banner2

Evi ve tapusu olan vatandaşlar dikkat! 31 Mayıs'a kadar bunu yapmayan yandı! Ödemeyenler faiz ve ceza ile karşı karşıya kalacak!

Ankara'da ikamet eden, evi veya tapusu olan vatandaşlar için önemli bir uyarı yapıldı. Emlak ve çevre temizlik vergisi ödemelerinin söylenen süre içinde yapılması gerektiği açıklandı. 31 Mayıs tarihine kadar ödemelerini yapmayan vatandaşlar, faiz ve ceza gibi ek yüklerle karşılaşabilir.

Gündem 08.05.2023, 15:58 08.05.2023, 16:39
Abone ol
Evi ve tapusu olan vatandaşlar dikkat! 31 Mayıs'a kadar bunu yapmayan yandı! Ödemeyenler faiz ve ceza ile karşı karşıya kalacak!

Emlak ve çevre temizlik vergileri, Türkiye'de belediyeler tarafından verilen hizmetlerin finansmanına katkı sağlamak amacıyla belediyeler tarafından mülk sahiplerinden alınıyor. Bu vergiler, belediyelerin hizmet ihtiyaçlarını, altyapı ve temizlik ihtiyaçlarını karşılaması önem taşıyor.

MÜLK SAHİPLERİNDEN ALINIYOR 

Emlak Vergisi: Emlak vergisi, Türkiye'de bulunan bina, arsa ve gayrimenkullerin mülk sahiplerinden alınan bir vergidir. Emlak vergisi, taşınmazın değerine göre hesaplanmakta ve malikin ikametgahına göre mülkün bağlı olduğu belediyeye ödenmektedir. Emlak vergisi oranları binalar, arazi ve emlak için değişir. Vergi oranı taşınmazın cinsine ve kullanım amacına göre belirlenir.

GERİ DÖNÜŞÜM HİZMETLERİNE KATKI SAĞLIYOR

Çevre Temizlik Vergisi: Belediyenin çevre temizliği, atık toplama ve geri dönüşüm hizmetlerinin finansmanına katkı sağlayan bir vergidir. Çevre temizlik vergisi ev sahiplerinden ve iş yeri sahiplerinden alınmakta ve genellikle su faturasına eklenerek tahsil edilmektedir. Vergi tutarı, kullanım alanı ve su tüketimine göre hesaplanmaktadır.

VERGİLER İKİ TAKSİT ŞEKLİNDE ALINIR 

Gayrimenkul ve tapu sahibi Ankaralılar için emlak ve çevre temizlik vergileri genellikle yılda iki taksitte ödenir ve ödeme vadeleri belediyeler tarafından belirlenir. Ödemelerin zamanında yapılması, vergi mükelleflerinin faiz yükünden kurtulmasına yardımcı olduğu gibi, belediye hizmetlerinin kalitesinin artırılmasına da katkı sağlamaktadır. Ankara'da ikamet edenler için emlak ve çevre temizlik vergisi ilk taksit ödemelerine ilişkin belediye yetkilileri tarafından yapılan duyuruya göre son ödeme tarihi 31 Mayıs 2023. Ödemelerin bu tarihe kadar yapılması gerekiyor. Gayrimenkul ve tapu sahibi Ankaralılar dikkat! 31 Mayıs'a kadar ödemeniz gerekiyor! Ödemeyenler faiz ve ceza ile karşı karşıya kalacak.

31  MAYIS'A KADAR ÖDEMELİSİNİZ

Ankara'da ikamet eden mükelleflerin emlak ve çevre temizlik vergisi ödemelerini belirtilen süre içerisinde yapmaları önem arz etmektedir. Özellikle vergi ödemelerini geciktiren mükellefler faiz oranlarıyla karşı karşıya kalabilmektedir. Ödeme yapmak için aşağıdaki yöntemleri kullanabilirsiniz:

Ödemelerinizi belediyenin internet sitesindeki online vezne hizmetinden yapabilirsiniz. Bankaların internet şubelerinden veya mobil uygulamalarından ödeme yapabilirsiniz. Ödeme işlemlerinizi ATM'lerden yapabilirsiniz. Banka şubelerine giderek kasalardan ödeme yapabilirsiniz.

FAİZ YÜKÜNDEN KURTULABİLİRSİNİZ 

Zamanında yapılan ödemelerin faiz yükünden kurtulmanıza yardımcı olduğunu ve belediye hizmetlerinin kalitesini artırmaya katkıda bulunduğunu unutmayın. Vadesi geçen borçlarınız için 7440 Sayılı Kanun kapsamında ödemelerinizi yeniden yapılandırma fırsatından faydalanabilir, faiz yükünden kurtulabilirsiniz. Bu nedenle emlak ve çevre temizlik vergisi ödemelerinizi 31 Mayıs 2023 tarihine kadar tamamlamanız önem arz etmektedir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!