banner2

Hatay'da depremin şiddeti bir kez daha yürek yaktı! İşte öncesi ve sonrası yıkımın boyutu

Türkiye'yi sarsan çifte felakette en fazla etkilenen illerden birisi de Hatay oldu. Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Hatay, deyim yerindeyse enkaza döndü. 6 Şubat öncesi çekilen görüntüler, depremin ne denli yıkıcı bir etkiye sahip olduğunu gözler önüne serdi..

Gündem 29.03.2023, 11:25 29.03.2023, 13:34
Abone ol
Hatay'da depremin şiddeti bir kez daha yürek yaktı! İşte öncesi ve sonrası yıkımın boyutu

Türkiye, 6 Şubat Pazartesi sabahı çife felekate uaydnı. 11 ilde büyük yıkıma neden olan Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerde hayatını kaybedenlerin sayısı 50 bini aştı.

Binlerce ev yerle bir olurken onlarca köy ağır hasar aldı. Enkaz kaldırma çalışmaları yerini kalıcı konutların inşasına bırakırken depremin izleri silinmeye çalışılıyor.

Depremlerden en fazla etkilenen illerden birisi de Hatay oldu. Çifte felaketin ardından Hatay deyim yerindeyse enkaza döndü.

Binlerce vatandaş, deprem korkusuyla Hatay'ı terk etmek zorunda kaldı ve farkşı şehirlere göç etti.

195 BİN BAĞIMSIZ BÖLÜM YIKIK

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Hatay'da yıkılan bina sayılarını şu şekilde ifade etti;

''4 milyon 658 bin bağımsız bölümde 1 milyon 316 bin binanın incelemesi, hasar tespiti tamamlanmış durumda ve 534 bin bağımsız bölümden oluşan 173 bin binanın yıkık, acil yıkılacak ve ağır hasarlı olduğunun tespitini yaptık ve hasar tespitte de yüzde 80 seviyelerini geçtik. Hasarın yoğun olduğu yerlerde de yüzde 90 seviyelerini aştık. Hatay'ımızda da şu an itibarıyla 51 bin binada 195 bin bağımsız bölümün yıkık, acil yıkılacak ve ağır hasarlı olduğunun tespitini yaptık.''

TARİHİ YAPILAR DA ZARAR GÖRDÜ

Birçok medeniyete ev sahipliği yapan kentte onlarca cami, kilise ve mabetler de depremden nasibini aldı ve zarar gördü. 

DEPREMİN ARDINDAN HATAY YÜREKLERİ YAKTI

Hatay'ın Antakya ilçesinde kentin 6 Şubat depremlerinden önce ve sonrasında drone kamerasıyla çekilen bir görüntüde depremin şidddeti bir kez daha ortaya çıktı.Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!