banner2

HDP kirli ittifak ile ilgili net konuştu: Esas olan Kılıçdaroğlu'nun verdiği sözler!

HDP ile yapılan kirli pazarlık sonrası aylardır HDP ve PKK'lıların "Abdullah Öcalan’ı serbest bırakacağız" söylemlerine ses çıkarmayan CHP, seçimlerdeki hezimetin ardından Milliyetçi oyları alabilmek için 14 Mayıs'tan sonra hemen strateji değiştirdi. HDP’den, Ümit Özdağ ile Kemal Kılıçdaroğlu arasındaki protokole ilişkin dikkat çeken bir açıklama geldi. İkinci turda Kılıçdaroğlu’na desteklerini sürdüreceklerini ifade eden HDP’li Buldan, Özdağ’ın söylediklerinin bir önemi olmadığını önemli olanın Kılıçdaroğlu’nun kendilerine verdiği sözler olduğunun altını çizdi.

Gündem 26.05.2023, 15:26 26.05.2023, 16:08
Abone ol

14 Mayıs'ta Cumhurbaşkanı Erdoğan karşısında hezimete uğrayan HDP destekli 8'li koalisyonun cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, ikinci turda kazanamak için her yolu denemeye başladı. Son olarak Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ'dan 7 maddelik protokol karşılığı destek sözü alan Kılıçdaroğlu hem HDP'ye hem de Özdağ'a birbiriyle ters düşen vaatler vererek yeni bir skandala imza atmış oldu. Diyarbakır'da konuşan HDP Eş Başkanı Pervin Buldan, Ümit Özdağ'ın ne söylediği ile ilgilenmediklerini dile getirdi. 

"ÜMİT ÖZDAĞ'IN SÖYLEDİKLERİNİN ÖNEMİ YOK"

İkinci turda Kılıçdaroğlu'na desteklerini sürdüreceklerini ifade eden HDP'li Buldan, Özdağ'ın söylediklerinin bir önemi olmadığını önemli olanın Kemal Kılıçdaroğlu'nun kendilerine verdiği sözler olduğunun altını çizdi.

"ESAS OLAN KILIÇDAROĞLU'NUN VERDİĞİ SÖZLERDİR"

Buldan şu ifadeleri kullandı: "Biz Ümit Özdağ'ın ne dediğine bakmıyoruz. Ümit Özdağ'ın ırkçı ve faşist söylemlerine asla takılmıyoruz. Bizim için esas olan Sayın Kılıçdaroğlu'nun topluma vermiş olduğu sözlerdir. Sayın Kılıçdaroğlu'nun daha önce yapmış olduğu açıklamalardır. İkinci turda kazanabilmek için Ümit Özdağ ile bir protokol imzalamış olabilirler ama bizim için esas olan biraz önce de ifade ettiğim gibi Sayın Kılıçdaroğlu'nun daha önce topluma yapmış olduğu açıklamalar, vermiş olduğu sözler"

"KÜRT HALKI ÜZERİNDEN OYUNLAR OYNANMAYA ÇALIŞILIYOR"

Kılıçdaroğlu'nun her iki tarafa da birbiriyle ters düşen vaatlerde bulunmasından rahatsızlık duymayan Buldan, "Ümit Özdağ son günlerde evet ırkçı, faşist söylemleri çok yaygın biçimde kullanıyor. Kürt halkına düşmanlığını bir kez daha ortaya koyuyor. Ve Kürt halkı üzerinden bazı oyunları oynamaya çalışıyor. Ama biz bu oyunları asla ve asla bu oyunlara gelmeyeceğiz" dedi.

SIRRI SÜREYYA ÖNDER'DEN DE İTİRAF GELMİŞTİ 

HDP ile yapılan kirli pazarlığa ilişkin çarpıcı bir itiraf Sırrı Süreyya Önder'den gelmişti. HDP'li Önder, Kılıçdaroğlu ile yapılan anlaşmaya ilişkin yaptığı açıklamasında kendilerine söz verildiğini kaydetmişti. Terör suçlarından dolayı tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş için özgürlük iması yapan Önder, Kılıçdaroğlu'nun bunu kabul ettiğini dile getirmişti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!