Genel Kurul'un çalışması için 200 milletvekili gerekiyor! Meclis olağanüstü toplanabilecek mi?

TBMM'de Genel Kurul’un çalışabilmesi için 200 milletvekilinin toplantıda hazır bulunması gerekiyor. Meclis’te CHP’nin 134, İyi Parti’nin 37 sandalyesi bulunuyor.

Gündem 01.08.2022, 09:26 01.08.2022, 09:49
Abone ol
Genel Kurul'un çalışması için 200 milletvekili gerekiyor! Meclis olağanüstü toplanabilecek mi?

TBMM Genel Kurulu, CHP’nin sağlık çalışanlarına şiddet konusunda verdiği kanun teklifini görüşmek için bugün olağanüstü toplanıyor. CHP Meclis Grubu geçtiğimiz hafta 120 imzayla TBMM Başkanlığına başvurarak, Genel Kurul’un olağanüstü toplantıya çağrılmasını istemişti. Meclis Başkanı Mustafa Şentop da başvuru uyarınca Genel Kurulu bugün saat 15.00’te olağanüstü toplantıya çağırmıştı.

GENEL KURUL'UN ÇALIŞMASI İÇİN 200 MİLLETVEKİLİ GEREKİYOR

HDP toplantıya katılmama kararı almıştı. AK Parti ve MHP de olağanüstü toplantıya katılmayacaklarını açıklamıştı. Genel Kurul’un çalışabilmesi için 200 milletvekilinin toplantıda hazır bulunması gerekiyor.

CHP'NİN 134 İYİ PARTİ'NİN 37 SANDALYESİ VAR

Meclis’te CHP’nin 134, İyi Parti’nin 37 sandalyesi bulunuyor. İki partinin milletvekillerinin tamamı genel kurulda hazır bulunsa bile ancak 171 milletvekiline ulaşabiliyorlar. Bağımsız 6, TİP’in 4, DP’nin 2, Memleket Partisinin 2 ve Meclis’te temsil edilen diğer partilerin 1’er milletvekili bulunuyor. Bu partilere mensup milletvekilleri gelse bile 200 sayısı bulunmuyor.

AK PARTİ DE MECLİS'İN AÇILMASI HALİNDE TBMM'DE HAZIR BULUNACAK

AK Parti yönetimi toplantıya katılmama kararı alsa da, muhalefetin 200 sayısına ulaşıp Meclis’i açması ihtimaline karşı; milletvekillerinin TBMM’de hazır olmalarını istedi. AK Parti Grup Başkanı İsmet Yılmaz, seçim bölgelerine dağılan milletvekillerini Ankara’ya çağırdı.

'HER İHTİMALİ GÖZ ÜNÜNDE BULUNDURARAK BİZ MİLLETVEKİLLERİMİZİ HAZIR BULUNDURACAĞIZ'

AK Parti kurmayları “CHP ve İyi Parti’ye mensup tüm milletvekilleri hazır bulunsa 200 sayısına ulaşılamayacağı için Genel Kurul’un çalışmalara başlaması ihtimali yok. Ancak her ihtimali dikkate alarak biz milletvekillerimizi hazır tutacağız. HDP karar değiştirip Meclis’e gelir ve yeterli sayıya ulaşıp, çalışmalar başlarsa, biz de Genel Kurul’da olacağız” dedi. Genel Kurul çalışmalara başlarsa; AK Parti’nin Anayasa-Adalet Karma Komisyonunda dokunulmazlığının kaldırılmasına karar verilen DBP’li Salihe Aydeniz’le ilgili raporu da Genel Kurul gündemine getireceği belirtiliyor. Toplantı yeter sayısına ulaşılması durumunda, Genel Kurul’da CHP’nin sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olayları ile ilgili bir genel görüşme açılıp açılmamasına ilişkin görüşmeler yapılacak. Gündeme ilişkin görüşmeler tamamlandıktan sonra TBMM, 1 Ekim’e kadar yeniden tatile girecek.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!