banner2

GKRY Cumhurbaşkanından itiraf: Bizi AB ülkeleri koruyor

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin İngiltere'den bağımsızlığını kazanmasının 62. yıldönümünde Lefkoşa'da dün düzenlenen askeri törende konuşan Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, gerilimi tırmandıracak açıklamalarda bulundu. Anastasiadis, kendilerini AB'nin koruduğunu söyledi. 

Gündem 02.10.2022, 15:25 02.10.2022, 15:29
Abone ol
GKRY Cumhurbaşkanından itiraf: Bizi AB ülkeleri koruyor

Türkiye ile Yunanistan arasındaki gerilim son dönemde tırmandı. Bu gerilimin ana nedeni Yunanistan'ın Adalar'ı hukuksuz olarak silahlandırması ve özellikle Dedeağaç'ta ABD ile birlikte askeri yığınak yapması.

Öte yandan, ABD'nin geçen ay Güney Kıbrıs'a yönelik silah ambargosunu kaldırması da Türkiye-ABD hattında krize yol açmış, Türkiye kararı şiddetle kınadığını duyurmuştu.

SKANDAL SUÇLAMA

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin İngiltere'den bağımsızlığını kazanmasının 62. yıldönümünde Lefkoşa'da dün düzenlenen askeri törende gündemin ilk sırasında yine Türkiye vardı. Güney Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, törende yaptığı konuşmada, Türkiye'nin bölgede gerilimi artırmaya çalıştığını öne sürdü.

AVRUPA BİRLİĞİ ÜLKELERİNİN KENDİLERİNİ KORUDUĞUNU İTİRAF ETTİ

Avrupa Birliği (AB) üyeliğinin Güney Kıbrıs'ı bir kalkan gibi kuşattığını söyleyen Anastasiadis, "Komşu ülkeler ve diğer AB ülkelerinin yanı sıra Türk hükümetinin yeni söylemleriyle ilgili endişelerimizi anlayan ve paylaşan diğer güçlerle kurduğumuz stratejik ittifaklar bizi koruyor" yorumunda bulundu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!