banner2

Emine Erdoğan tüm dünyaya çağrıda bulunmuştu! Sıfır atık hareketinde BM’den önemli mesaj: İlham verici!

Emine Erdoğan’ın himayesinde yürütülen “Sıfır Atık Projesi” kapsamında yürütülen çalışmalar dünya ülkeleri tarafından da yakından takip ediliyor. BM Sıfır Atık Danışma Kurulu Başkan Yardımcısı Jose Manuel Moller, Emine Erdoğan’ın himayesinde hayata geçirilen sıfır atık hareketine ilişkin önemli değerlendirmelerde bulunarak "Bunu Türkiye'nin başlatmış olması ilham verici” dedi.

Gündem 25.09.2023, 12:13 25.09.2023, 13:01
Abone ol
Emine Erdoğan tüm dünyaya çağrıda bulunmuştu! Sıfır atık hareketinde BM’den önemli mesaj: İlham verici!

Birleşmiş Milletler (BM) Sıfır Atık Danışma Kurulu Başkan Yardımcısı Jose Manuel Moller, sıfır atık hareketini Türkiye'nin başlatmasının ilham verici olduğunun altını çizdi. Proje dünya genelinde ilgi görürken Emine Erdoğan'ın BM Genel Sekreterliğinin özel davetlisi olarak geçen yıl eylül ayında katıldığı BM Genel Kurulu'nda 30 Mart, Uluslararası Sıfır Atık Günü ilan edildi. Aynı zamanda BM Genel Sekreter Antonio Guterres, Emine Erdoğan'a yazılı olarak BM Sıfır Atık Danışma Kurulu başkanlığı teklifinde bulundu ve teklif üzerine Emine Erdoğan kurulun başkanlığının görevini üstlendi. 

"PAKETİ DEĞİL ÜRÜNÜ SATIN AL"

Sıfır Atık Danışma Kurulunun başkan yardımcılığı görevini üstlenen Jose Manuel Moller, 2013'te 'Paketi değil ürünü satın al' fikriyle Algramo projesini hayata geçirdi. Moller'in oluşturduğu sistem sayesinde tüketiciler belirli noktalarda bulunan otomatlara gelerek burada bulunan deterjan, yağ gibi ürünleri yanlarında getirdikleri paketlere doldurabiliyor. Bu sayede hem tüketiciler paket için ödedikleri fazla ücretten kurtulmuş oluyor hem de daha fazla atık çıkmasının önüne geçiliyor. Moller, hayata geçirdiği Algramo projesi, küresel sıfır atık çabaları ve Sıfır Atık Danışma Kurulundaki görevine ilişkin soruları cevapladı. 

FAKİRLİK VERGİSİ!

Algramo fikrini 13 yıl kadar önce Şili'nin Santiago şehrinde ekonomi okurken olgunlaştırdığını ifade eden Moller, bunda, öğrenci evindeki tecrübelerinin önemli bir etkisi olduğunu vurguladı. Üniversite yıllarında 3 arkadaşı ile birlikte yaşadığı evde yemek ve alışverişten kendisinin sorumlu olduğunu anlatan Moller, şöyle devam etti: "Ben çok kalabalık bir aileden geliyorum. Biz her şeyi beşer litre ya da koli ile alırdık. Ama öğrenciyken ay içerisinde az az alıyorsun. Bir gün öğrenci evinde daha az ürün almamıza rağmen parça parça aldığımız için neredeyse ortalama yüzde 60 oranında daha fazla para ödediğimizi hesapladım. Tüketicilerin tek seferde daha büyük miktarlarda ürün satın alamadıkları için aradaki bu rakamı ödemek zorunda olduklarını anladım. Hatta bu durumu 'fakirlik vergisi' olarak nitelendiriyorum."

SÜRDÜRÜLEBİLİR SATIN ALMA MODELİ 

 Moller, "Bu durumun arkasında paketleme maliyetinin olduğunu fark ettim ve bu maliyetten nasıl kurtulabileceğimiz üzerine düşündüm. Böylelikle Algramo'da uyguladığımız sürdürülebilir satın alma modelini oluşturduk." dedi.

"TÜRKİYE'NİN FİRST LADY'SŞ BAŞKANLIK EDİYOR"

BM Sıfır Atık Kuruluna seçilmesinin kendisi için sürpriz olduğunu ifade eden Moller, şu açıklamalarda bulundu: "Benim için büyük bir onur oldu. Türkiye'nin First Lady'si başkanlık ediyor ve ben de başkan yardımcısıyım. Hükümetlerin, geri dönüşüm konusunda çalışanların, akademisyenlerin ve araştırmacıların karışımından oluşan oldukça ilginç bir kurul. Farklı geçmişlere sahip, farklı bölgelerden gelen bir grup. Bu da onu çok ilginç kılıyor. Bize doğru bir zamanlama da veriyor. Bence 3 yıl, bir şey oluşturmak için yeterli bir süre. Bir şeyleri değiştirebilmek için tüm çabalarımı ortaya koyacağım."

"TÜRKİYE'NİN BAŞLATMIŞ OLMASI İLHAM VERİCİ"

Türkiye'nin ve Emine Erdoğan'ın sıfır atık kurulunun oluşturulmasındaki çabalarının altını çizen Moller, "Bunu Türkiye'nin başlatmış olması ilham verici. Bu başlangıç noktası ama First Lady'nin ilk (yüz yüze) sunumunu dinleme ve bu grubun bir parçası olarak neler yapacağımızı görme konusunda heyecanlıyım." dedi. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!