Göçmen provokasyonunun son halkası! Yalanlar gerçeklerden daha hızlı yayılıyor

Sosyal medyada, yalanların gerçeklerden hızlı hareket ettiği son göçmen provokasyonuyla bir kez daha kanıtlandı. Bursa'da sigara içen gençlerin "Suriyeli" olduğunu iddia eden Twitter sayfası, gerçeği açıklayan Bursa Valiliği'nin tweetinden daha fazla etkileşim aldı. İşte, adım adım göçmen provokasyonu...

Gündem 09.05.2022, 14:46 09.05.2022, 14:59
Abone ol
Göçmen provokasyonunun son halkası! Yalanlar gerçeklerden daha hızlı yayılıyor

Son dönemde, sosyal medyada birçok göçmen provokasyonu videosu dolaşıma sokuluyor. Bu görüntüleri içeren tweetler yalan olmasına rağmen haber sayfaları ve fenomenlerin paylaşımıyla binlerce etkileşim alıyor ve topluma nefret tohumları ekiliyor. 

Yeniçağ gibi yayın organları da yalan bilgi içeren bu görüntüleri gerçekmiş gibi haber yaparak provokasyonun temelini sağlamlaştırıyor. Daha sonra Ekşi Sözlük gibi operasyon aygıtları vasıtasıyla yalan ve toplumu kin ve nefrete sürükleyen içerikler gerçeklerden daha hızlı yayılıyor.

Bu provokasyonun son örneği ise "Bursa'da sigara içen Suriyeliler" haberi oldu. 

NEFRET KUSTULAR

Dün, Haber Report isimli Twitter sayfası, bir video yayınlayarak şu notu düştü:

"Bursa'da vatandaşların uyarılarına rağmen metroda sigara içmeye devam eden Suriyeliler, vatandaşlar tarafından dövüldü"

Söz konusu sayfanın bu paylaşımı 729 bin görüntülenme 2686 RT, 993 alıntı tweet ve 30.5 bin beğeni aldı. Paylaşıma yorum yapanlar tabiri caizse nefret kustu.

YENİÇAĞ PROVOKASYONA ORTAK OLDU

Yeniçağ isimli gazetenin internet sitesi ise görüntüleri haberleştirdi. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

"Bursa’da Suriyeli bir sığınmacı metroda tüm uyarılara rağmen sigara içmeye ve etrafına hakaretlere savurmaya devam edince ortalık bir anda karıştı. Suriyeli sığınmacılar metrodan indirilerek vatandaşlar tarafından dövüldü."

EKŞİ SÖZLÜK'TE KÜFÜR VE HAKARET ENTRYLERİ

Operasyonun son halkası ise Ekşi Sözlük'te yürütüldü. Troller "9 Mayıs 2022 metroda sigara içen Suriyeliler" başlığını açtı. 

Başlık altında kaynak olarak Haber Report'un videosu gösterildi. Başlık altına 22 sayfa yorum yapan troller, küfür ve hakaret saçtı. 

BURSA VALİLİĞİ YALANLADI

Konuya ilişkin açıklama yapan Bursa Valiliği, söz konusu videoda sigara içen şahsın Suriyeli değil Türk olduğunu söyledi. Valilik açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Sosyal medyada yer alan 08.05.2022 günü 22.30 sıralarında bir metro istasyonunda iddiaya göre yabancı uyruklu şahısların sigara içmeleri sonucu çıkan kargaşa ile ilgili olarak;

Bahse konu kargaşanın Acemler Metro İstasyonunda sigara içme iddiası üzerine özel güvenlik görevlilerinin müdahalesi esnasında olduğu,   gözaltına alınan şahısların birbirlerinden şikayetçi olmamaları üzerine Cumhuriyet Savcısının talimatıyla serbest bırakıldıkları, şahısların her ikisinin de Türk vatandaşı olduğu tespit edilmiştir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur"

GERÇEĞİ GÖREN OLMADI

Bursa Valiliği'nin söz konusu haberi yalanlamasını içeren tweeti sadece 175 RT ve 387 beğeni aldı. Yeniçağ, bu açıklama sonrasında herhangi bir özür yayınlamazken provokatif haberi sitede barındırmaya devam etti. Ekşi Sözlük'te ise valiliğin açıklaması görmezden gelindi.

İşte, Ekşi Sözlük'teki o yorumlar:

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!