banner2

Fondaş Merdan Yanardağ başörtüsünü hedef aldı: Kaos kargaşa felaket olur

CHP'nin fondaş medyası TELE 1'in Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ, başörtüsünü hedef aldı. Başörtüsüne anayasal güvence getiren Anayasa değişikliği süreciyle ilgili konuşan Merdan Yanardağ, çarşaf ve peçe üzerinden Türkiye'nin Afganistanlaşma sürecine girdiği algısına soyundu. Yanardağ, ayrıca başörtülü kadınların kamu kurumlarında görev almaması gerektiğini savundu.

Gündem 10.06.2023, 14:41 10.06.2023, 15:50
Abone ol
Fondaş Merdan Yanardağ başörtüsünü hedef aldı: Kaos kargaşa felaket olur

CHP tarafından fonlanan TELE 1'in Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ, yandaş Emre Kongar ile yaptığı programda başörtüsüne anayasal güvence getiren Anayasa değişikliği süreciyle ilgili akla ziyan sözler sarf etti.

Türkiye'nin Afganistanlaşma sürecine gireceği algısıyla skandal ifadelere imza atan Merdan Yanardağ, çarşaf ve peçe örneklerini verdi. Yanardağ ayrıca başörtülü kadınların kamu kurum ve kuruluşlarından çalışmaması gerektiğini savundu.

''AFGANİSTANLAŞMA SÜRECİNE GİRİLİYOR''

Yeni Anayasa sürecini "Çarşaf ve peçeli devlet memurluğuna giden kapı" olarak tanımlayan fondaş Yanardağ şu ifadeleri kullandı;

"İnsanlar peçe takma isteyebilirler ya da çarşaf giymek isteyebilirler özel hayatlarında ama bir devlet tüm yurttaşlarına bir kamu hizmete veriyor ve biz onu görmek durumundayız. Bana hizmeti sunan kim ben kimle muhatabım nasıl kimlik tespiti yapacaksınız. Ya bu işte biz Afganistanlaşma sürecine giriliyor derken bunu anlatmaya çalıştık.''

''KIYAFET YÖNETMELİĞİ OLUR''

''Başı açık memur da olur böyle memur da olur.'' diyen Merdan Yanardağ, ''Diyecekler ki isteyen öyle giyinir isteyen böyle giyinir. Başı açık memur da olur böyle memur da olur. Ya bir devletin kuralları olur. Bir giyim kıyafet yönetmeliği olur. Siz bir özel harekât birliğini yüz metre koşucusu kıyafetiyle görev alamazsınız veya sırt çantalarıyla vs insanları maraton koşturamazsınız. Kuralları vardır bunun. Bir kulübün kuralları forması vardır.'' şeklinde konuştu.

''KAOSA KARGAŞAYA FELAKETE SÜRÜKLÜYORSUNUZ''

Skandal sözlerine devam eden Merdan Yanardağ, ''Bir kamu kuruluşunun bir kıyafet yönetmeliği vardır. O zaman herkes istediği gibi giyinecek. Diğeri de diyecek ki ben bir tane kırmızı bant çekeceğim başıma benim inancımın gereği bu... Nasıl belirleyeceksiniz bunu. Bir kaosa kargaşaya felakete sürüklüyorsunuz bu ülkeyi farkında değilsiniz. İnsanların inanç ve ibadet özgürlüğünün sağlanması ve garanti edilmesi özel alana bırakılarak bunun gerçekleştirilmesi başka bir şey bir kamu hizmetinin dini bir anlayışla, dinin bir mezhebinin onun bir yorumunun onun bir meşrebinin bir topluma dayatılması başka bir şey." ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!