Erdoğan ve Guterres, tahılı küresel pazara ulaştırmanın yollarını görüştü

Birleşmiş Milletler (BM), Genel Sekreter Antonio Guterres ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Ukrayna'daki mevcut savaştan etkilenen bölgelerden küresel pazara tahıl ihraç etmenin yollarını" görüştüklerini duyurdu.

Gündem 21.06.2022, 20:50
Erdoğan ve Guterres, tahılı küresel pazara ulaştırmanın yollarını görüştü

BM Genel Sekreteri Sözcüsü Stephane Dujarric, düzenlediği basın toplantısında gelen soru üzerine, "Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Genel Sekreter Antonio Guterres, pazartesi günü bir telefon görüşmesi yaptı." dedi.

"MÜZAKERELER ÇOK AGRESİF BİR ŞEKİLDE DEVAM EDİYOR"

Dujarric, "Bu konuşma, tahıl dosyasına ve savaştan etkilenen bölgelerden gelen tahılların küresel pazara nasıl ulaştırılabileceğine odaklandı. Müzakereler çok agresif bir şekilde devam ediyor, ancak bununla ilgili bir zaman çerçevesi verebilecek durumda değilim." diye ekledi.

Ukrayna topraklarındaki işgale son vermeyen Moskova yönetimine karşı batılı ülkeler ciddi ekonomik yaptırım kararı almıştı.

BM Genel Sekreteri Sözcüsü Stephane Dujarric

Rusya'nın Ukrayna topraklarına başlattığı saldırı nedeniyle, 24 Şubat'tan bu yana kargo gemilerinin Ukrayna limanlarından çıkamaması sonucu dünyanın birçok ülkesinde tahıl krizi yaşanıyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!