banner2

Evim Yuvan Olsun kampanyasında detaylar belli oldu! 10 soruda Evim Yuvan Olsun kampanyası

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen vatandaşların barınma sorununa çözüm bulmak için başlatılan Evim Yuvan Olsun kampanyasında aile fertlerini kaybeden çocuklu ailelere, kronik hastalığı, engelli, yaşlı aile üyesi olanlara öncelik verilecek. İşte Evim Yuvan Olsun kampanyasının detayları...

Gündem 20.02.2023, 10:33 20.02.2023, 11:12
Abone ol
Evim Yuvan Olsun kampanyasında detaylar belli oldu! 10 soruda Evim Yuvan Olsun kampanyası

Kahramanmaraş'ta meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremin ardından yaraların sarılması için Evim Yuvan Olsun kampanyası başlatıldı. OHAL ilan edilen 11 ilde geçerli olacak olan kampanyada kendi imkanları ile şehirden çıkabilen vatandaşlar herhangi bir hak kaybına uğramayacak. 

Barınma, taşıma yardımlarından ödemeler Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yapılan hasar tespit işlemleri tamamlandıkça yapılacak.

DEPREMZEDELER İÇİN EVİM YUVAN OLSUN KAMPANYASI 

Kampanyada aile fertlerini kaybeden çocuklu ailelere, kronik hastalığı, engelli, yaşlısı olanlara öncelik verilecek. Ev sahiplerine ilave gider oluşmaması için konutların elektrik, doğalgaz, su faturalarını kaymakamlık ödeyecek.

Kullanmadığı evlerini kampanya kapsamında verenlerin başvuruları kaymakamlık tarafından incelenecek. Evdeki eşyalar, "Tek Yürek Bina ve Eşya Sigortası kapsamına" alınacak.

Sabah Gazetesi'nden Hazal Ateş'in haberine göre "Evim Yuvan Olsun Kampanyası"nda sürecin işleyişi, destek ödemelerine ilişkin soruların yanıtları şöyle:

KİMLİK KARTI OLMAYANLAR NE YAPACAK?

Depremden etkilenenler kimlik kartı başvurusuna gerek kalmadan geçici olarak e-Devlet üzerinden kimlik belgesi alabilir. Geçici kimlik belgesinden depremden etkilenen illerde yerleşim yeri ya da diğer adres kaydı olanlar yararlanabilecek.

KAMPANYA NASIL İŞLEYECEK?

Boş, kullanmadığı evini depremzedelere ev sahibi yönlendirilen emlak sitelerinde başvuru formunu dolduracak. Emlak siteleri doğrulanmış bilgileri kamu kurumlarına iletecek. Ev ziyaret edilerek uygunluk tespiti yapacak.

EV SAHİPLERİ İLE KONTRAT YAPILACAK MI? 

Kaymakamlık ile ev sahibi arasında "Ödünç Sözleşmesi" imzalanacak. Evini indirimli bedelle 1 yıllığına kiraya vermek isteyenlerle de kira sözleşmesi imzalanacak. Ev için belirlenen kira bedeli AFAD hesabında toplanan kira bağışlarıyla karşılanacak.

DEPREMZEDELER NASIL BELİRLENECEK? 

AFAD ve İçişleri Bakanlığı birimleri tarafından belirlenecek. Evlere yerleştirme yapılırken engelli, yaşlı, düzenli tedavi gerektiren kronik hastalığı olanlar ve depremde aile fertlerini kaybetmiş çocuklu ailelere öncelik verilecek.

FATURALARI KİM ÖDEYECEK? 

Evlerin elektrik, su, doğalgaz faturaları, depremzedelerin kaldığı dönem için Kaymakamlık tarafında ödenecek. Depremzede ailelerin kullanımları nedeniyle evde veya evdeki eşyalarda bir zarar oluşması ihtimaline karşın Türkiye Sigorta güvence sunacak.

KAMPANYADA KİMLER ROL ALACAK? 

Online platformlarda ev satış ve kiralama yapan kurumlar destek verecek. Bu platformlar, sahip oldukları büyük müşteri havuzlarını bu kampanyaya yönlendirecek. Bu platformlarda doldurulan başvuru formları, kurulan entegrasyon ile İçişleri Bakanlığının sistemlerine iletilecek.

DEPREM BÖLGESİNDEN AYRILANLAR HAK KAYBINA UĞRAYACAK MI? 

Deprem bölgelerinden kendi imkânlarıyla ya da AFAD koordinasyonunda tahliye olanlar için bir hak kaybı söz konusu olmayacak.

Binanın hasar durumuna ilişkin bilgiler http:// hasartespit.csb.gov.tr adresinden öğrenilebilir. Hak sahipliği işlemleri hasar tespit çalışmaları tamamlandıktan sonra başlayacak.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!