banner2

Erdoğan'dan yoğun diplomasi trafiği: Cumhurbaşkanı, NATO Genel Sekreteri'ni kabul etti!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu için geldiği ABD’nin New York şehrinde bölgesel ve küresel konuları devlet başkanları ve uluslararası kurum ve kuruluş liderleriyle görüşmelerine devam ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkevi’nde NATO Genel Sekreteri Stoltenberg'i kabul etti. Erdoğan, "Gündemimizdeki bölgesel ve küresel meseleleri değerlendirdik. Her zaman olduğu gibi NATO misyonlarına en aktif destek veren ülkelerden biri olmayı sürdüreceğiz" dedi.

Gündem 19.09.2023, 15:24 19.09.2023, 15:42
Abone ol
Erdoğan'dan yoğun diplomasi trafiği: Cumhurbaşkanı, NATO Genel Sekreteri'ni kabul etti!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD’nin New York şehrinde Türkevi'nde NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile gündemdeki bölgesel ve küresel meseleleri ele aldı. Erdoğan, New York'taki Türkevi'nde Stoltenberg'i kabulünün ardından sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile BM 78'inci Genel Kurulu marjında bir araya geldik, gündemimizdeki bölgesel ve küresel meseleleri değerlendirdik. Her zaman olduğu gibi NATO misyonlarına en aktif destek veren ülkelerden biri olmayı sürdüreceğiz" ifadelerini kullandı.

KABÜLDE BAKANLARDA BULUNDU

Kabulde Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, MİT Başkanı İbrahim Kalın ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Büyükelçi Akif Çağatay Kılıç'ın da hazır bulunduğu bildirildi.

"CEZAYİR İLE KÖKLÜ BAĞLARA SAHİBİZ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkevi'ndeki görüşmesinde bugün Cezayir Cumhurbaşkanı ve Polonya Cumhurbaşkanı'nı da kabul etti. Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun ile yarım saat süren görüşmesinde, iki ülke arasındaki siyasi ve ekonomik ilişkilerin yanı sıra Birleşmiş Milletler (BM) gündemindeki konular, bölgesel ve küresel gelişmelere dair değerlendirmeler yapıldı, Afrika'daki gerilimler ve iki ülkenin çözüm önerileri de karşılıklı olarak ele alındı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, X sosyal medya hesabından, "Dost ve kardeş Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun ile Türkevi'nde bir araya geldik. Köklü bağlara sahip olduğumuz Cezayir ile işbirliğimizi her alanda geliştirmeyi sürdüreceğiz" açıklamasını paylaştı. Erdoğan'ın Tebbun ile görüşmesinde, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş hazır bulundu.

"BÖLGESEL MESELELERİ ELE ALDIK"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda ile ikili ilişkilerin yanı sıra bölgesel meseleleri ele alma fırsatı bulduklarını açıkladı.Erdoğan, New York'taki Türkevi'nde Duda ile görüşmesinin ardından sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda ile Türkevi'nde gerçekleştirdiğimiz görüşmede, ikili ilişkilerimizin yanı sıra bölgesel meseleleri de ele alma fırsatı bulduk. Sayın Duda ile görüşmemizin ülkelerimiz ve bölgemiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum" ifadelerini kullandı. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!