banner2

FETÖ'cü Melek Çetinkaya'nın 'karıncayı incitmez' dediği pilot Kerime Kumaş Yıldırım 15 Temmuz'da neler yaptı?

CHP ve muhalefetin sahiplendiği FETÖ'cü Melek Çetinkaya, bir dönem aynı koğuşta hapis yattığı pilot Kerime Kumaş Yıldırım'ı öve öve bitiremedi. FETÖ'nün özel yetiştirdiği pilotlardan Yıldırım'ın, 15 Temmuz gecesi katliamcı hainleri taşıma görevleriyle işi başından aşkındı...

Gündem 02.07.2022, 16:50 02.07.2022, 19:57
Abone ol

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 15 Temmuz darbecilerinden Furkan Çetinkaya ile annesi Melek Çetinkaya'yı makamında ağırladı; vaktiyle hava harp okuluna soru çalarak sızmış FETÖ'cüyü içtenlikle kucaklayıp poz verdi. 

Başta CHP olmak üzere muhalefet partilerinin sahip çıktığı Çetinkaya ailesi, darbe girişimine ve bunca yaşananlara rağmen FETÖ yanlısı olmaktan gurur duyuyor. Örgütün hava harp okuluna sızdırıp 15 Temmuz gecesi görev verdiği 'öğrenci'lerden Furkan Çetinkaya'nın annesi Melek Çetinkaya, darbe gecesi helikopteriyle canileri taşımış pilot Kerime Kumaş Yıldırım’ı öve öve bitiremedi.

FETÖ propagandası suçundan bir süre cezaevinde yatan Melek Çetinkaya, "Cemaatten tanıdığım insanların terörist olduğuna inanmıyorum" diyerek, aynı koğuşta bulunduğu Kerime Yıldırım'ın karıncayı bile incitemeyeceğini iddia etti. 

FETÖ'NÜN KADIN PİLOTU KERİME KUMAŞ YILDIRIM KİMDİR?

Peki kimdi bu pilot Kerime Yıldırım? FETÖ'nün Türkiye'deki hemen her sınavda soruları ele geçirdiği ve ÖSYM'ye de tam olarak hakim olduğu dönemde Yıldırım, 2010 yılında İzmir'in Çiğli ilçesindeki 2. Ana Jet Üs Komutanlığı'ndan mezun oldu. 

48 teğmen arasındaki tek kadın olan Yıldırım, o dönem Türkiye'nin 'ilk kadın savaş pilotu' olarak gündeme taşınmıştı. Pilotaj eğitimini tamamladıktan sonra, Konya 3. Ana Jet Üs Komutanlığı Arama Kurtarma Birliği helikopter pilotluğu görevine atandı. 

Kerime Kumaş daha sonra örgüt üyesi üsteğmen Tuncay Yıldırım ile evlendi. Örgüt içi katalog evliliği yapan Tuncay Yıldırım, darbe girişimi sonrası yargılanacak ve müebbet hapis cezasına çarptırılacaktı. Karısı Kerime Yıldırım'ın ise 15 Temmuz'da kritik bir görevi vardı: Darbeci askerlerin görev yerlerine taşınmasını sağlamak!

KERİME YILDIRIM'IN YOĞUN GECESİ 

Yıldırım, karayoluyla darbe girişimine katılamayan hainlerin pilotluğunu yaptı. Yıldırım'ın o gece rotası oldukça yoğundu:

  • Eski Hava Harp Okulu Alay Komutanı Hüseyin Ergezen’in talimatıyla önce TRT binasına gitti. Daha sonra, bir grup darbeciyi Beşiktaş Vodafone Arena Stadı'na indirdi. FETÖ'cü pilot Yıldırım, buradaki görevini tamamladıktan sonra Albay Ercan Korhan’ın talimatıyla Atatürk Havalimanı’na gitti. 
  • Pilot Yıldırım'ın bir sonraki durağı ise 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'ydü. Yıldırım, gece boyunca Nakkaştepe'den köprü üzerindeki halka ateş eden darbecileri kurtardı. Bu esnada FETÖ'cü komutanlarından soruşturma olursa ne diyeceğine dair talimat aldı:
  • "Terörist saldırı oldu. Okul lojmanı bölgesinde terörist eylem yapılacağı şeklinde harekât yıldırım öncelikli mesaj geldi, bundan dolayı alarm durumuna geçtik ve keşif amaçlı uçuşa geçtik..."

HİÇBİR ŞEY OLMAMIŞ GİBİ YALOVA'YA DÖNDÜ

16 Temmuz sabahı hiçbir şey olmamış gibi helikopteri Atatürk Havalimanı'na bırakarak Yalova'daki hava eğitim kampına döndü. Darbe girişimi soruşturması kapsamında gözaltına alınan Yıldırım, 22 Temmuz 2016'da tutuklandı. 28 Temmuz 2016'da OHAL kapsamında TSK'dan ihraç edildi.

Yargılanma sürecine başlanan Yıldırım'ın FETÖ'nün mahrem imamlarıyla ankesörlü telefonlar üzerinden iletişim kurduğu tespit edildi. Ayrıca darbe girişimini yöneten sivil imamlardan Adil Öksüz ile aynı ankesörlü hat üzerinden arandığı belirlendi.

15 Temmuz'u Akıncı Üssü'nden yöneten FETÖ'nün sözde Genelkurmay İmamı Adil Öksüz

18 Ağustos 2018'de yargılandığı dava karara bağlandı. 'Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası aldı.

ÖRGÜT ÜYESİ OLMAYANLARA MOBBİNG UYGULADI

Savcılıktaki "darbe girişimi olduğunu biliyordum" ifadesini mahkemede değiştirerek, FETÖ’nün inkâr taktiğini uyguladı. FETÖ'nün TSK'ya sızdırdığı Kerime Yıldırım, pilot olmak isteyen birçok kadının da hayalleriyle oynadı. Yıldırım, diğer kadın pilot adaylarına ahlak dışı, cinsel içerikli iftiralar attı ve mobbing uyguladı. 

2006'da Hava Harp Okulu'na giren ancak FETÖ'cülerin sistematik yıldırma işlemlerine maruz kalarak okuldan ayrılmak zorunda bırakılan Esra Hamide Bahadır, Kerime Yıldırım'ı şöyle anlatmıştı:

"Kerime Kumaş Yıldırım'la aynı yıllarda hava harp okulundaydık. Komutanlarımızın seçtiği öğrenci temsilcileri vardı. Bunlara 'kadet' denir. Üst devre öğrencilerden oluşur. Kerime Kumaş da öğrenci temsilcisiydi ve o dönemde okul temsilcileri komutanlarından aldıkları emirle bize eğitim yaptırıyordu. Bize bu öğrencilerin hazırladığı raporlar yüzünden disiplin cezaları veriliyordu. Kadetler bize mobbing uyguluyordu. Kerime'nin durumuna bakarsanız okulda hiç ceza almamıştır, hiç soruşturma geçirmemiştir."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!