banner2

Haklı olarak güvenmiyoruz

Türk halkı ABD'ye güveniyor mu? Araştırmada bulgu bu yıl da değişmedi. Türk halkına göre Amerika en güvenilmez ülke. Hatta gelecek 10 yılda Türkiye’nin önüne çıkabilecek en önemli tehdit yine ABD. Türk halkı Rusya ile ilişkilerin geliştirilmesinden yana.

Gündem 07.06.2021, 16:54 07.06.2021, 17:20
Abone ol
Haklı olarak güvenmiyoruz

Türk halkı ABD'ye güveniyor mu? Belli aralıklarla yapılan dış politika güven anketlerinde güncel sonuçlar geçen dönemdekinin aynı. ABD ile Türk halkı arasında güven problemi katlanarak büyüyor.

'EN BÜYÜK SORUN PKK VE ABD'

Araştırma şirketi Areda Survey “Türkiye dış politikası” 1-3 Haziran arasında 2 bin 100 katılımcı ile Türk dış politikası anketi yaptı. Katılımcılara “Son dönemde Türk dış politikasının en önemli meselesi nedir?” diye soruldu. Katılımcıların 46,9’u “Suriye’deki PYD-YPG varlığı” seçeneğinden yana görüş bildirirken “Sınır ötesi terörle mücadele” ve “ABD ile ilişkiler” başlıkları da öne çıktı. 

'ABD, BAE VE SUUDİ ARABİSTAN TEHDİT'

“Gelecek 10 yılda Türkiye’nin önüne çıkacak en önemli dış politika olayı hangileridir?” sorusuna verilen cevapta “ABD’nin faaliyetleri” vurgusu dikkat çekti. Katılımcıların yüzde 53,7’si bu soruya “ABD’nin, Türkiye’nin yakın çevresindeki faaliyetleri” cevabını verdi. Türkiye için tehdit oluşturan ülkelerde de yüzde 54,6 ile ABD ilk sıraya yerleşti. Amerika’yı yüzde 51 ile İsrail, yüzde 31,1 ile Birleşik Arap Emirlikleri, yüzde 30,7 ile Suudi Arabistan takip etti.

ABD GÜVENİLMEZ VE SÖMÜRGECİ

Ankette “Hangisi ABD’yi, Türkiye ile olan illişkileri açısından en iyi tarif eder?” sorusu da soruldu. Katılanların yüzde 35,5’i ABD’yi ‘güvenilmez ülke’ olarak nitelerken, yüzde 32,8’i de ‘sömürgeci’ olarak tanımladı. “Türkiye ile Amerika arasındaki en büyük sorunlar nedir?” sorusuna da ankete katılanların yüzde 56,8’i “ABD’nin PYD’ye destek vermesi” cevabını verdi. Katılanların 46,7’si “ABD’nin Orta Doğu’daki politikaları” cevabını verirken, yüzde 42,5’i de “Türkiye’nin Rusya’dan S-400 sistemi alması” olduğunu belirtti.

'RUSYA İLE İŞBİRLİĞİ YAPILSIN'

Türkiye ile ABD arasındaki en önemli iş birliği alanı da yüzde 85,9 ile “Rusya karşısında denge oluşturmak” olurken, ankete katılanların yüzde 50’si gelecek birkaç yılda Türkiye-ABD ilişkisinde hiçbir değişiklik olmayacağını söyledi. Katılanların yüzde 72,2’si Türkiye’nin dış politikasını yürütürken “ABD ile iş birliği yapmaması” gerektiğini belirtti. “ABD ile Rusya arasında tercih yapacak olsanız, Türkiye’nin hangi ülke ile ilişkilerini daha fazla geliştirmesini istersiniz?” sorusuna da ankete katılanların yüzde 78,9’u Rusya cevabını verirken, yüzde 21,1’i ABD dedi.

ATİNA İLE EN ÖNEMLİ SORUN DOĞU AKDENİZ

Ankette Yunanistan’la ilişkiler bölümünde de “Yunanistan ile ilişkilerimizin gidişatını nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusu soruldu. Katılanların yüzde 57,9’u “Bir şey değişmedi”, Yüzde 24,3’ü “Kötüye gidiyor”, yüzde 17,8’ de “İyiye gidiyor” dedi. Ankette “Yunanistan ile aramızdaki en önemli sorun nedir?” sorusuna katılımcıların yüzde 49,6’sı “Doğu Akdeniz ve Ege’de Türk varlığının istenmemesi” cevabını verdi. Yüzde 34,6 ise “Ege adaları ve sınır ihlalleri” olduğunu belirtti. “Yunanistan’ın İstanbul’a yönelik kostantinapolis hayalleri- Ayasofya”, “Göçmen-mülteci sorunu” gibi başlıklara değinen katılımcılar da oldu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!