banner2

Fransız konsolosluğu personeline skandal mesaj: Aman sokaklarda olmayın

9 ülkenin İstanbul'daki konsolosluklarını kapatmasının ardından Türkiye'nin terör tehdidi altında olduğunu göstermeye yönelik hamleler devam ediyor. Fransız konsolosluğu tarafından konsolosluk personeline gönderildiği iddia edilen bir mesajda ile çalışanlara 'Aman sokağa çıkmayın' diyerek uyarı yapıldığı ortaya çıktı.

Gündem 03.02.2023, 12:14 03.02.2023, 13:34
Abone ol
Fransız konsolosluğu personeline skandal mesaj: Aman sokaklarda olmayın

İngiltere, Almanya, Hollanda, İsviçre, Fransa, Belçika, ABD, İsveç ve İtalya'nın İstanbul konsolosluklarını kapatmasının ardından Türkiye'nin terör tehdidi altında olduğunu göstermeye yönelik hamleleri son bulmuyor. Konsolosluklar birer birer kapatılırken Fransız konsolosluğunda çalışan personele gönderildiği iddia edilen bir mesaj ortaya çıktı. Birilerinin eli ile servis edilen söz konusu mesajda çelişkili ifadelere yer verildiği dikkat çekerken Türk hükümetine resmi bir uyarı yapmayan 9 ülkenin, konsolosluk çalışanlarına el altından mesaj göndermesi ise korku iklimi oluşturulmaya çalışıldığının en büyük göstergesi. Konsoloslukların kapatılmasının ABD savaş gemisinin İstanbul Boğazı'na demirlediği dönemde yaşanması ise Türkiye'ye yönelik operasyonu gözler önüne seriyor.

KORKU İKLİMİ OLUŞTURMAK İÇİN HER YOLU DENİYORLAR

İngiltere, Almanya, Hollanda, İsviçre, Fransa, Belçika, ABD, İsveç ve İtalya İstanbul'daki konsolosluklarını kapatarak Türkiye'de terör tehlikesi olduğuna yönelik algı oluşturmaya çalıştı. Bu konsolosluklarda çalışan personele de ilginç ifadeler içeren uyarı mesajları gönderildiği iddia ediliyor. 


 'AMAN SOKAKLARDA OLMAYIN'

Fransa'nın İstanbul konsolosluğundan personele gönderildiği iddia edilen ve skandal ifadelerin yer aldığı mesaj şu şekilde:

Söylenen şu ki, TSK, Ahrar-uş şam diye bir Suriyeli örgütün liderini dron ile öldürmüş, örgüt de twitter'dan Türkiyeye karşı bir intikam videosu koymuş. Konsolosluklar ardı ardına kapanıyorlar bir olay olabilir diye, özellikle İstanbullular dikkat etsinler, çok kalabalık yerlerde olmayınız bu aralar... Askeri eğitim almış üç IŞİD millitanının Türkiye’ye giriş yaptığı ve ruhani - sivil liderlere ses getirecek suikast girişimi yapacakları ihbarı yapılmış. Fransız, Alman, Hollanda ve İngiliz konsoloslukları kapandı. Haberlere yansıdı…Galata Taksim arasında bulunmayın diye mesaj geldi. Beyoğlu Pierre Loti Fransız okulu persembe cuma kapandı. Dün de Fransız konsolosluğu apar topar kapandı. Şimdi Goethe’den uyarı geldi. Moda ve Beyoğlu şubeleri bugün terör saldırısı ihtimalinden dolayı kapanmış. Beyoğlu’nda oturanları evlerinden ayrılmaları söylenmiş. Aman sokaklarda olmayın. Sömestr gençleri de uyarın.

MESAJDAKİ ÇELİŞKİLER DİKKAT ÇEKTİ

Konsoloslukta çalışanlara gönderildiği iddia edilen mesajın korku iklimi yaratmayı amaçladığı ortadayken ayrıca, mesajda yer alan çelişkili ifadeler de dikkat çekti. Söz konusu mesajda, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Ahrar-uş Şam örgüt liderini öldürdüğü belirtilirken Türkiye'ye yönelik saldırı için neden DAEŞ'in işaret edildiği mesajdaki en büyük çelişkilerden biri. 

BAKAN ÇAVUŞOĞLU: SOMUT BİLGİ PAYLAŞIMI YOK

Bakan Çavuşoğlu ise bugün 9 ülkenin konsolosluklarını kapatmasına ilişkin yaptığı açıklamada hükümete somut herhangi bir bilgi aktarılmadığını söyledi ve şöyle konuştu:

İçişleri Bakanlığı'na soruyoruz somut bir bilgi paylaşımı yok. Bu kapatmaların maksatlı olduğunu düşünüyoruz. Dün çağırdığımız büyükelçilere de bunu söyledik. Bu misyonları kapatırken adımları bizimle paylaşmamaları maksatlı. Burada 'Türkiye istikrarsız, Türkiye'de terör tehdidi var.' imajı vermek istiyorlarsa bu ne dostluğa sığar ne de müttefikliğe.

ÖZEL HABER: Beyza Türkyılmaz

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!