banner2

Erdoğan-Putin görüşmesi Soçi'de sona erdi! Liderlerden ilk açıklama geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Soçi'de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüştü. Erdoğan, ''Suriye'deki barış Türkiye ve Rusya ilişkilerine bağlı. BM Genel Kurulu'nda malum zevat bazı konuları özellikle sordu. Biz de onlara zaten gereken cevabı verdik. Çünkü attığımız adımlardan dönmemiz mümkün değil." dedi.

Gündem 29.09.2021, 16:13 29.09.2021, 16:38
Abone ol

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Soçi'deki görüşmesi sona erdi. Erdoğan - Putin zirvesi 3 saat sürdü. Erdoğan'la Putin arasındaki görüşme sonrası basın toplantısı planlanmıyor.

Kritik zirve öncesi açıklamalarda bulunan Erdoğan, ''Suriye'de barışı yine Türkiye ve Rusya ilişkilerine bağlı. BM Genel Kurulu'nda malum zevat bazı konuları özellikle sordu. Biz de onlara zaten gereken cevabı verdik. Çünkü attığımız adımlardan dönmemiz mümkün değil." dedi. Putin ise ''Türkiye ile iş birliğimiz, uluslararası arenada başarılı bir şekilde sürüyor. Burada hem Suriye hem de Libya ile ilgili tutumlarımızı kastediyorum" şeklinde ifadeler kullandı.

PUTİN: HER ZAMAN SORUNSUZ GEÇMİYOR

Putin yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı; "Görüşmelerimiz her zaman sorunsuz geçmiyor. Ancak ilgili kurum ve kuruluşlarımız uzlaşı bulabiliyor. Türkiye’nin Rusya yatırımları toplam 1,5 milyar, Rusya’nın Türkiye yatırımları 6,5 milyar dolara ulaştı. Büyük projelerin hepsi planlı şekilde devam etmektedir. (Karabağ'da) İş birliğimiz hem ateşkesin sağlanmasında hem de ilerideki daha sağlam kalıcı bir barışın sağlanmasına yönelik önemli bir unsurdur. İkili ticaret hacmimiz bu yılın ilk 9 ayında yaklaşık yüzde 50 arttı. Pandemi döneminde kaybettiklerimizi telafi etmekle kalmadık, önemli bir artış da sağladık. (Türkiye ile) İş birliğimiz, uluslararası arenada başarılı bir şekilde sürüyor. Burada hem Suriye hem de Libya ile ilgili tutumlarımızı kastediyorum"

ERDOĞAN: ATTIĞIMIZ ADIMLARDAN GERİ DÖNMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL

Putin'in ardından söz alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı açıklamada "Özellikle şuna inanıyorum, bizim Türkiye-Rusya ilişkilerinde her geçen gün çok daha güçlenerek devam etmemizde çok büyük faydalar var. Akkuyu'nun inşaatı belirlenen zamanda bitecek. Özellikle şuna inanıyorum, bizim Türkiye-Rusya ilişkilerinde her geçen gün çok daha güçlenerek devam etmemizde çok büyük faydalar var. Suriye ile ilişkili birlikte attığımız adımlar büyük önem arz ediyor. Oranın da barışı yine Türkiye ve Rusya ilişkilerine bağlı. BM Genel Kurulu'nda malum zevat bazı konuları özellikle sordu. Biz de onlara zaten gereken cevabı verdik. Çünkü attığımız adımlardan dönmemiz mümkün değil." dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!