banner2

Evdeki bomba doğalgaz: Bu kokuyu alıyorsanız aman dikkat! İşte faciayı önleyen tedbirler

İki gün üst üste İstanbul ve Ankara'da meydana gelen ve 4 vatandaşımızın hayatını kaybettiği doğalgaz patlamalarından sonra uzmanlardan uyarı geldi. Aboneleri uyaran uzmanlar, çürük sarımsağa benzer kokunun alınması halinde Alo 187 doğal gaz hattına haber verilmesini, ortamın hemen havalandırılmasının gerektiğini belirtti.

Gündem 30.09.2023, 09:36 30.09.2023, 09:59
Abone ol

Önceki gün İstanbul Şirinevler'de, dün de Ankara Mamak'ta doğalgaz sıkışmasından kaynaklandığı belirtilen patlamaların ardından 4 vatandaşımız hayatını kaybetti. Peşe peşe gelen faciların ardından doğalgaz kaçakları konusunda nasıl tedbir alınabileceği yeniden gündeme geldi. Türkiye Doğal Gaz Dağıtıcıları Birliği (GAZBİR), binada ve dairede nasıl güvenlik önlemi alınabileceğine ilişkin rehber hazırladı. Rehberde, vatandaşların patlama ve zehirlenmelere karşı neler yapabileceği anlatıldı.

BU KOKUYU ALIYORSANIZ HEMEN ARAYIN

Doğalgazın olduğu alanlarda çürük sarımsak kokusuna benzer bir koku alındığında mutlaka Alo 187 doğalgaz hattının aranması gerekiyor. İGDAŞ yetkilisi, sayaçların vanasının kapatılması ve ortamın havalandırılması gerektiğini söyledi. Binada alınacak güvenlikler çerçevesinde, bina içine doğalgaz detektörü, deprem sensörü ve bina girişine de selenoid vana konulması gerektiği belirtildi. Rehberde, dedektör ve sensörün, binada doğalgaz kaçağı veya deprem olduğu zaman siren şeklinde öterek ikaz verdiği ve binanın girişine konulacak selenoid vanaya komut vererek binanın gaz girişini kapattığı ifade edildi.

"MERDİVEN OTOMATİĞİNE BASMAYIN"

GAZBİR, merdiven otomatiklerine alınacak tedbirleri de hatırlattı. Rehberde, şu ifadelere yer verildi;

"Merdivenlerde doğalgaz kaçağı hissedildiğinde merdiven otomatiğine dokunularak ışıkların yakılmaması gereklidir.Alt katta koku hissetmeyen bir vatandaş, ışıkları yakarak gazın sıkışık olduğu yerden patlamasına sebebiyet verebilir. Binanın gaz kaçaklarında merdiven otomatiğinin sigortasının, gaz detektörü tarafından otomatik şekilde kapanması gereklidir.Merdiven otomatiği hareket sensörlüyse, ek tedbir olarak bina ana giriş kapısının önüne sigorta şalteri konulup, merdiven otomatiğinin elektriğinin acil durumlar için elle kapatılması gereklidir" 

"DAİREDE HERMETİK CİHAZ ŞART"

Güvenlik için dairede ısıtma amaçlı kullanacak cihazın 'hermetik cihaz' olması şart. Bacalı cihazların, gerekli güvenlik tedbirleri alınmadığı sürece çok tehlikeli olduğunu belirten GAZBİR, bacalı kombi veya sobalarda, baca güvenlik sensörü olup olmadığının öğrenilmesi, sensör olmayanlara baca sensörü taktırılması gerektiğine veya hermetik tipleriyle değiştirilmesi gerektiğine dikkat çekti.

MUTFAKTA GAZ SIKIŞIYOR

Doğalgaz konusunda patlama veya zehirlenme gibi vakalara rastlanıldığına işaret edilen rehberde, "Mutfakta ocakta yemek pişerken yemek taşıp, ocağı söndürüyor ve mutfakta gaz sıkışıyor. Evde bulunan kişi gaz kokusunu fark edince mutfağa gidiyor ve lambayı yakar yakmaz doğalgaz patlaması meydana geliyor. Doğalgaz havadan hafif olduğundan yukarıda sıkışır. Diğer vakalar ise karbon monoksit zehirlenmesi. Bacaların çekmediği ve emniyeti olmayan veya olan arızalı olan cihazlardan karbon monoksit gazı ortama yayılır ve zehirlenmelere neden olur.Karbon monoksit detektörü ile bağlı bulunan selenoid vana ile detektör gazı hissederek daireye gaz girişini engellemesiyle doğalgazla çalışan cihazlar devreden çıkarak fazla ortama karbon monoksitin yayılımını önler" denildi.

"SENEDE EN AZ BİR KEZ BAKIM YAPTIRIN"

Kullanıcıların doğalgaz tesisatlarını, ekipmanlarını, cihazlarını, soba, kombi gibi cihazlarının bakımlarını en az senede bir kez yaptırmaları gerektiği de ifade edildi. Ayrıca, kullanıcıların baca temizliğini yaptırmaları, daireye hava sağlayan menfezleri kapatmamaları veya iptal etmemeleri gerektiği hatırlatıldı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!