banner2

'Gazeteci' Can Ataklı'nın başörtülü kadına çirkin hakareti pahalıya patladı

Uzaktan eğitim veren başörtülü bir öğretmene yönelik çirkin hakaretleri nedeniyle "Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama" suçundan yargılanan fondaş medyanın gazetecisi Can Ataklı, 10 bin 110 lira adli para cezasına çarptırıldı.

Gündem 06.07.2022, 17:12 06.07.2022, 18:00
Abone ol
'Gazeteci' Can Ataklı'nın başörtülü kadına çirkin hakareti pahalıya patladı

Fondaş medyanın gazetecisi Can Ataklı hakkında 23 Mart 2021 tarihinde özel bir televizyon kanalında yayınlanan programda EBA TV üzerinden uzaktan eğitim veren başörtülü öğretmene hakaretleri nedeniyle çok sayıda şikayetçi ve ihbarcı, farklı savcılıklara suç duyurusunda bulunmuştu. 

DURUŞMAYA CAN ATAKLI KATILMADI 

İstanbul 22. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, sanık Can Ataklı katılmadı. Duruşmada, Ataklı'nın avukatının yanı sıra şikayetçi Kardeşlik Derneği avukatı da hazır bulundu. Duruşmayı, Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) avukatları da takip etti. 

'... FACİA BİR ŞEY OLAMAZ' 

Şikayet üzerine soruşturma yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca düzenlenen iddianamede, Ataklı'nın "Milyonlarca öğrenciye rol model olarak türbanlı öğretmeni vermek çok yanlış. Öğretmenin görüntüsü türbanlı öğretmen değil. Yani imaj olarak...kardeşim o kafa yapamaz.  Sen ilk gün başlıyorsun ve imaj olarak türbanlı öğretmen ile başlamak kadar bence facia bir şey olamaz" sözlerini sarf ettiği kaydedilmişti. 

Ataklı'nın "Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama" suçundan 9 aydan 1 yıl 6 aya kadar hapsi istenmişti.

KADEM ÜYELERİ AÇIKLAMA YAPTI

Gazeteci Can Ataklı, EBA TV'de eğitim veren başörtülü öğretmene yönelik sözleri nedeniyle "halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama" suçundan yargılandığı davada, 10 bin 110 lira adli para cezasına çarptırıldı. Duruşmanın ardından KADEM üyesi bir grup adliyenin önünde basın açıklaması yaptı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!