banner2

Etiyopya'da Bayraktar TB2 almak istiyor

İç savaş için hazırlanan raporlara göre Etiyopya hükümeti, isyancı birliği Tigray ile çatışmalarında kullanmak üzere Türk yapımı yerli ve milli Bayraktar TB2 almaya hazırlanıyor.

Gündem 05.11.2021, 11:32 05.11.2021, 12:08
Abone ol
Etiyopya'da Bayraktar TB2 almak istiyor

Etiyopya hükümeti, Tigray bölgesinden gelen isyancı güçlere karşı yürüttüğü savaşta SİHA kullanmak istediği için Türkiye ile ittifak kurdu.

Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ağustos ayında Ankara'ya yaptığı ziyarette askeri işbirliği anlaşması imzaladı. 

Anlaşmanın detayları yayınlanmadı fakat, Reuters'in yaptığı bir habere göre Etiyopya, Tigray'a karşı yürüttüğü savaşta Türkiye'den Bayraktar TB2 satın almak istedi. 

ABD BAYRAKTAR TB2'DEN RAHATSIZ

Amerika'da bulunan Tufts Üniversitesi'ndeki Dünya Barış Vakfı direktörü Alex de Waal yağtığı açıklamada, Etiyopya'daki iç savaşta binlerce insanın gıda ve sağlık desteğinden mahrum olmasına rağmen Etiyopya'nın hala savaş ve silah alışverişi derdinde olduğunda dair bir eleştiri getirdi.

BAYRAKTAR TB2'YE HER YERDEN TALEP VAR

Etiyopya'nın şuan Çin ve İran'dan aldığı SİHA'ları savaş bölgesine konuşlandırdığı biliniyor. Fakat uluslararası raporlara göre hiçbiri Bayraktar TB2 kadar etkili değil.

Türkiye ve Etiyopya tarafından resmi bir açıklama olmamasına rağmen Tigray'da isyancılara karşı Türk mühimmatı kullanıldığı görüldü. Türkiye yapımı milli lazer güdümlü bombanın Tigray isyancılarına karşı kullanıldığı belirtilirken uzmanlar bombanın bir Bayraktar TB2'den atılmış olabileceği görüşünde. 

Karabağ savaşında rüşdünü ispatlayan Bayraktar TB2'ye Asya ve Afrika pazarından geniş bir talep olduğu biliniyor. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!