banner2

Finlandiya, Kur'an-ı Kerim yakma provokasyonunun arkasında Rusya olduğunu ima etti! 'Deliller bulduk'

Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, Kur'an-ı Kerim'i yakma provokasyonuyla ilgili açıklamada bulundu. Pekka Haavisto, İsveç'in NATO'ya katılımını engellemek isteyen Moskova'nın Kur'an-ı Kerim'i yakma eyleminin arkasında olabileceğini ima etti.

Gündem 28.01.2023, 20:36 28.01.2023, 21:49
Abone ol
Finlandiya, Kur'an-ı Kerim yakma provokasyonunun arkasında Rusya olduğunu ima etti! 'Deliller bulduk'

Bir televizyon kanalına röportaj veren Bakan Haavisto, Kur'an-ı Kerim'i yakan aşırı sağcı aktivist Rasmus Paludan'ın Rusya ile potansiyel bağlantılarının 'araştırıldığını ve önemli bağlantı delilleri' bulunduğunu ifade etti. 

"RASMUS PALUDAN'IN RUSYA İLE BAĞLANTISI BULUNDU"

Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, İsveç'in NATO'ya katılımını engellemek isteyen Moskova'nın Kur'an-ı Kerim'i yakma eyleminin arkasında olabileceğini ima ederek Kur'an-ı Kerim yakan aşırı sağcı aktivist Rasmus Paludan'ın Rusya ile potansiyel bağlantılarının 'araştırıldığını ve önemli bağlantı delilleri' bulunduğunu vurguladı. 

"ÜÇÜNCÜ TARAFLAR ORTALIĞI KARIŞTIRMAK İSTEYEBİLİR"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Danimarka ve İsveç vatandaşlığı bulunan Paludan'ın eylemi sonrası İsveç'in bu şartlarda NATO'ya üyeliğini desteklemeyeceklerinin altını çizmişti. Eylemle ilgili olarak Haavisto "Örneğin Rusya ya da NATO üyeliğini istemeyen üçüncü tarafların ortalığı karıştırmak isteyip istemediği soruları akla geliyor. Bu affedilemez bir şey" dedi.

"NATO ÜYELİĞİNİ ENGELLEMEK İSTEYEN GÜÇLER VAR"

İsveç'te hükümet halka açık bir şekilde Paludan ve Rusya arasında bir bağlantı olup olmadığı konusunda bir yorumda bulunmadı fakat İsveç Başbakanı Ulf Kristersson "ülkenin askeri ittifak dışında kalmasını isteyen güçlere" atıfta bulundu. Euronews'in aktardığına göre Kristersson "İsveç'in içinde ve dışında NATO üyeliğini engellemek isteyen güçler var" demişti. 30 üyeli NATO'da İsveç ve Finlandiya'nın üyeliğini onaylamayan 2 ülke Macaristan ve Türkiye kaldı.

"FİNLANDİYA, TÜRKİYE İLE İRTİBATTA"

Sürecinin tamamen bitmediğinin altını çizen Bakan Haavisto, Türkiye'nin İsveç'in üyeliği ile ilgili geçici bir duraklamaya girdiği yönünde genel bir kanaat oluştuğunu ve mayıs ayındaki seçimlerden sonra konuya tekrar dönülebileceğini ifade etti. Üç ülke arasındaki resmi müzakereler askıya alınmış olsa da Haavisto, Finlandiya'nın Türkiye ile irtibatını sürdürdüğünü söyledi. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!