahmet Türk, yaptığı açıklamada skandalar ifadeler kullandı;

"Bu nevruz, bu dönem Sayın Öcalan'ın özgürleşme dönemidir. Bunu hep birlikte sağlamak için gece gündüz mücadele etmek zorundayız. Yine Kürt halkına karşı yürütülen baskıcı anlayışa karşı eş genel başkanlarımız Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ, yine birçok değerli arkadaşımız Selçuk Mızraklı, Gülten Kışanak, bu iktidarın Kürt düşmanlığından dolayı bugün zindanlarda.''

''YAZIKLAR OLSUN BİZE''

''Biz bütün bu yapılanlara karşı eğer birliğimizi güçlü hale getiremezsek, eğer bunun hesabını sormazsak yazıklar olsun bize.'' diyen Ahmet Türk, ''Sayın Öcalan'ın 24 yıldır zindandaki esaretine son vermek zorundayız. Bu dönem özgürleşmenin günü olacaktır. Bu dönem, Kürt halkının kendi kaderini belirleme günü olacaktır. Buna yürekten inanıyorum" ifadelerini kullandı.

TAŞLAR ATILDI, POLİSLER YARALANDI

Öte yandan yüzleri maskeli bazı kişiler, sahnenin ön kısmında 3 metrelik tel örgülere çıkarken, zaman zaman polisle alana gelen bazı kişiler arasında gerginlik yaşandı. Atılan taşlardan 5 polis yaralanırken, şu ana kadar 19 kişi gözaltına alındı.

BEZ PAÇAVRALARI AÇILDI

Nevruz alanında 2,5 ton odun yakılırken, alanda bulunanlar halay çekerek slogan attı. Terör örgütü PKK ve elebaşı Abdullah Öcalan lehine slogan atıldı. Alanda terör örgütünü simgeleyen bez parçaları da açıldı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!