banner2

FETÖ'cü Orhan İnandı, Dahlan'ın BAE'sinde ne arıyordu?

MİT tarafından paketlenerek Türkiye'ye getirilen FETÖ Orta Asya İmamı Orhan İnandı'nın 2014-2018 yılları arasında çok sayıda BAE seyahati tespit edildi. İnandı'ya sorgusunda 'Dahlan teması' da sorulacak.

Gündem 10.07.2021, 11:57
Abone ol
FETÖ'cü Orhan İnandı, Dahlan'ın BAE'sinde ne arıyordu?

Fetullahçı Terör Örgütü'ne bağlı Orta Asya sorumlusu Orhan İnandı'nın 2014-2018 yılları arasında Birleşik Arap Emirlikleri'ni defalarca kez ziyaret ettiği ortaya çıktı. 15 Temmuz darbe girişiminin finansörü uluslararası terörist Muhammed Dahlan'ın ikamet ettiği BAE'de FETÖ'cü İnandı'nın hangi temaslar yürüttüğü belirlenmeye çalışılıyor. 

Milli İstihbarat Teşkilatı'nın gerçekleştirdiği başarılı bir operasyonla 31 Mayıs'ta yurtdışında yakalanıp Türkiye'ye getirilen İnandı, Diriliş Postası'nda yer alan bilgilere göre 4 yıl içinde tam 27 kez yurtdışına çıktı. Rusya, Hindistan ve Azerbaycan'a seyahat eden İnandı'nın Türk pasaportuyla sıkça uğradığı adresler arasında BAE'nin Dubai şehri de var. 

Sorgusu devam eden Orhan İnandı'nın, Orta Doğu'da terör trafiğini yönlendiren Muhammed bin Zayed yönetimindeki BAE'de kimlerle görüştüğü, temas kurduğu kişiler arasında Filistin asıllı terörist Muhammed Dahlan'ın olup olmadığı açığa çıkarılacak. İnandı’nın yurt dışı trafiğinin merkezinde bulunan BAE'nin, kaos organizatörü Dahlan aracılığıyla FETÖ’ye 15 Temmuz darbe girişimi için 3 milyar dolar fon sağladığı deşifre olmuştu.

2018'DEN SONRA YALNIZ KIRGIZ PASAPORTU

FETÖ'nün 'Orta Asya İmamı' İnandı, Türk pasaportuyla yaptığı 27 yurtdışı seyahat dışında, 2018 yılı itibariyle yalnızca Kırgız pasaportu kullanmaya başladı ve bu tarihten sonra tam 9 kez daha sınırı geçti. İnandı, 2016 yılındaki 15 Temmuz darbe girişimi sonrası sorumlu olduğu ülkelerde birtakım 'tedbirlere' başvurmuş, Kırgızistan'da FETÖ'ye bağlı Sebat Eğitim Kurumları'nın adını Sapat olarak değiştirmiş, kurumun başına da bir Kırgız vatandaşını getirmişti. 

Türkiye'den kaçan FETÖ üyelerine Kırgız pasaportu ve bu ülkede oturum imkanı sağlayan İnandı, FETÖ elebaşlarından Mustafa Özcan'dan aldığı örgüt paralarıyla bir servet edindi. Sık sık ABD'ye giderek Pensilvanya'daki örgüt elebaşı Fetullah Gülen'den doğrudan talimat alan ve yeniden görev bölgesi olan Orta Asya'ya dönen İnandı'nın, 15 Temmuz darbe girişimini 'Genelkurmay İmamı' sıfatıyla yöneten Adil Öksüz'le de sıkı bağlantıları bulunuyor. İtirafçı olması halinde İnandı'nın Dahlan, BAE ve 15 Temmuz arasındaki bağlantılar hakkında önemli bilgiler verebileceği belirtiliyor. 

Orhan İnandı itirafçı olmayı kabul edip sorguda konuştuğu takdirde FETÖ'nün bağlantılarına ilişkin çok önemli bilgiler verebilir.  

CIA'NIN ORTA ASYA İSTASYON ŞEFİ GİBİ

2011 yılında FETÖ imzalı bir kumpasla Türkiye'de tutuklanıp Silivri Cezaevi'ne gönderilen ve burada şüpheli bir biçimde hayatını kaybeden MİT Orta Asya Sorumlusu Kaşif Kozinoğlu, ölümünden önce Aydınlık gazetesine gönderdiği mektuplarda Orhan İnandı'ya geniş yer ayırmış, İnandı'nın CIA'nın Orta Asya İstasyon Şefi gibi çalıştığını anlatmıştı. Kozinoğlu'nun verdiği bilgilere göre o dönem Türk işadamlarının FETÖ'ye haraç vermeden bölgede yatırım yapabilmesi olanaksızdı. Sözkonusu haraç organizasyonunu yöneten İnandı, Kırgız hükümetince Türkiye Büyükelçisinden bile daha fazla itibar görüyordu. 

İnandı, MİT tarafından paket yapıldıktan sonra FETÖ onun için yurtdışında geniş bir kampanyaya girişti. Tepeden tırnağa FETÖ üyelerinin işgalindeki Kırgız devleti, sözkonusu operasyonun ardından İnandı'nın iadesi için Ankara'ya diplomatik nota verme cüretinde bulundu. Süreç boyunca yaşananlar, Orhan İnandı'nın FETÖ için ne kadar önemli bir militan olduğunu ortaya koyuyor. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!