banner2

Fahrettin Altun Kamu Diplomasisi Koordinasyon Kurulu toplantısına katıldı! 'Ülkemizi hak ettiği yere ulaştıracağız'

Kamu Diplomasisi Koordinasyon Kurulu, İletişim Başkanı Fahrettin Altun başkanlığında toplandı. Altun toplantının başlangıcında yaptığı konuşmada, 'Türkiye olarak, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde tüm alanlarda olduğu gibi kamu diplomasisi alanında da büyük bir atılım içindeyiz. Kamu diplomasisi alanında ülkemizi hak ettiği yere ulaştıracağız' dedi.

Gündem 29.11.2022, 17:52 29.11.2022, 18:40
Abone ol
Fahrettin Altun Kamu Diplomasisi Koordinasyon Kurulu toplantısına katıldı! 'Ülkemizi hak ettiği yere ulaştıracağız'

İletişim Başkanı Fahrettin Altun Kamu Diplomasisi Koordinasyon Kurulu toplantısına katıldı. 

Kurulun üçüncü toplantısında bakan yardımcıları, Cumhurbaşkanlığına bağlı, ilgili ve ilişkili kurum, kuruluşların başkan ve başkan yardımcıları ile kamu kurumları ile bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı. 

'KAMU DİPLOMASİSİ ALANINDA BÜYÜK BİR ATILIM İÇİNDEYİZ'

Toplantının açılışında konuşan Altun, "Türkiye olarak Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde tüm alanlarda olduğu gibi kamu diplomasisi alanında da büyük bir atılım içindeyiz" ifadelerine yer verirken, Türkiye'nin bu alandaki başarılarını daha da ileriye taşımak için en kritik unsurun, tüm paydaş kurum ve kuruluşlarla işbirliği halinde bu işi yürütmek olduğunu belirtti. 

Altun konuşmasında şu ifadelere yer verdi: 

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin alametifarikalarından biri olan koordinasyon, bugün kamu diplomasisi alanında en güçlü şekilde hayata geçirdiğimiz unsurlardan birisidir. Bu başarıyı getiren çabaları için bütün kurumlarımıza ve onların değerli yöneticilerine, temsilcilerine şükranlarımı sunuyorum.

'TÜRKİYE YÜZYILI İLETİŞİM YÜZYILI OLACAKTIR'

Kamu diplomasisi alanındaki çalışmaları Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısını yaptığı 'iletişim seferberliği' kapsamında değerlendirdiklerini belirten Altun, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Türkiye Yüzyılı, iletişim yüzyılı olacaktır" düsturu etrafında bu çalışmaları derinleştirme gayretinde olduklarını söyledi.

'ODAK NOKTAMIZ TÜRKİYE MARKASINI GÜÇLENDİRMEK' 

Kamu diplomasisi alanındaki faaliyetlerinin odak noktasının 'Türkiye markasını güçlendirmek' olduğunu belirten Altun şunları kaydetti: 

Her şeyden önce ülkemizin itibarını daha da yükseltmek en önemli hedeflerimizden biridir. Milletimizin, devletimizin tez ve iddialarını uluslararası alanda her hal ve şartta tavizsiz şekilde savunmak aynı şekilde ana hedeflerimizden bir tanesidir. Kamu diplomasisi perspektifimizin bir diğer hedefi, devletimizin gücünü, kabiliyetlerini, imkanlarını dünyaya göstermek ve tanıtmaktır. Elbette bütün bunlarla birlikte Türkiye'nin çekim merkezi konumunu daha da pekiştirmek, artırmaktır. Bu doğrultuda eğitimden sağlığa, kültürden sanata, ticaretten spora, bilimden iletişime, birçok alanda güçlü bir varlık gösteriyoruz.

Pozitif iletişim kampanyalarından dezenformasyonla mücadeleye, uluslararası etkinliklerden stratejik aktörlerle ilişki ve işbirliği geliştirmeye kadar, geniş bir yelpazede çok boyutlu çalışmalar yürütüyoruz. Elbette bu çalışmalarda dış politikamızın ana unsuru olan hakikati, adaleti ve insanı merkeze alma yaklaşımını da esas alıyoruz.

