banner2

Erdoğan resti çekti! Türkiye'nin "Eurofighter Typhoon" hamlesi Avrupa'yı panikletti: Batı'dan uzaklaşabilirler

Almanya'ya Eurofighter Typhoon resti çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan Batı'yı panikletti. Uzmanlar, Eurofighter'ın Türkiye'nin ABD ile F-16 müzakerelerinde stratejik bir kaldıraç görevi görebileceğine vurgu yaparak, S-400'ü örnek gösterdiler. Ayrıca Almanya'nın anlaşmayı engellemesi durumunda Türkiye'nin Batılı olmayan seçenekleri değerlendirebileceğine dikkat çekildi.

Gündem 19.11.2023, 17:36 19.11.2023, 18:16
Abone ol
Erdoğan resti çekti! Türkiye'nin "Eurofighter Typhoon" hamlesi Avrupa'yı panikletti: Batı'dan uzaklaşabilirler

Türkiye'nin Eurofighter Typhoon tedariği hakkında yabancı savunma sitelerine konuşan uzmanlar Türkiye'nin hamlesini değerlendirdi. 

"BİZE BAŞKA KAPI MI YOK?"

Söz konusu haberde Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler'in "Bu uçaklar İngiltere, Almanya ve İspanya ile ilgili. Hem İngiltere hem İspanya 'evet' diyor, şimdi Almanya'yı razı etmek için onlar çalışıyorlar. O sorunu İngiltere ve İspanya 'Biz çözeceğiz' diyorlar. Olursa 40 tane Eurofighter uçağı almayı planlıyoruz" ifadelerine yer verilirken, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Uçakları bize verirlerse verirler, vermezlerse çalacağımız kapı mı yok" sözüne dikkat çekildi.

EUROFIGHTER F-16 MÜZAKERESİNDE KALDIRAÇ

Eurofighter hamlesinin Türkiye'nin ABD ile F-16 müzakerelerinde stratejik bir kaldıraç görevi görebileceğine vurgu yapan uzmanlar, F-16 belirsizliği karşısında Eurofighter'ın Türkiye için uygulanabilir bir alternatif olduğu değerlendirildi.

"KAAN ENVANTERE GİRENE KADAR..."

Uzmanlar Avrupalı bir savaş uçağı alımının F-16 tedarikini engellemeyeceği görüşünde bulunurken, muhtemel bir Eurofighter anlaşmasının F-16 üreticisi Lockheed Martin'in "dünya üzerindeki hakimiyetini" zayıflatacağını vurguladı. Ayrıca KAAN'ın envantere girene kadar Eurofighter Typhoon savaş uçağının Türkiye'ye rahatlama sağlayabileceği dile getirildi.

"TÜRKİYE'Yİ BATI'DAN UZAKLAŞTIRABİLİR"

S-400'ü örnek gösteren uzmanlar, Almanya'nın anlaşmayı engellemesi durumunda Türkiye'nin daha uzaktaki başka seçenekleri aramaya itileceğini belirtti. Ayrıca Türkiye'nin Rus hava savunma sistemini satın almasının Batılı olmayan seçenekleri keşfetmeye hazır olduğunun bir kanıtı olduğu ifade edildi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!