banner2

Fatih Erbakan'ın Cumhur İttifakı'na nasıl geri döndüğü ortaya çıktı! Telefon açıp o isim ikna etmiş

Daha önce yaptığı açıklamada Cumhur İttifakı'na katılmayacağını açıklayan Fatih Erbakan'ın fikrinden neden vazgeçtiği merak ediliyor. Erbakan'ın ittifaka dahil olmasında BBP lideri Mustafa Destici'nin yürüttüğü telefon diplomasisinin etkili olduğu belirtildi. Ayrıca Yeniden Refah Partisi'nin 6284 sayılı kanunu ile ilgili talebin AK Parti tarafından bazı maddelerin yumuşatılarak kabul edildiği ortaya çıktı.

Gündem 25.03.2023, 11:40 25.03.2023, 12:15
Abone ol
Fatih Erbakan'ın Cumhur İttifakı'na nasıl geri döndüğü ortaya çıktı! Telefon açıp o isim ikna etmiş

14 Mayıs tarihinde yaılacak olan seçimlere kısa bir süre kala partilerin ittifak çalışması hız kazandı ve yeni kararlar alındı.

Yeniden Refah Partisi, Cumhur İttifakı'na katılma kararı aldı. HÜDA PAR da, seçimlerde Cumhur İttifakı adayı Recep Tayyip Erdoğan'ı destekleyeceklerini ve seçime AK Parti listelerinden gireceklerini duyurdu. Kararın ardından açıklama yapan Yeniden Refah Partisi lideri Fatih Erbakan, cumhurbaşkanı adaylığı sürecini sonlandırdığını belirtti.

Daha önce yaptığı açıklamada Cumhur İttifakı'na katılmayacağını açıklayan Fatih Erbakan'ın fikrinden neden vazgeçtiği merak ediliyor. Fatih Erbakan'ın Cumhur İttifakı'na nasıl geri döndüğü ortaya çıktı.

30 MADDELİK İSTEK

Hatırlanacağı gibi Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha önce yaptığı açıklamada ittifakın genişleyeceğini belirtmişti. 11 Mart tarihinde AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, YRP Genel Başkanı Fatih Erbakan'ı Cumhur İttifakı'na katılmaya davet etti. Erbakan'ın partisinin, 6284 sayılı "Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun"un kaldırılması talebi süreci sıkıntılı hale getirdi. Söz konusu 30 maddelik istek AK Parti'nin kadın milletvekillerinin tepkisini çekti. 

AÇIK KAPI BIRAKMIŞTI

Yapılan görüşmelerden sonuç çıkmayınca Fatih Erbakan seçimlere herhangi bir ittifaka dahil olmadan gireceklerini açıklamıştı. Fatih Erbakan, konuya ilişkin yaptığı açıklamada "Derlerse ki, bu maddelerde mutabıkız, bunların uygulanması için gayret göstereceğiz, imzalıyoruz derlerse tekrar kurullarımızla değerlendirilip cevap verebiliriz" diyerek AK Parti'ye açık kapı bırakmıştı.

DESTİCİ İKNA ETMİŞ

Yaşanan bu gelişmelerin ardından Fatih Erbakan, Cumhur İttifakı'na katıldıklarını açıkladı. Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya, Erbakan'ın ittifaka katılmasında BBP Genel Başkanı Mustafa Destici'nin araya girdiğini ve telefon diplomasisi yürüttüğünü belirtti.

Ayrıca muhalif kimliğiyle tanınan gazeteci İsmail Saymaz, Yeniden Refah Partisi'nin AK Parti ile imzaladığı ittifak metninde, 6284 sayılı kanunda bazı maddelerin yumuşatmaya gidilerek kabul edildiğini aktardı.

İşte Muharrem Sarıkaya'nın yazısından bir bölüm...

BBP lideri Mustafa Destici telefon açıp, kendilerinin de farklı bir düşüncede olmadığını, dolayısıyla ortak bir noktada buluşulabileceğini belirterek yeniden müzakere sürecinin başlatılmasını önermiş.

Önerisine Erbakan’dan da olumlu yanıt gelince, Destici konuyu Cumhurbaşkanı, AK Parti lideri Erdoğan ve AK Parti yöneticilerine de iletmiş.

Bu süreçte Destici ile Erbakan arasında üç telefon görüşmesi yapılmış…

Destici ile MHP lideri Bahçeli’nin de katıldığı Cumhurbaşkanı’nın dün Kahramanmaraş gezisi sırasında da Erbakan’dan üç telefon görüşmesi gerçekleştirilmiş.

Varılan mutabakat üzerine, önceki gün BBP kurmayları ile YRP kurmaylarının buluşması kararlaştırılmış.

Heyetler arasındaki görüşmede de olumlu sonuç çıkınca, AK Parti ile YRP arasında bir mutabakat hazırlanması kararına varılmış ve AK Parti kurmayları da bu aşamadan sonra sürece dahil olmuş.

BBP heyeti, YRP ile AK Parti arasındaki müzakereye dahil olmamış ve baş başa bırakmış.

ERDOĞAN-ERBAKAN BULUŞMASI

Bu aşamada Erbakan da Erdoğan ile dün Külliyede buluşup, gelinen noktayı bir daha gözden geçirmiş.

Varılan mutabakat metnine Erbakan’ın basın toplantısında da gösterdiği AK Parti Genel Sekreteri Fatih Şahin’in imzası da yer almış…

Böylece AK Parti ile YRP arasında koalisyona benzer şekilde, ortak anlayış içinde seçime girme yapılanması sağlanırken, YSK’ya sunulan ittifak protokolüne de dahil edilerek Cumhur İttifakı’nın bir parçası haline de getirilmiş.

Cumhur İttifakı’nın diğer bileşenlerine, YRP’nin 30 maddelik mutabakat metninin ittifakı da bağlayıp bağlamadığını sorduğumda, “AK Parti ile YRP arasında imzalandı” demekle yetindi.

Bu aşamada YRP’nin kendi kimliği ile seçime katılmakla birlikte bazı yerlerde AK Parti listesinden seçime dahil olması da söz konusu olabilecek.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!