Yandex Metrica

Etki ajanlığının önü kesilecek! Meclis'e geliyor: Casusluk için özel madde!

Etki ajanlığının önü kesilecek! Meclis'e geliyor: Casusluk için özel madde!

AK Parti'nin hazırlıklarını sürdürdüğü 9'uncu Yargı Paketi kapsamında yabancı ülke ve istihbarat örgütleri adına suç işleyenlere dönük özel bir madde yer alacak. Meclis'in onayından geçecek olan madde kabul edilirse yabancı ülkelerin istihbaratları adına çalışanlara 7 yıla kadar hapis cezası verilebilecek.

Gündem

18.06.2024, 13:57

Kamuoyunda ‘etki ajanlığı’ diye tabir edilen su.un 9. Yargı Paketi’nin içinde yer alması bekleniyor. 'Etki ajanlığı' düzenlemesi yasalaşırsa, “devletin güvenliği aleyhine yabancı devlet veya organizasyonların çıkarları doğrultusunda, Türkiye; vatandaşları, kurum ve kuruluşları hakkında araştırma yapan ve yaptıranlar” hapis cezası alacak.

AK Parti'nin bayram sonrasında TBMM Başkanlığına sunacağı yargı paketinde casusluk suçu ile ilgili özel bir madde yer alacak.

Yaşasın demokrasi! Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 15 Temmuz mesajı dev ekrana yansıtıldı: Milletin Zaferi! Yaşasın demokrasi! Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 15 Temmuz mesajı dev ekrana yansıtıldı:... Haberi Görüntüle

CASUSLUKLA İLGİLİ YER ALAN MEVCUT TCK MADDELERİ

Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) casusluk ile ilgili 328'inci maddesi "Devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından, niteliği itibarıyla, gizli kalması gereken bilgileri, siyasal veya askerî casusluk maksadıyla temin eden kimseye onbeş yıldan yirmi yıla kadar hapis cezası verilir" hükmünü içeriyor.

Alex De Souza Antalyaspor'dan ayrılacak mı? Alex De Souza Antalyaspor'dan ayrılacak mı? Haberi Görüntüle

BAŞKA ÜLKELER ADINA CASUSLUK EYLEMİNDE BULUNMAK MEVCUT MADDE DE SUÇ SAYILMIYOR 

Ancak başka bir ülke ve istihbarat örgütleri adam kaçırmak, Türkiye'de bulunan bazı kişileri takip etmek, bilgi-belge toplamak gibi eylemler bu kapsamda değerlendirilemiyor.

'Arapları Yıldırma' adlı grup açmışlardı: Irkçı operasyon valilik duvarına tosladı! 'Arapları Yıldırma' adlı grup açmışlardı: Irkçı operasyon valilik duvarına tosladı! Haberi Görüntüle

YABANCI ÜLKE ADINA SUÇ İŞLEYENLER

AK Parti'nin paketinde TCK'ya yeni bir madde eklenecek. Madde kapsamında Türkiye'de başka ülke ve istihbarat örgütleri adına suç işleyen, adam kaçıran, belge, bilgi toplayanlara 3 ila 7 yıl arasında hapis cezası verilecek. Savaş dönemlerinde ise bu ceza arttırılacak.

Yargı paketinde yer alacak bu madde "etki ajanlığı" olarak algılanmış ve tartışmalara neden olmuştu. AK Parti, pakette "etki ajanlığı ile ilgili bir değişikliğin yer almadığını belirtmişti.

Afyonkarahisar'da korkutan deprem: Bakan Yerlikaya detayları açıkladı Afyonkarahisar'da korkutan deprem: Bakan Yerlikaya detayları açıkladı Haberi Görüntüle

"GÜRCİSTAN'DAKİ DÜZENLEMEYLE İLGİSİ YOK"

AK Parti kurmayları TCK'ya eklenmesi öngörülen madde için "Bu düzenlemenin etki ajanlığıyla, Gürcistan'daki düzenlemeyle alakası yok. Gazetecilerin tutuklanacağı gibi şeyler doğru değil.

Tamamen yabancı ülkeler adına Türkiye'de suç işleyenlerin tanımı yapılıyor. Çerçeve çok net olarak çiziliyor. Etki ajanlığı olarak algılanacak bir durum yok. Bunlara hapis cezası verilecek" dedi.

9 Temmuz Muğla'da deprem nerede, hangi ilçede oldu? Muğla deprem merkez üssü neresi? 9 Temmuz Muğla'da deprem nerede, hangi ilçede oldu? Muğla deprem... Haberi Görüntüle

DEVLETİN İÇ VE DIŞ SİYASAL YARARLARI 

Söz konusu “etki ajanlığı” olarak tartışılan madde düzenlemesinin gerekçesinde, “Devletin iç veya dış siyasal yararına yönelik olarak gerçekleştirilen bazı faaliyetlerin cezalandırılması kabul edilmektedir. Bu kapsamda iktisadi, mali, askeri, milli savunma, kamu sağlığı, kamu güvenliği, kamu düzeni, teknolojik, kültürel, ulaştırma, haberleşme, siber alan, kritik altyapılar ve enerji gibi diğer yararlar da devletin iç veya dış siyasal yararları kavramı içinde kabul edilecektir. Dolayısıyla bu gibi yararlar aleyhine gerçekleştirilen faaliyetler de suçun konusunu oluşturabilecektir.” ifadesi yer alıyor. 

Habere Tepki Ver

2

0

0

0

0

0

0

1

Zehra EVCİL

TRHaber.com - Gündem


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading