Yandex Metrica

Sitede Ara

Gazze için kritik zirve! Bakan Fidan: Katliam yapanlar hesap verecek

Gazze için kritik zirve! Bakan Fidan: Katliam yapanlar hesap verecek

İstanbul'da gerçekleştirilen D-8 Dışişleri Bakanları Toplantısı'nın açılışında konuşan Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, "Hiçbir şüphemiz yok ki Gazze'deki bu katliamı gerçekleştirenler bir gün hesap verecekler. Filistinin barışçıl geleceğinin yanında duranlar kazanacaklar" dedi.

Gündem

08.06.2024, 14:31

Dışileri Bakanları Gazze gündemiyle İstanbul'da bir araya geldi. Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, İstanbul'da düzenlenen Olağanüstü D-8 Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı'nda katılımcılara hitap etti.

Bakan Fidan açılış konuşmasında, "D-8 ülkeleri olarak Filistin'in yanında ve arkasındayız. Bugünkü toplantımız bu taahhütlerin tekrarlanması için bir fırsat. Her noktada işbirliğimizin beyanı ile Filistin halkının haklarını güvence altına almak için çalışıyoruz" dedi.

Hükümet harekete geçti! Doğurganlıktaki düşüşe karşı önlem: Yeni başkanlık kuruldu! Hükümet harekete geçti! Doğurganlıktaki düşüşe karşı önlem: Yeni başkanlık kuruldu! Haberi Görüntüle

"KATLİAMI GERÇEKLEŞTİRENLER HESAP VERECEK"

Aylardır abluka altında olan yoğun bombardımana maruz kalan Gazze'de acımasızca devam eden İsrail saldırılarını işaret eden Bakan Fidan, "Hiçbir şüphemiz yok ki Gazze'deki bu katliamı gerçekleştirenler bir gün hesap verecekler. Filistinin barışçıl geleceğinin yanında duranlar kazanacaklar" diye konuştu. 

SHP Genel Başkanı kim olacak? Gözler Kılıçdaroğlu'na çevrildi! SHP Genel Başkanı kim olacak? Gözler Kılıçdaroğlu'na çevrildi! Haberi Görüntüle

148 ÜLKE FİLİSTİN'İ TANIDI

İki devletli çözüm ve Filistin Devleti'nin tanınması konularına değinen Bakan Fidan, şunları kaydetti;

"Başlangıçtan itibaren iki devletli ve bağımsız toprak bütünlüğü olan Doğu Kudüs başkenti olan bir devletini desteklemeye devam ettik. Bugüne kadar 148 ülke Filistin devletini tanıdı. İspanya, İrlanda, Norveç ve en yakın geçmişteSlovenya'nın katılmasıyla yüzlerce ülke bu tarihi adaletsizliğe karşı durdu. Geri kalan ülkeler de eminim ki bunu takip edecekler" 

Dilan Polat davasında yeni gelişme! Aile bireylerine ait sahte şirketler incelendi! Ağır ceza mahkemesi kararını verdi! Dilan Polat davasında yeni gelişme! Aile bireylerine ait sahte şirketler... Haberi Görüntüle

"BİR ÜLKENİN ESİRİ OLMAKTAN ÇIKMALI"

Bakanb Fidan Filistin'in BM üyeliği konusunda ise, "Bir noktada Filistin Birleşmiş Milletler'e tam üye olacak. Biz bu noktada Filistin Devleti'ni tanbımaları için diğer ülkelere çağrıda bulunuyoruz. BM güvenlik konseyi bu çağrıya kulak vermeli bir ülkenin esiri olmaktan çıkmalı" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan NATO'da İsrail uyarısı: Bölgemiz derin savaş riskiyle karşı karşıya! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan NATO'da İsrail uyarısı: Bölgemiz derin savaş riskiyle karşı... Haberi Görüntüle

''HAMAS KALICI BARIŞI YAPICI BİR ŞEKİLDE DESTEKLİYOR''

Acil ateşkes ve sürdürülebilir insani yardımın önemine dikkat çeken Bakan Fidan, "Filistin her türlü siyasi, ekonomik ve yasal desteği devlet olarak hak ediyor. Bu çerçevede bizim çalışmalarımız sürdürülebilir kesintisiz insani yardımın Gazze'ye verilmesi ve acil ve kalıcı ateşkes için olacaktır. İsrail her zaman bu ateşkes çabalarını manipüle eden ve reddeden taraf oldu. Hamas kalıcı barışı yapıcı bir şekilde destekiyor" ifadelerine yer verdi.

Eylem Tok'un ağızları açıkta bırakacak görüntüleri ortaya çıktı! Kırmızı halıda hava atmış Eylem Tok'un ağızları açıkta bırakacak görüntüleri ortaya çıktı! Kırmızı halıda... Haberi Görüntüle

"FİLİSTİN DEVLETİ TEK SEÇENEK"

Barış çabalarında Filistin Devleti'nin kurulmasının önemini belirten Fidan, "Bu tabii ki bir savaş ya da barış çağrısı değil, adil ve kalıcı bir çözüm sadece ve sadece daimi ateşkes ile olacaktır. Bu da diplomasi ve uzlaşı ile olur. Bu çerçevede bağımsız ve egemen filisitn devletinin kurulması dışında seçenek yoktur. Bunun için aslında daha önce denenmiş yöntemlerin dışına çıkmalı ve farklı yaklaşımları desteklemeliyiz. Türkiye olarak her zaman bu çabaların yanında olacağız. Geçerli ve uygulanabilir seçenekleri değerlendireceğiz, Filistinli kardeşlerimizin yanında olacağız, bu yeniden inşa sürecinde  de onların yanında bulunacağız. Filistin'in birliğini destekleyeceğiz" ifadelerini noktaladı.

Habere Tepki Ver

3

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Recep KIYATSIL

TRHaber.com - Gündem


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading