banner2

Erdoğan’dan projeyi itibarsızlaştırmaya çalışan muhalefete "Togg" mesajı: Fabrika nerede diyordunuz? Fabrika burada!

8 Temmuz 2020'de ilk temeli atılan Gemlik TOGG Fabrikası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı törenle açıldı. Kürsüye kadar banttan inen ilk Togg ile gelen Erdoğan, vatandaşlara hitap etti. Erdoğan, projeyi itibarsızlaştırmaya çalışan muhalefete tepki göstererek, "Bugün banttan indirdiğimiz aracın ilk tanıtımında "Hani bunun fabrikası nerede?" diyerek alay edenler vardı. İşte buyurun fabrika burada." dedi.

Gündem 30.10.2022, 00:23
Abone ol
Erdoğan’dan projeyi itibarsızlaştırmaya çalışan muhalefete "Togg" mesajı: Fabrika nerede diyordunuz? Fabrika burada!

Türkiye'nin ilk yerli otomobili olan Togg resmen hayata geçti. 8 yılda 1 milyon aracın üretilmesi hedeflenen Togg'un üretim tesisi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıldı. Erdoğan, "Togg, ülkemizin güçlü yarınları için bu ortak hayali kurmanın tadını hepimize yaşatan projenin adıdır." dedi. "60 yıllık hayal gerçek oldu" ifadelerine yer veren Erdoğan, "TOGG Avrupa'nın yollarına düştüğü zaman ciddi manamda tutuşacaklar. Ne diyecekler: 'Çılgın Türkler geliyorlar...' diyecekler." dedi. Ayrıca Togg projesini eleştiren ve itibarsızlaştırma çabasına giren muhalefe ise tepki gösteren Erdoğan, "İşte buyrun fabrika burada" diyerek yanıt verdi. 

ERDOĞAN'DAN MUHALEFETE "TOGG" YANIT: "İŞTE BUYRUN FABRİKA BURADA"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu süreçte proje Devrim otomobilinin akıbetini yaşasın diye uğraşanlara da 'Yapamazsınız, yapsanız da satamazsınız' diyerek kendilerini bu yoldan geri döndürmeye çalışanlara da rastladığını dile getirerek şunları konuştu;

"Hatırlarsanız, bugün banttan indirdiğimiz aracın ilk tanıtımında 'Hani bunun fabrikası nerede?' diyerek kendi akıllarınca alay edenler vardı. Burada, işte buyurun fabrika burada. Buradan, en başından beri projeyi boğmaya, değersizleştirmeye çalışanlara soruyorum; 'Fabrika nerede?' diyordunuz. Fabrika işte burada, Bursa Gemlik'te. Salgın şartlarına rağmen rekor hızla inşa edilen TOGG Gemlik Tesisi, onu da söyleyelim öğrensinler, 1,2 milyon metrekare arazi üzerinde 230 bin metrekare kapalı alana sahip bir eser olarak işte burada. Şimdi biraz daha açalım; bu tesiste araştırma geliştirme merkezi var, tasarım merkezi var, prototip geliştirme ve test merkezi var, strateji ve yönetim merkezi var. Biraz önce bizzat tecrübe ettiğim test pisti de var. Oradan geldim. Velhasıl burada otomobil üretmek için ihtiyaç duyulan her şey var. Ayrıca burası çevreye duyarlı, yeşil bir tesis, çevreci."

"60 YIL ÖNCE DEVRİM OTOMOBİLİNİ ENGELLEYENLER, DEVRİN OTOMOBİLİNDE BAŞARILI OLAMADILAR, OLAMAYACAKLAR''

Fikri ve sınai mülkiyet hakları yüzde 100 Türkiye'ye ait milli bir proje olan Togg'un üretiminde Anadolu'nun dört bir tarafındaki KOBİ'lerin, tedarikçilerin de yer aldığına dikkati çeken Erdoğan, şunları kaydetti:

"TOGG Gemlik Kampüsü tam kapasiteye ulaştığında, burada her yıl 175 bin araç üretilirken, 4 bin 300 kişiye doğrudan, 20 bin kişiye dolaylı istihdam sağlanacaktır. Burada 2030'a kadar üretilecek 1 milyon adet araçla milli gelirimize 50 milyar dolardan, cari açığın azaltılmasına 7 milyar dolardan fazla katkı sağlayacağız. Buna rağmen hala Togg'a kulp takmaya çalışanlar elbette çıkıyor. Ama bunların hem bir marka oluşturma vizyonundan hem de küresel rekabetin nasıl işlediğinden habersiz cühela takımı olduğunu da iyi biliyoruz. Asırlık otomobil firmalarının pek çok parçasının Türkiye'de üretildiğini bilmeyenlere bunları anlatmak beyhude bir çabadır. Biz sorumluluğumuzun ifası olarak üzerimize düşenleri yapıyor, gerisini milletimize bırakıyoruz. Milletimiz kimi takdir edeceğini, kimi tekdir edeceğini gayet iyi bilir. Hala 'Yapamazsınız, üretemezsiniz' diyenler varsa şu otomobillere iyi baksınlar. Bundan 60 yıl önce Devrim otomobilini engelleyenler, hamdolsun devrin otomobilinde başarılı olamadılar, olamayacaklar. Şimdi ne diyorlar? 'Bunu kim alacak? Satamazsınız.' Şimdi bunu söylemeye başladılar. İnşallah bunun cevabını da onlara başta şahsım olmak üzere milletimiz verecek."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!