banner2

Hayvanları koruma kanunu yasalaşıyor

Uzun zamandır beklenen hayvanları koruma kanunu dünyada bir ilk olacak farklılıkla yasalaşıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, çalışmaya dair değerlendirme yapmıştı.

Gündem 10.06.2021, 17:45 10.06.2021, 17:52
Abone ol
Hayvanları koruma kanunu yasalaşıyor

Uzun zamandır üzerinde çalışılan hayvanları koruma kanununda sonuca oldukça yaklaşıldı. Kısa süre içinde yasalaşması beklenen kanun teklifinde hayvanlar 'mal' değil 'can' sayılacak ve 'süs hayvanları' ifadesi kalkacak.
Sevimli dostlarımız için Türkiye'de dünyada da bir ilk olacak düzenleme yapılıyor.

Kanun teklifinde başka ülkelere bakıldığında hayvanlar 'nesne' gibi nitelendirilirken Türkiye'de bu ifade 'can taşıyan varlıklar' olarak değerlendirilecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, TRT Özel yayınında "Meclisimizde kanunlaşma aşamasında" dediği ve yakından takip ettiği kanun teklifi Meclisin en önemli gündem maddelerinden bir tanesi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, çalışmaya yönelik şöyle konuşmuştu:

Yasayla ilgili çalışmalarımız oldu. Şu anda da iş Meclisimizde adeta kanunlaşma aşamasında yürüyor. Zaman zaman televizyon ekranlarında öyle sahneler görülüyor ki insan yıkıma uğruyor. Bizde 15-16 tane var. Nereden kaynaklanıyor bizdeki. Gittiğimiz birçok yerde bana hediye ediliyor. Böyle de bir durum var. Oğlumun aynı şekilde muhabbet kuşları var. Hayvanla olan ilişkimiz bu noktada ileri derecede.  AK Parti MKYK'da konuyu görüştük, bu süreci hızlandıralım dedik. İş süratle devam ediyor. İnşallah başaracağız. Bu çalışma kamuoyunda evcil hayvanları düzenleyen bir çalışma olarak algılanıyor ama daha geniş bir çalışma olacak."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!