banner2

Gezi'yi anmak isteyenlere PKK selam yolluyor! Çatı örgüt, AKM'nin işgal fotoğrafını paylaştı

Vandallığın 9. yıldönümünde yeni Gezi hayaliyle Beyoğlu'nda yürümek isteyen gruplara polis müsaade etmedi. PKK yönetimindeki HBDH örgütü, Gezi kalkışmasını özlemle anan gruplara destek mesajı yolladı.

Gündem 31.05.2022, 20:22
Abone ol

31 Mayıs 2013'te başlayıp 15 Haziran'a kadar devam eden ve radikal sol grupların Taksim'i esir almasıyla sonuçlanan Gezi olaylarının 9. yıldönümü. 

9 yıl önce AK Parti hükümetini devirmeyi amaçlayan ve bu doğrultuda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Dolmabahçe'deki ofisini bile basıp yağmalamak isteyen militanlar 'direniş' günlerini özlemle yâd ediyor. 

O dönem Erdoğan tarafından 'çapulcu' diye tanımlanan yağmacı grup Taksim Dayanışması adlı çatı yapılanmanın şemsiyesi altında varlık göstermişti. Taksim Dayanışması, 9 yıl sonra yeniden ortaya çıktı. 

Gezi'nin yıldönümünde 'Karanlık gider Gezi kalır' sloganını kullanarak tüm takipçilerini Taksim'de eyleme katılmaya davet eden grubun üyeleri Beyoğlu'ndaki Makine Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi önünden Gezi Parkı'na doğru yürümek istedi. 

İstanbul Valiliği'nden izinsiz olarak gösteri düzenlemek isteyen gruba polis müsaade etmedi. İstiklâl Caddesi'ne çıkmak isteyen gruplarla güvenlik güçleri arasında zaman zaman gerginlik yaşandı. 

PKK SİZE SELAM YOLLUYOR!

2013'teki eylemler sırasında Atatürk Kültür Merkezi'ni işgal eden radikal sol terör örgütleri ile PKK yandaşları, örgüte ait paçavraları AKM'nin dış cephesine asmış ve Taksim Meydanı'nı 'kurtarılmış bölge' ilan etmişti. 

2016 yılından itibaren PKK yönetiminde HBDH (Halkların Birleşik Devrim Hareketi) adıyla birleşen bu örgütlerin militanları bugünkü Gezi anmasında da yerlerini aldı. Kendi yayın organlarında bir açıklama yayınlayan terör örgütü PKK, Gezi vandallığını 'tepeden tırnağa halkların kanına bulanmış faşist devlet sistemine olan büyük bir öfke' ifadeleriyle tanımlayarak Taksim'deki anmaya destek verdi. 

Meclis'e HDP kontenjanından giren Türkiye İşçi Partisi'nin iki milletvekili Erkan Baş ile Ahmet Şık da bu sabah 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde pankartlı eylem yapmak istemiş ve kendilerine müdahale eden polise saldırmıştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!