banner2

Finlandiya'nın Türkiye kararı dünyada böyle yankılandı: NATO'ya bir adım daha yaklaştı

NATO üyeliği için Ankara'nın kapısını aşındıran Finlandiya, 2019'dan bu yana Türkiye'ye uyguladığı silah ambargosunu kaldırdı. Finlandiya'nın Türkiye kararı dünya basınında geniş yer alırken ''NATO'ya bir adım daha yaklaştı'' denildi.

Gündem 26.01.2023, 12:43 26.01.2023, 15:18
Abone ol
Finlandiya'nın Türkiye kararı dünyada böyle yankılandı: NATO'ya bir adım daha yaklaştı

Finlandiya, Türkiye'nin Suriye'deki askeri operasyonu nedeniyle Ekim 2019'da Türkiye'ye askeri ihracat için yeni lisansları askıya almıştı. Geçtiğimiz sene eylül ayında ise İsveç, Türkiye'ye askeri ihracat yasağını kaldırmıştı. NATO'ya üye olmak için tüm kozlarını sahaya süren İskandinav ülkesi, 2019'dan bu yana Türkiye'ye uyguladığı silah ambargosunu kaldırdı.

SİLAH SATIŞI İÇİN TÜRKİYE'YE LİSANS VERİLDİ

Finlandiya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, 2019'dan bu yana Türkiye'ye uygulanan “askeri teçhizat ihracatı ambargosunu" kaldırıldığı duyurularak, Türkiye'ye silah satışı için lisans verildiği duyuruldu.

''NATO'YA BİR ADIM DAHA YAKLAŞTI''

NATO üyeliği için Ankara'nın kapısını aşındıran Finlandiya'nın bu kararı dünya basınında geniş yankı buldu. Washington merkezli Al-Monitor gazetesi, Finlandiya'nın silah kararı için 'NATO'ya bir adım daha yaklaştı' yorumunda bulundu. Uluslararası Haber ajansı AFP ise silah ambargonun bitmesinin Türkiye'nin başkenti Ankara'nın Finlandiya'nın NATO üyeliğine onay için dile getirdiği kilit taleplerden biri olduğuna dikkat çekildi.

2025 YILINA KADAR MALZEME TEDARİK EDİLECEK

İngiliz haber ajansı Middle East Eye, karar çerçevesince Finlandiyalı çelik üreticisi Miilux'un Türk askeri araç üreticisine 2025 yılına kadar koruyucu malzeme tedarik edeceğini yazdı.

''TÜRKİYE, FİNLANDİYA'NIN GELECEKTEKİ MÜTTEFİKİ''

Helsingin Sanomat gazetesi, 'Finlandiya Türkiye'ye yeni savunma ekipmanları ihracını onayladı. 'Türkiye Finlandiya'nın gelecekteki müttefiki' başlığını seçti. Gazetenin başlığa çıkardığı 'Türkiye Finlandiya'nın müstakbel müttefiki' cümlesi, Savunma Bakanı Mikko Savola'ya ait.

'U' DÖNÜŞÜNE İMZA ATILDI

Hufvudstadsbladet gazetesinin manşetinde İsveçli uzmanın görüşlerine yer verildi; ''Finlandiya NATO üyeliğini satın almaya çalışıyor'' Gazeteye konuşan İsveç Savunma Akademisi'nden Martin Lundmark ise Helsinki ve Stockholm yönetimlerinin ambargoyu bitirerek bir 'U' dönüşüne imza attıklarını savundu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!