banner2

Hatay depremleri sonrası akıllara o uyarı geldi! Prof. Dr. Naci Görür iki ile dikkat çekmişti

Asrın felaket olarak nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli depremler sonrası açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Naci Görür, söz konusu korkunç depremlerin ardından fayların enerjisinin bir kısmını kırılmayan yönlere transfer ettiğini söylemişti. Türkiye'de deprem riski yüksek bölgeleri anlatan Prof. Dr. Naci Görür, Hatay ve Adana'ya dikkat edilmesi uyarısında bulunmuştu.

Gündem 20.02.2023, 22:19 21.02.2023, 02:01
Abone ol
Hatay depremleri sonrası akıllara o uyarı geldi! Prof. Dr. Naci Görür iki ile dikkat çekmişti

Bilim Akademisi Üyesi Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin ardından önemli uyarılar yapmıştı.

HATAY VE ADANA'YA DİKKAT

Hatay'da bu akşam 3 dakika arayla meydana gelen 6.4 ve 5.8 büyüklüğündeki depremler Prof. Dr. Naci Görür'ün Hatay ve Adana ile ilgili uyarılarını akla getirdi.

Prof. Dr. Naci Görür, "Doğrultu atımlı fayda böyle büyük bir deprem olursa enerjisini büyük ölçüde açığa çıkarır. Belirli bir miktar enerjisini de kırılmamış tarafa doğru transfer eder, enjekte eder. Aynen benim Elazığ depremi olunca Kahramanmaraş tarafına enerji aktarımı olmuştur, depremi orada beklemek lazım dikkatli olun dediğim gibi. Maraş'ta böyle bir deprem olduktan sonra yer bilimciler der ki Maraş'ın uç kesimleri Antakya ve Adana'ya doğru bir yük yüklenmişmiş olur. Orada kırılmamış olan faylar kırılarak yeni yeni depremler üretebilir. Bir bilim adamı olarak bu uyarıları yapıyoruz" demişti. Antakya ve Adana'ya doğru bu fayın devamı var. Orada kırılmamış olan faylar da kırılarak yeni depremler üretebilir" demişti.

GÖZLER ŞİMDİ ADANA VE KIBRIS'A ÇEVRİLDİ

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!