banner2

Finlandiya NATO konusunda İsveç ile yollarını ayırmaya hazırlanıyor! 'Erdoğan'ın sözleri ciddiye alınmalı'

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İsveç'e gösterdiği sert tepki sonrası Finlandiya NATO konusunda İsveç'le yollarını ayırmaya hazırlanıyor. Finlandiya Dışişleri Bakanı Haavisto yaptığı açıklamada aynı anda girme kararını tekrar değerlendireceklerini belirtirken bu açıklama İsveç'te gerilime sebep oldu. Uzmanlar Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın hiç bu kadar sert konuşmadığını ve sözlerinin dikkate alınması gerektiğini söyledi.

Gündem 24.01.2023, 15:17 24.01.2023, 16:10
Abone ol
Finlandiya NATO konusunda İsveç ile yollarını ayırmaya hazırlanıyor! 'Erdoğan'ın sözleri ciddiye alınmalı'

İsveç'in başkenti Stockholm'da PKK'lı teröristlerin gerçekleştirdiği ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı hedef alan skandal saldırı daha sonrasında ise İslam düşmanı Paludan'ın Kur'an-ı Kerim yakması sonrası İsveç ile Türkiye arasındaki gerilim zirveye ulaştı. 

Erdoğan dün kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamada şu sözlere yer verdi: 

Böyle bir kepazeliğin yaşanmasına sebebiyet verenlerin NATO'ya başvuru konusunda artık bizden herhangi bir hayırhahlık beklemeyeceği açıktır. Terör örgütlerinde caddelerinizde, sokaklarınızda cirit attıracaksınız ondan sonra bizden NATO'ya girmesi için destek bekleyeceksiniz. Yok böyle bir şey. 

'ERDOĞAN'IN SÖZLERİ CİDDİYE ALINMALI'

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu açıklaması İsveç basınında geniş yer bulurken Aftonbladet gazetesine konuşan uzmanlar Erdoğan'ın ses tonunun daha önce hiç bu kadar sert olmadığını belirterek NATO üyeliği için ışığın azaldığına dikkat çekti. 

Stockholm Üniversitesi Türkiye Araştırmaları Enstitüsü başkanı Paul Levin, "Türkiye Noel'den önce İsveç'in yeterince ilerlemediği söylese de, hala daha uzlaşmacı bir ton vardı. Erdoğan'ın sözleri ciddiye alınmalı" ifadelerini kullandı.

FİNLANDİYA YOLA YALNIZ DEVAM EDEBİLİR 

Diğer yandan İsveç'te tartışmalar devam ederken, NATO'ya girmek için Türkiye'den onay bekleyen bir diğer ülke Finlandiya'nın tavrı merak konusu oldu. 

Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, yaptığı açıklamada, İsveç başvurusunun daha uzun süre ertelenmesi durumunda Finlandiya'nın İsveç ile ortak NATO başvurusunu yeniden değerlendirmek zorunda kalabileceğini belirtti.

'İSVEÇ OLMADAN DA GİREBİLİRİZ' DİYORLAR

Haavisto henüz pozisyon almak için erken olduğunu ve bir süre daha beklemenin iyi olacağını belirtse de Finlandiya basınında yer alan bilgilere göre ülkedeki birçok vatandaş İsveç olmadan yola devam etmekte sorun görmediğini belirtiyor. 

Finlandiya tabloid gazetesi Iltalehti'nin başyazarı Lauri Nurmi, Finlandiya'nın İsveç'ten ayrılmayı daha önce de tartıştığını dile getirdi ve bu konuya destek çıkan siyasi partilerin İsveç'e verdiği sözden geri dönebileceğini belirtti.

İSVEÇ'TE İŞLER KARIŞTI 

Ayrıca, Finlandiyalı bakanın açıklaması İsveç'te büyük yankı uyandırdı. Ülkedeki bütün gazeteler Finlandiya'nın tek başına yola devam edeceğini belirtirken İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström, Haavisto'nun açıklamasının ne anlama geldiğini öğrenmek için Finlandiya ile iletişim halinde olduklarına dikkat çekti. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!