banner2

FETÖ'cü 'karanlık yarbayın' görüntüleri ortaya çıktı

Yarbay rütbesinde olmasına rağmen FETÖ'nün darbe girişimini yöneten sözde 'yurtta sulh konseyi'nde yer alması nedeniyle 'karanlık yarbay' olarak tanımlanan Turgay Sökmen'in Akıncı Üssü'ndeki son görüntüleri ortaya çıktı.

Gündem 24.07.2021, 15:55 24.07.2021, 16:17
Abone ol

Fetullahçı Terör Örgütü üyesi firari eski jandarma yarbay Turgay Sökmen'in, Akıncı Üssü'nden firar etmeden önceki görüntüleri ilk kez ortaya çıktı.

GÖRÜNTÜ DAVA DELLİLLERİ ARASINDA

Sökmen'in görüntüleri,  Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesince 12 Temmuz'da gerekçeli kararı tamamlanan Akıncı Üssü darbe girişimi davasının delilleri arasında yer aldı. Görüntü döküm belgesine göre Sökmen, 143. Filo Komutanlığının güvenlik kameralarınca kaydedildiğinde saatler 10.21'i gösteriyor.

Ankara'yı bombalayan darbeci pilotlara talimat verilen 143. Filo Komutanlığının koridorunda ilerleyen Sökmen, filo komutanın odasının girişinde karşılaştığı eski pilot yarbay Tahir Neşet Öncü'ye güvenlik kameralarını işaret ederek, bir şeyler konuşuyor.

FETÖ'CÜ YARBAYIN RAHAT TAVIRLARI DİKKAT ÇEKİYOR

Sökmen bu görüşmeden sonra elleri cebinde filo komutanının odasına yöneliyor.  

Kapı  girişinde güvenlik kamerasının kadrajında yer almayan biriyle görüştükten sonra sözde sivil imamların bulunduğu Öğretmen Gazinosu'na gidiyor.

Dikkat çeken husus Sökmen'in görüntülerdeki rahat tavırları.

Dava dosyasındaki bu deliller, Sökmen'in firar etmeden önceki görüntüleri olarak kayıtlara geçti.

Görüntü döküm belgesine göre 143. Filo Komutanlığının güvenlik kamera saatlerinin 47 dakika geride olduğu, bu nedenle ekrana yansıyan saatlere bu sürenin eklenmesi gerektiği vurgulandı.

KÜÇÜK YAŞLARDAN BERİ ÖRGÜTTE

1976'da Erzincan'da dünyaya gelen Sökmen, FETÖ ile küçük yaşlarda tanıştı.

Örgüt içerisinde "Abdullah" kod adını kullanıyordu. Harp Okulundan mezun olduktan sonra mesleğe jandarma teğmen olarak başladı.

Hukuk fakültesi mezunu da olan Sökmen, darbe girişimi sırasında Jandarma Genel Komutanlığında Asayiş Şube Müdürü olarak görev yapıyordu.

DARBEYE HAZIRLIK TOPLANTILARININ BAŞ AKTÖRÜ

FETÖ'cü yarbay, ihanet girişiminin sivil kanadını oluşturan mahrem imamlardan Adil Öksüz başkanlığında 6-7-8-9 Temmuz 2016'da Ankara Konutkent'teki villada düzenlenen darbeye hazırlık toplantılarına katıldı.  Darbe girişimi akşamı Akıncı Üssü'nde olması istenen Sökmen'e ayrıca örgüt mensubu jandarma personelini koordine etme talimatı verildi.

Darbe girişiminin ilk saatlerinde planlandığı gibi Akıncı Üssü'ne giden Sökmen, 143. Filo'da Ankara haritası üzerinde bombalanacak yerlerin planlanmasına katıldı.

Ardından sabah saatlerine kadar darbe girişiminin başarılı olması için Akıncı Üssü'ndeki darbe eylemlerine katılan darbeci yarbay Sökmen, başarısız olduklarını anlayınca Akıncı Üssü'nden kaçmayı başardı.

KIRMIZI KATEGORİDE

FETÖ'nün kriptolu haberleşme programı ByLock kullanıcısı olan Sökmen'in parmak izi, üzerinde "TİB İncek" ve "Gölbaşı Polis Özel Harekat" yazan haritalarda tespit edildi.

Sökmen, terörden arananlar listesinde kırmızı kategoride bulunuyor.

Başına 4 milyon lira ödül konulan Sökmen, olay tarihinde Türkiye genelinde yaşanan terör eylemlerinden sorumlu tutuluyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!