Yandex Metrica

Haliç eskiye mi dönüyor? Suyun rengi değişti, pis kokular gelmeye başladı

Haliç eskiye mi dönüyor? Suyun rengi değişti, pis kokular gelmeye başladı

Mevcut İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin bakımsızlığa terk ettiği Haliç'te suyun rengi değişti. Yer yer kötü kokuların "Altın Boynuz" eski günlerine mi dönüyor dedirtti.

Gündem

13.06.2024, 01:56

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde temizlenen ve sonraki yıllarda da istikrarlı biçimde temizlenmeye devam edilen Haliç, eski günlerine mi dönüyor? İstanbul'un "Altın Boynuzu"nda meydana gelen değişim gözlerden kaçmıyor. Suyun renginin maviden kahverengiye döndüğü görülürken yer yer yer kötü kokular çevreye yayılıyor. Şimdi İstanbul'un bu güzide kıyılarının içler acısı İstanblulları endişendirmekte. Havadan çekilen görüntüler durumun vahametini gösteriyor.

İlk 3 madde kabul edildi: Başıboş hayvanlara yönelik kanun teklifinde yeni gelişme İlk 3 madde kabul edildi: Başıboş hayvanlara yönelik kanun teklifinde... Haberi Görüntüle

HALİÇ, ERDOĞAN DÖNEMİNDE TEMİZLENMİŞTİ

Haliç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İBB Başkanlığı yaptığı dönemde temizlenmiş ve devam eden yıllarda istikrarlı biçimde temizlenmeye devam etmişti. Fakat son yıllarda; özellikle 2019'da İBB'nin el değiştirip CHP'li Ekrem İmamoğlu yönetimine geçmesiyle "Altın Boynuz"a verilen önem azaldı. 2020 ve 2022'de çok defalar renk değiştiren ve pis kokular yaydığı için çevrede oturanlardan büyük şikayetler alan Haliç, yine renk değişimi ve yaydığı pis kokusuyla gündemde. 

Oysa Haliç, 30 sene önce yani 1994'te büyük bir dönüşüme sahne olmuştu. İstanbullular için büyük sorunların kaynağı haline gelen Haliç'in temizlenmesi Erdoğan'ın belediye başkanlığı döneminde başlatıldı. "Haliç Çevre Koruma Projesi" ismiyle başlatılan çalışmada ilk etapta tarama yapıldı ve denizden 5 milyon metreküplük çamur, döşenen dev borularla Alibeyköy'deki esli taş ocaklarına pompalandı. Oysa bazı uzmanlar Haliç'e taş doldurulmasını önermişti. 

Temizleme çalışmaları 1997'de başlayıp ancak 1999'da bitti. İkinci etapta ise denizde krililiğe sebebiyet veren evsel ve sanayi atıklar kolektörlerle alındı. Bu arada kirliliğe sebep olan evsel ve insani atıklar fileyle ve eski teknelerle toplandı. Asıl sorunu oluşturan çamur ise her gün bu iş için özel tasarlanmış teknelerle toplandı.

Temizlik çalışmaları kirlilikten dolayı duran deniz taşımacılığını da yeniden başlattı. Çamura batan Feshane ve Sütlüce'deki mezbaha restore edildi ve kültür ve kongre merkezi olarak hizmete sunuldu. Ayrıca Haliç'e Sultan Kayıkları indirildi ve Türkiye ve Osmanlı coğrafyasından seçilmiş eserlerin 1/25 ölçekli maketlerinin yer aldığı 128 maket eserin sergilendiği Miniatürk parkı yapıldı.

Habere Tepki Ver

0

0

1

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

İdris Kartal

TRHaber.com - Gündem


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading