banner2

HDP'den gözaltına alınan Şebnem Korur Fincancı'ya destek paylaşımı

PKK'nın siyasi uzantısı olan HDP'nin Türk askerine atılan iftira karşısındaki duruşu yine şaşırtmadı ve resmi Twitter hesabından gözaltına alınan TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı için destek paylaşımında bulundu.

Gündem 26.10.2022, 10:26 26.10.2022, 11:15
Abone ol

Türk Tabipleri Birliği Başkanı Şebnem Korur Fincancı'nın Kandil'in sözcülüğünü üstlenerek Türk Silahlı Kuvvetleri'nin PKK'ya yönelik kimyasal silah kullandığı iftirasını atması büyük tepki çekti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve siyasiler Türk ordusuna atılan iftiraya sert tepki gösterdi. Türk askerine yönelik bu iftiradan sonra yargı ve emniyet düğmeye bastı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın konuya ilişkin başlattığı soruşturma kapsamında Şebnem Fincancı Korur, bugün İstanbul'da gözaltına alındı. HDP'ye yakınlığıyla bilinen Şebnem Fincancı Korur, hakim karşısında hesap verecek.

HDP'DEN DESTEK PAYLAŞIMI

PKK'nın siyasi uzantısı olan HDP'nin Türk askerine atılan iftira karşısındaki duruşu yine şaşırtmadı ve resmi Twitter hesabından TTB Başkanı için destek paylaşımında bulundu. HDP'den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; "Şebnem Korur Fincancı’nın gözaltına alınması iktidarın suçlarını örtbas etme telaşıdır. Şebnem Hoca Türkiye toplumunun vicdanıdır, bilimin ve meslek onurunun gereğini yerine getirmiştir. Bu saldırılarla gerçeği gizleyemez, toplumu susturamazsınız."

''GÖREVDEN ALINSIN'' TALEBİ

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: ''Cumhuriyet başsavcılığımızca adı geçen şüphelinin halen devam ettirdiği Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi Başkanlığı görevine, 6023 sayılı Türk Tabipleri Birliği Kanunu'nun 'Amaçları dışında faaliyet gösteren Türk Tabipleri Birliğinin merkez ve tabip odalarındaki sorumlu organlarının görevlerine son verilmesine ve yerlerine yenilerinin seçilmesine, Sağlık Bakanlığının veya bulundukları yer Cumhuriyet başsavcılığının istemi üzerine' şeklindeki Ek 2. maddesinin 2. fıkrası gereğince son verilmesine, aynı maddenin 3. fıkrasında düzenlenen usulle yerine yeni merkez konseyi başkanı seçilmesine karar verilmesi için nöbetçi asliye hukuk mahkemesi nezdinde talepte bulunulmuştur.''

PEŞ PEŞE DESTEK MESAJLARI

HDP'li Ömer Öcalan da Şebnem Korur Fincancı'ya destek paylaşımında bulundu. Yapılan açıklamada "Yargıya emir verilmişti. Artık tüm kamuoyunun önünde açıkça talimatlar veriliyor. Susması ve biatı istenen bir toplum yaratılıyor. Şebnem Korur Fincancı’nın gözaltına alınması iktidarın kurumsallaştırdığı faşizmin sonucudur." ifadelerine yer verildi.

''SUÇLU YARATAMAZSINIZ''

HDP'li Meral Danış Beştaş da paylaşımda bulunarak "Şebnem Korur Fincancı’dan 'suçlu' yaratamazsınız, yaratamayacaksınız" ifadelerini kullandı.

TTB'DEN AÇIKLAMA

Türk Tabipler Birliği, resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; ''Bir süredir yürütülen linç kampanyasının ardından bugün gözaltına alınan hocamız Dr. Şebnem Korur Fincancı'ya  yapılanları asla kabul etmiyoruz. Hocamıza ve örgütümüze sahip çıkarak mücadelemizi sürdüreceğiz!''

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!