Yandex Metrica

Emine Erdoğan "Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri 2045: Dünyamızın Geleceğine Yön Vermek" programında önemli açıklamalarda bulundu!

Emine Erdoğan "Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri 2045: Dünyamızın Geleceğine Yön Vermek" programında önemli açıklamalarda bulundu!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, BAE'nin Dubai kentinde düzenlenen "Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri 2045: Dünyamızın Geleceğine Yön Vermek" programında önemli açıklamalarda bulundu. Emine Erdoğan, ''  "Dünya Hükümetler Zirvesi" kapsamında gerçekleştirilen "Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri Forumu"nda bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Gündem

14.02.2024, 07:24

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, BAE'nin Dubai kentinde düzenlenen "Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri 2045: Dünyamızın Geleceğine Yön Vermek" programında konuşma gerçekleştirdi.

Emine Erdoğan, farklı ülkelerden, kültürlerden ve dinlerden gelen yüzlerce kişiyi üzerinde yaşanılan yeryüzünü koruyarak geleceğe yaşanabilir bir dünya bırakmak amacının birleştirdiğini belirtti.

Emine Erdoğan, mevcut gidişatın insanları ve tüm canlı hayatını, kurulan medeniyetlerle birlikte sonsuza kadar yok olmaya doğru ilerlediğini ifade etti.

Yusuf Can Zeybek kimdir? Kırkpınar başpehlivanı Yusuf Can Zeybek nereli? Yusuf Can Zeybek kimdir? Kırkpınar başpehlivanı Yusuf Can Zeybek nereli? Haberi Görüntüle

UMUTSUZLUK ÇARPIK TÜKETİM DÜZENİNİ SÜRDÜRMEK İSTEYENLERİN İŞİNE YARAR

İnsanın her bir kararını, bilinç ve vicdan süzgecinden geçirerek, iyiliği yeryüzünde hakim kılabilecek güçlü bir potansiyeli barındırdığını ifade eden Emine Erdoğan, ''Bir umut varsa o da sınamalar karşısında elini taşın altına koyan, cesur ve sağduyulu insanlardadır. Unutmayalım, umutsuzluk, ancak bu çarpık tüketim düzenini sürdürmek isteyenlerin işine yarar'' ifadelerini kullandı.

Umudunun dünyanın her yerinde günlük hayatı sürdürülebilir hale getiren çevre gönüllülerinde olduğunu vurgulayan Emine Erdoğan'ın konuşmasından satır başlıkları ise şöyle;

"Onlar, modern hayatın tüm zor koşullarına rağmen tek kullanımlık pet şişeyi reddederek, matara tercih edenler, gıda atıklarını çöpe atmak yerine, kompost ile gübreleştiren ve bu doğal gübre ile toprağı zenginleştirenler, kullanmadıklarını geri dönüştürerek, eşyaya yeniden ve yeniden hayat verenler... Tüketerek yok eden ve nihayetinde yok olanların karşısında, dünyaya hayat verenler... Ülke sınırlarını aşan iklim tehdidi ile mücadelenin isimsiz kahramanları, işte bu kişiler, ihtiyaçlarını, diğer insanlara ve tabiata duyarlı bir şekilde düzenleyenlerdir."

Sürdürülebilir kalkınma hedefleri ve kimseyi geride bırakmama ilkesinin de bu ortak duyarlı birlikteliğin tezahürü olduğunu belirten Emine Erdoğan, ''Hayat kaynağımız okyanus ve denizlere atılan plastikler, en derinlere ulaşarak bir virüs gibi tüm canlı hayatını zehirlerken sorumluluklarımızı elimize almalıyız. Türkiye olarak, bize emanet yeryüzünü korumak ve gelecek nesillere yaşanabilir bir şekilde miras bırakmak için atılan her adımın destekçisi olduk, olacağız'' ifadelerini kullandı.

