banner2

Erzurum'a yeni güneş enerjisi santrali!

Erzurum'da yapımı süren 16 megavat kapasiteli güneş enerjisi santraline gelecek yıl kavuşuyor. Proje hayata geçtiğinde 4,5 yılda tüm maliyetini amorti edecek.

Gündem 24.10.2022, 19:17 25.10.2022, 02:11
Abone ol
Erzurum'a yeni güneş enerjisi santrali!

Türkiye'nin en büyük kamu yatırımlarından biri olan GES projesinin, Erzurum'da hayata geçirilmesi için çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, projeye ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, santralin gelecek yıl devreye alınmasının planlandığını bildirdi.

ÇEVRE DOSTU PROJE

Daha önce hayata geçirilen 6 megavatlık GES'e yenilerini eklediklerini aktaran Sekmen, "16 megavat kapasiteli yeni santrallerimizin yapımı sürüyor. Şehrimize katma değer katacak bu projemizle çevre dostu, temiz ve yenilenebilir enerji kaynaklarımızı daha da artıracağız" dedi 

Ocak, Ilıca ve Yerlisu mahallelerinde yapımı devam santralin saha düzenlemesi, reglaj ve çit çalışmasının tamamlandığına işaret eden Sekmen, çelik çakma ve 13 kilometre mesafe hava enerji nakil hattı yapım işinin de sürdüğünü kaydetti.

25 YIL ELEKTRİK ZAMMI ETKİLEMEYECEK 

Sahaya ilk panel sevkiyatının da yapıldığını belirten Sekmen, "2023'te bitirilecek olan projemiz sayesinde Erzurum Su Kanalizasyon İdaremizin, Büyükşehir Belediyemiz ve iştiraklerimizin tükettiği elektrik enerjisi bu tesislerden karşılanacak. Fizibilite raporlarına baktığımızda tesisimiz inşallah kendini 4,5 yılda amorti edecek ve en az 25 yıl belediyemiz elektrik zammından etkilenmeyecek. Ayrıca ürettiğimiz enerji sayesinde tamamen çevre dostu, temiz ve yenilenebilir enerji kaynağına sahip olacağız." değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!