Emniyet Twitter'da algı operasyonu yapanları verilerle açıkladı: Yüzde 23'ü bot hesap

Emniyet Genel Müdürlüğü çarpıcı rakamı ortaya çıkardı. EGM mayısta Türkiye'deki 12 milyon 479 bin hesap üzerinden 145 milyon tweet atıldığını, bu hesapların yüzde 23’ünün ise bilgisayarlar tarafından yönetilen bot hesaplar olduğunun tespit edildiğini bildirdi.

Gündem 07.06.2022, 12:24 07.06.2022, 13:09
Abone ol
Emniyet Twitter'da algı operasyonu yapanları verilerle açıkladı: Yüzde 23'ü bot hesap

Emniyet Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, sosyal medyada kirli bilgiler ve dezenformasyon içerikli paylaşımların bilgi ekosistemini bozmak veya çarpıtmak için çeşitli içeriklerden yararlanılarak yapıldığı hatırlatıldı.

MANİPÜLASYONLA TOPLUMSAL GERİLİMİ İSTİSMAR ETMEK HEDEFLENİYOR

Bu içeriklerin, halkın tutumlarını veya inançlarını etkilemek, bireyleri belirli bir şekilde hareket etmeye, davranmaya ikna etmek veya nefret ve şiddeti kışkırtmak için kullanılabileceği vurgulanan açıklamada, yanlış bilgi ve propaganda yoluyla yürütülen dezenformasyon ve manipülasyon çalışmaları ile toplumsal gerilimleri istismar etmenin, toplumda var olabilecek kutuplaşmayı artırmanın ve kurumlara olan güveni azaltmanın hedeflendiği kaydedildi.

145 MİLYON TWİTİN YÜZDE 23'Ü BOT HESAPLARA AİT

Bugün sosyal ağların kamuoyu oluşumuna katkı sağlamakla birlikte sosyal hareketlerin planlandığı, organize edildiği, başlatıldığı ve yönetildiği önemli araçlara dönüştüğü belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Sosyal medya platformu Twitter'da, mayıs ayı içerisinde ülkemizdeki 12 milyon 479 bin hesap üzerinden 145 milyon adet tweet atılmış, bu tweetleri atan hesapların yüzde 23'ünün bilgisayarlar tarafından yönetilen bot hesaplar olduğu görülmüştür.

Yine mayıs ayı içerisinde ülkemizde sosyal medyada gündem olan 10 etiket (hashtag) incelendiğinde, bu etiketler üzerinde yoğun olarak etkileşimde bulunan hesapların yüzde 52'sinin bilgisayarlar tarafından yönetilen bot hesaplar olduğu anlaşılmıştır.

Yapılan çalışma neticesinde özellikle Twitter üzerinden ülke gündemini meşgul ederek algı operasyonları yapan hesapların çoğunun bot hesap olduğu tespit edilmiştir."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!