Oğlu ve kayınpederi feci şekilde can vermişti! Antalyasporlu Naldo'yu kahreden kazada karar açıklandı Oğlu ve kayınpederi feci şekilde can vermişti! Antalyasporlu Naldo'yu kahreden... Haberi Görüntüle

DÜNYADAKİ İYİ ÖRNEKLERİ YAYGINLAŞTIRMAYI HEDEFLİYORUZ

Emine Erdoğan, ''Bu çerçevede, ülkemizde himayemde başlattığımız Sıfır Atık hareketinin, bugün, bilhassa en az gelişmiş ülkeleri de kapsayarak, küresel bir nitelik kazanması, bizim için mutluluk vericidir. Sıfır Atık Hareketi ile aslında biz, insanın bereketten yoksun, faydasız bir bolluk sarmalına hapsedilmesini reddettik. İnsana, fıtratına uygun, eşya ve tabiat ile bilinç ve vicdan ekseninde ilişki geliştirebileceği alternatif bir yaşam felsefesi önerdik. Bugün, BM bünyesinde tesis edilen, başkanlığını yürüttüğüm Sıfır Atık Danışma Kurulu, atıksız yaşam alanında dünyadaki iyi örnekleri pekiştirerek yaygınlaştırmayı hedefliyor'' dedi.

Türkiye öncülüğünde 105 ülkenin eş-sunucu desteği ile birlikte BM Genel Kurulu'nda kabul edilen kararla 30 Mart'ın ''Uluslararası Sıfır Atık Günü'' ilan edildiğini hatırlatarak, ''Hiçbirisi, tek bir kişinin, tek bir grubun, tek bir ülkenin altından kalkabileceği işler değildi. Kirletilen deniz, hepimizin kıyısına vururken, kirletilen hava hepimizi zehirlerken, küresel ısınmanın şiddeti hepimizi yakarken, mücadeleyi ayrı ayrı sürdüremeyiz. Güçlerimizi birleştirmeli, bu amaçla ortaya konan her çabayı desteklemeliyiz'' ifadelerini kullandı.

Türkiye olarak, bir tek çevre konularında değil tüm krizlerde, insanlığı tek bir vücut gibi gördüklerini, yaraları sarmak için tüm imkanları seferber ettiklerini bildiren Erdoğan, sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin uygulanmasında adil ve hakkaniyetli bir ilerleme için en az gelişmiş ülkelerle işbirliği ve destek çalışmalarını önemsediklerini ifade etti.

Pendik'te skandal! Maganda kurşununun hedefi oldu! Boynundan giren kurşun, ağzında kaldı Pendik'te skandal! Maganda kurşununun hedefi oldu! Boynundan giren kurşun, ağzında... Haberi Görüntüle

ÇOCUKLARA YAŞANABİLİR BİR DÜNYA BIRAKMALIYIZ

Emine Erdoğan, çocuklara yaşanabilir bir dünya bırakmamız gerektiğini vurguladı.

Emine Erdoğan, ''Ancak ne yazık ki, bugün dünyada çok fazla acı, kanayan yara ve acil çözüm bekleyen mesele var. Gazze'deki soykırımı insanlık adına durduramazsak, Ukrayna'dan Yemen'e ve Afrika'ya dek, çatışma ve açlık sorunlarında ortak hareket edemezsek, hep sözünü ettiğimiz daha yaşanabilir bir dünyaya nasıl ulaşabiliriz? Geleceğe yön verecek en önemli mirasımız, çözüm önerileri içeren yol haritaları bırakmak değil, kalıcı bir barış ve sürdürülebilir bir dünya düzeni inşa etmek olacaktır'' ifadelerini kullandı.

Birleşik Arap Emirlikleri'ne ev sahipliği için şükranlarını sunan, organizasyonda emeği geçen herkesi tebrik eden Emine Erdoğan, ''Semayı çocukların acı yakarışlarının değil, şen kahkahalarının doldurduğu, insanlığın ortak vicdanının kötülüğe galip geldiği bir dünyayı geleceğe miras bırakabilmeyi diliyorum'' dedi.

Dubai'deki ziyaretlerini takip eden basın mensupları ile bir araya gelen Emine Erdoğan, basın mensupları ile sohbet ederek hatıra fotoğrafı çektirdi.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Hakan ULUDAĞ

TRHaber.com - Gündem


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading