banner2

HDP'den verilen talimatları tek tek okuyan Kılıçdaroğlu'nun yalanını TBMM Başkanı Şentop ortaya çıkardı!

Altılı Masa'nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, HDP ile görüşme sonrasında meclis tutanaklarında Kürtçe'nin "bilinmeyen bir dil" olarak geçtiğini ifade etti. Kılıçdaroğlu'nun bu iddiasına TBMM Başkanı Mustafa Şentop cevap verdi. Şentop, Türkçe dışında tüm dillerin tutanakta "Türkçe olmayan dil" olarak dipnot düşüldüğünü belirterek, bilinmeyen bir dil ifadesinin de yalan ve iftira olduğunu söyledi.

Gündem 20.03.2023, 21:32 20.03.2023, 21:58
Abone ol
HDP'den verilen talimatları tek tek okuyan Kılıçdaroğlu'nun yalanını TBMM Başkanı Şentop ortaya çıkardı!

Altılı Masa'nın adayı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bugün terör örgütü PKK'nın siyasi kolu HDP'yi ziyarette bulundu. Yapılan ziyaret sonrasında ise HDP'den Altılı Masa'ya katılma sinyali geldi.

GÖRÜŞMENİN İÇERİĞİNİ KURULUMUZA TAŞIYACAĞIZ

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar yaptığı açıklamada "Görüşmenin içeriğini kurullarımıza taşıyacağız, ittifak güçlerimiz ile bu görüşmeyi değerlendireceğiz ve çok geçmeden 1-2 gün içinde kamuoyuna daha ayrıntılı bir açıklama yapacağız" dedi. 

TALİMATLARI TEK TEK OKUDU 

Ziyaret sonrası açıklamada bulunan ve eline aldığı not kağıtlarıyla HDP'den verilen talimatları tek tek okuyan Kılıçdaroğlu konuşmasında TBMM Genel Kurulunda Kürtçe konuşmaların, tutanaklarda "bilinmeyen bir dil" diye yazıldığını öne sürdü. 

BİLİNMEYEN BİR DİL İDDİASI! 

Kılıçdaroğlu konuşmasında "TBMM'de kürsüde konuşulur, 'İngilizce' yazar parantez içinde, bu söz İngilizcedir, Fransızca söz Fransızcadır vs. Her şey yazılır. Konuşma metninin içinde Kürtçe bir cümle geçtiği zaman 'bilinmeyen bir dil' deniyor." ifadelerini kullandı.

SÖYLEDİĞİ YALANI TBMM BAŞKANI ŞENTOP ÇÜRÜTTÜ

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, TBMM'de gazetecilerin sorularını yanıtlarken Kılıçdaroğlu'nun kürtçe ile ilgili sözlerine de açıklık getirdi. 

Kılıçdaroğlu'nun, Kürtçe'nin, Genel Kurul tutanaklarında "bilinmeyen dil" olarak yazıldığı yönündeki sözleri hatırlatılarak değerlendirmesi sorulan Şentop, bunun, Meclis Başkanlığı dönemi boyunca onlarca kez ifade ettiği ve düzeltmeye çalıştığı bir konu olduğunu söyledi.

Daha önce bazı HDP milletvekillerinin, "bilinmeyen dil" iddiasını ortaya attıklarını anımsatan Şentop, "Benim anladığım onlar son 1 yıldır ikna oldular." ifadesini kullandı.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Meclis tutanaklarında Kürtçe için 'bilinmeyen dil' ibaresinin kullanılmadığını belirterek, "Resmi dil Türkçe olduğu için tutanaklar Türkçe tutuluyor. Türkçe dışında bir kelime kullanıldığı zaman bu tutanağın metnine yazılmıyor. Bir dipnot işareti konularak dipnotta, 'hatip Türkçe olmayan kelime/kelimeler kullanmıştır' diye yazılıyor. Ama bu Kürtçe için özel bir uygulama değil; İngilizce için de Arapça için de İspanyolca için de aynısı yapılıyor" dedi.

'2008'DEN BU YANA UYGULAMAMIZ'

Konuyla ilgili daha önceki uygulamalardan örnek veren Şentop, "1 Şubat 2023'te Genel Kurul'da HDP'li bir arkadaşımız, yanlış hatırlamıyorsam Sayın Necdet İpekyüz, konuşması sırasında Kürtçe bir kelime kullanıyor. Bu kelime tutanağa yazılmamış, dipnot düşülmüş. Altta, 'hatip tarafından Türkçe olmayan kelime kullanılmıştır' yazılmış. Ertesi gün, 2 Şubat'ta ise AK Parti Grup Başkanvekili Sayın Bülent Turan, konuşmasında İngilizce ifade kullanmış. O da tutanağa yansımamış, işaret konulmuş. Altta, 'hatip Türkçe olmayan kelimeler kullanmıştır' diye yazılmış. Bunu, sanki Kürtçeye mahsus bir uygulama gibi yansıtmak ve 'bilinmeyen bir dil' gibi bir ifadeyle çarpıtarak yansıtmak çok yakışıksız. Bilinmiyorsa ayıp. 2008'den bu yana uygulamamızın bilinmesi lazım. Bu kadar sefer açıkladık" ifadelerini kullandı. Şentop "Sanki Kürtçeye mahsus gibi söylenmiş ayıp, bilinmeyebilir. Bilen bilmeyene söylememiş olabilir. Yalan iftira mahiyetine dönüşürse yanlış . rencide edecek bir uygulama yok. " açıklamasında bulundu. 

.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!