banner2

Enerjide tam bağımsızlık bayrağını o devraldı: Alparslan Bayraktar kabinede!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına Alparslan Bayraktar getirildi. Uluslararası kuruluşlar bünyesinde enerji yönetimi ve düzenlemeleri alanında çalışmaları bulunan Bayraktar, halen Dünya Enerji Konseyi Türkiye Başkanlığını yürütüyor.

Gündem 03.06.2023, 23:43
Abone ol
Enerjide tam bağımsızlık bayrağını o devraldı: Alparslan Bayraktar kabinede!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM'de gerçekleştirdiği yemin töreninin ardından 81 ülkeden 100'e yakın üst düzek konuğun katılımıyla düzenlenen "Göreve Başlama Töreni"yle üçüncü dönem cumhurbaşkanlığı görevine resmen başladı. Erdoğan, akşam saatlerinde ise Çankaya Köşkü'nde yaptığı basın toplantısında, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin yeni kabine üyelerini açıkladı.

Türkiye, enerjide tam bağımsızlık hedefine azimli bir şekilde yürüyor. Nükleer santralden, petrole, doğal gazdan rüzgar ve güneş enerjisine kadar enerjinin tüm alanlarında gerek Berat Albayrak gerekse de Fatih Dönmez dönemlerinde büyük atılımlar gerçekleştirildi. Şimdi enerjide tam bağımsızlık bayrağını yeni Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar devraldı. Peki Alparslan Bayraktar kimdir?

Alparslan Bayraktar, lisans öğrenimini İstanbul Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümünde tamamladı.

ULUSLARARASI İLİŞKİLER ALANINDA YÜKSEK LİSANS DERECELERİ ALDI

Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden Ekonomi Hukuku alanında ve Fletcher School of Law and Diplomacy'den Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisans dereceleri alan Bayraktar, doktorasını ise Orta Doğu Teknik Üniversitesi Yer Sistem Bilimleri Bölümünde "enerji ekonomisi ve politikası" alanında yaptı.

MÜSTEŞAR YARDIMCILIĞI YAPTI

2016-2018 yıllarında Bakanlık Müsteşar Yardımcılığı ve Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü görevini yürüten Bayraktar, 2010-2016 yıllarında Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunda (EPDK) Kurul üyeliği yaptı. Kamu görevlerinden önce ise yurt içinde ve dışında özel sektörde çalıştı.

DÜNYA ENERJİ KONSEYİ TÜRKİYE BAŞKANLIĞINI YÜRÜTÜYOR

Uluslararası kuruluşlar bünyesinde enerji yönetimi ve düzenlemeleri alanında çalışmaları bulunan Bayraktar, Enerji Düzenleyicileri Konfederasyonu (ICER) ve Enerji Düzenleyicileri Bölgesel Birliği (ERRA) Başkanlığı yaptı. Bayraktar halen Dünya Enerji Konseyi Türkiye Başkanlığını yürütüyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!