'KÜRESEL BARIŞA GERÇEKÇİ VE SAMİMİ KATKILAR SUNUYORUZ'

Türkiye'nin gerçek hikayesini kamu diplomasinin en etkili araç ve yöntemlerinden faydalanarak dünya kamuoyuna doğru ve etkin bir şekilde anlatmaya çalıştıklarını belirten Altun şu sözlere yer verdi: 

Biz, ülkemizin çıkarlarını savunmanın yanı sıra bölgesel ve küresel barış ve istikrara katkı sunma vizyonunu da içeren dış politikamıza uygun bir şekilde kamu diplomasimizi hayata geçirmeye çalışıyoruz. Bizim kamu diplomasimiz, sadece ülkemizin, milletimizin hak ve menfaatlerini korumakla kalmıyor aynı zamanda bölgesel ve küresel barış ve istikrara gerçekçi ve samimi katkılar sunma amacını da hayata geçiriyor. Bugün Rusya ve Ukrayna krizinin oluştuğu ortamda Türkiye'nin, Sayın Cumhurbaşkanı'mızın üstlendiği rolün ne denli stratejik bir rol olduğunu, ne denli küresel, barış ve istikrar adına hayati bir rol olduğunu hep birlikte görüyoruz. Bu doğrultuda biz de Sayın Cumhurbaşkanı'mızın bu noktada üstlendiği küresel liderlik bağlamında kamu diplomasisi yaklaşımımızdan sadece ülkemizin çıkarlarıyla değil aynı zamanda bölgemizin çıkarlarıyla ve küresel barış amacıyla birlikte şekillendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Esas itibarıyla da bizim kamu diplomasisi yaklaşımımız, bu yönüyle küresel, bölgesel barış ve istikrarı esas alması yönüyle kendine mahsus nitelikli bir özellik ortaya koymaktadır.

'TÜRKİYE MODELİNE KATKIDA BULUNACAĞIZ'

Diğer yandan Altun, insani yardımdan diplomasiye, ekonomiden sağlığa, birçok alanda inşa ettikleri Türkiye modeline, kamu diplomasisi alanında da yeni bir model ekleme gayretiyle katkıda bulunmak istediklerini söyledi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın lider diplomasisinin de kamu diplomasisi alanında, Türkiye'nin en büyük avantajlarından biri olduğuna işaret eden Altun, "Sayın Cumhurbaşkanı'mız, gerek ikili ilişkilerde gerek bölgesel ve küresel konularda, lider diplomasisinin bütün imkanlarını kullanıyor, bunu birçok krizin çözümünde gördük" dedi.

Türkiye'nin, kamu diplomasisi alanında ortaya koyduğu performans ve gayretin, bu alanda yapılan istatistiklere de yansıdığını belirten Altun, şu ifadeleri kullandı:

Küresel Yumuşak Güç Endeksine göre ülkemiz 105 ülke arasında 2020 yılında 30. sıraya, 2021 yılında 27. sıraya ve 2022 yılında 22. sıraya yükseldi. İnanıyorum ki Kamu Diplomasisi Koordinasyon Kurulu olarak gerçekleştireceğimiz çalışmalarla birlikte bu gelişme, daha ileri seviyelere taşınacak.

'KAMU DİPLOMASİSİNDE TÜRKİYE'Yİ HAK ETTİĞİ YERE GETİRECEĞİZ'

Kamu Diplomasisi Koordinasyon Kurulunun 3. toplantısı ile bugüne kadar yürütülen faaliyetlerin muhasebesini yapmayı hem de geleceğe dönük çalışmalara ilişkin istişare sürecini yürütmeyi amaçladıklarını belirten Altun, tüm paydaşlarla birlikte kamu diplomasisi alanındaki çalışmaları hız kesmeden devam ettirmek istediklerini belirtti. 

Diğer yandan Altun kamu diplomasisi alanında Türkiye'yi hak ettiği yere ulaştıracaklarını belirtti. 

'ÇALIŞMALARA HIZ KESMEDEN DEVAM EDİYORUZ'

Cumhuriyetin 100. yılında tüm paydaş kurum ve kuruluşlarla Strateji Belgesinin rehberliğinde kamu diplomasisi faaliyetlerini ileriye taşımak için çalışmalara hız kesmeden devam ettiklerini belirten Altun şu sözleri kaydetti: 

Tüm paydaş kurum ve kuruluşlarımızın faaliyetlerinin görünürlüklerinin artırılması ve iletişim stratejilerinin desteklenmesi, iletişim kampanyası desteğinin verilmesi noktasında işbirliğine açık olduğumuzu, bu noktada her türlü katkıyı vermeye hazır olduğumuzu da ifade etmek istiyorum.

Diğer taraftan, CİMER’i iletişim platformu olarak son derece önemli gördüklerini ve kurumsallaştırdıklarını aktaran Altun, CİMER’i uluslararasılaştırmak istediklerini, yurt dışındaki vatandaşların kullanımına bu platformu daha fazla sunmak istediklerini vurguladı.

Altun, Kamu Diplomasisi Koordinasyon Kurulunun dördüncü toplantısını da 2023'ün ilk çeyreğinde yapmayı planladıklarını sözlerine ekledi.

Altun'un konuşmasının ardından, kurul üyeleri de söz alarak kamu diplomasisi alanda yaptıkları çalışmaları aktardı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!