banner2

Enkazdan çıkarılan İkranur ile madenci arasında geçen yürek burkan diyalog: Gözlüğüm kayboldu, gözlük alır mısın

Depremin vurduğu Gaziantep'te enkazdan 138 saat sonra 13 yaşındaki İkranur Arslan'ı çıkaran maden işçisi Ramazan Gök, o anları anlattı. Ramazan Gök, "Son yarım saatinde kurtarılacağını anlayınca çok rahattı. 'Gözlüğüm kayboldu, gözlük alır mısın' diye sordu" dedi.

Gündem 23.02.2023, 09:43 23.02.2023, 10:16
Abone ol
Enkazdan çıkarılan İkranur ile madenci arasında geçen yürek burkan diyalog: Gözlüğüm kayboldu, gözlük alır mısın

Türkiye'yi derinden sarsan Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen 7.7 ve 7.6 büyüklüklerindeki 2 büyük depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 43 bini geçti. Binlerce insan yaralnırken onlarca bina yerle bir oldu, köyler ağır hasar aldı. Çifte depremde Gaziantep de ağır yara alan illerden biri oldu.

Gaziantep'in Nurdağı ilçesi Yavuzselim Mahallesi'nde 8 katlı Duygu Apartmanı da yıkıldı. Manisa'nın Soma ilçesinden bölgeye intikal eden maden işçileri, apartmanın enkazında çalışma başlattı. Ses duyulması üzerine arama-kurtarma çalışmalarını yoğunlaştıran maden işçileri, enkazdaki İkranur Arslan'a ulaştı. İkranur ile kendisine ilk ulaşan ve 138'inci saatte kurtaran maden işçisi Ramazan Gök arasındaki cep telefonu kamerasına yansıyan diyalog, gündem oldu.

DEPREM AİLESİNİ HAYATTAN KOPARDI

Aynı enkazda 1 gün sonra İkranur'un babası Teyfik Arslan, annesi Dürdane Arslan kardeşleri İrem Nur, Abdullah Kadir ve Hacı Eymen'in ise cansız bedenlerine ulaşıldı.

'YARDIM EDİN' SESİ DUYDUK

İkranur'u ssatler sonra enkazdan kurtarıp yeniden hayata döndüren maden işçisi Ramazan Gök, yaşadıklarını anlatırken şu ifadeleri kullandı;

"Biz o gün normalde başka bir enkaza gitmiştik. AFAD ekipleri bir ses duymuş, cihazlarla dinlemeye başladılar. Ben de olduğunu tahmin ettiğim kata inerek dinleme yaptım. 'Yardım edin' diye boğuk bir ses duydum ve kadın sesi olduğunu anladım. Direkt bulunduğumuz katta 8 metre ilerledik. Aşağı katta olduğunu anlayınca aşağı kata yöneldik. 60'a 60 santimetre olacak şekilde bir delik deldik. Önümüze kanepe çıktı ve bizi yarım saat kadar çok zorladı. İkranur, aklı başında olduğu için bize çok yardımcı oldu.''

''GÖZLÜĞÜM KAYBOLDU, GÖZLÜK ALIR MISIN?''

Sözlerine devam eden Ramazan Gök, ''Işığı yakıp, 'Işığı görebiliyor musun' diye sorduk. Bize ışığın solundan geldiğini ve bir bazanın üzerinde olduğunu söyledi. Kendisine ulaştıktan sonra kurtarılacağını anlayınca artık enkaz muhabbeti normal ev muhabbetine döndü. Önce adımı ardından da 'Evli misin, çoğun var mı' diye sordu. Adımın Ramazan olduğunu, evli olduğumu söyledim. 1 oğlum olduğunu ama kızım olmadığını söyleyip, 'Sen kızım olur musun' diye sordum. 'Olurum' dedi. Kendisine ulaştıktan sonra kurtarma çalışması yaklaşık 4 saat sürdü. Son yarım saatinde kurtarılacağını anlayınca çok rahattı, 'LGS sınavı olacak mı' ve 'Gözlüğüm kayboldu, gözlük alır mısın' diye sordu" dedi. 

''KIZIM OLMASINI İSTİYORDUM''

Yakınlarının izin vermesi halinde İkranur'u evlat edinmek istediğini dile getiren Ramaza Gök, "Tüm ailesini kaybetti. Geride bir tek o kaldı. Kurtarılmadan önce benden, ablasının da kurtarılmasını istedi. Ablası yatağın altında kaldığı için boğulmuştu, kurtaramadık. O bizi üzdü. Kızım olmasını istiyordum. Halasının oğlu ile görüştüm. O da ailesinin İkranur'a sahip çıkacağını söyledi. Bunun üzerine en azından bana göstermelerini istedim. Kabul ettiler" diye konuştu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!