Yandex Metrica

Emine Erdoğan '' Büyüklerimiz Değerlerimiz Projesi'ne katıldı! Vefahane Merkezi'nin açılışında konuştu:Yüzyıllarca yıllık tecrübeyi bize aktarıyorlar...

Emine Erdoğan '' Büyüklerimiz Değerlerimiz Projesi'ne katıldı! Vefahane Merkezi'nin açılışında konuştu:Yüzyıllarca yıllık tecrübeyi bize aktarıyorlar...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın'' Büyüklerimiz Değerlerimiz Projesi''nde konuştu. Emine Erdoğan; Yüzlerce yıllık yaşanmışlık ve tecrübeden damıtılmış nice hikmeti büyüklerimiz bize aktarıyor. Bizim anlayışımızda yaşı kemale erenler toplumun öncüsü kabul edilir. Sözleri muteber sayılır. Tecrübe ve birikimleri yolumuzu aydınlatır." dedi.

Gündem

27.02.2024, 15:09

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan Bağcılar'da bulunan Vefahane Yaşam Merkezi'nde "Büyüklerimiz Değerlerimiz Projesi"nde konuştu.  65 yaş üstü 2 binden fazla kişiye hizmet verecek Vefahane Yaşam Merkezi geçen yıl haziran ayında faaliyete girmişti.  65 yaş üstünde bulunan vatandaşların sosyalleşmesi ve aktif hayatın parçası olmaları gerektiğini dile getiren Emine Erdoğan; "Geçmişin bilgeliği ve irfanıyla aramızda kurulmuş en güçlü bağı büyüklerimiz oluşturuyor.'' dedi.

Seda Çınar kimdir? Seda Çınar ile Ümit Erdim boşandı mı? Seda Çınar kimdir? Seda Çınar ile Ümit Erdim boşandı mı? Haberi Görüntüle

''YÜZYILLARCA YILLIK YAŞANMIŞLIKLARI BİZE AKTARIYORLAR''

Emine Erdoğan konuşmasında milli manevi değerlerimizi korunması gerektiğine vurgu yaparak; "Yüzlerce yıllık yaşanmışlık ve tecrübeden damıtılmış nice hikmeti büyüklerimiz bize aktarıyor. Bizim anlayışımızda yaşı kemale erenler toplumun öncüsü kabul edilir. Sözleri muteber sayılır. Tecrübe ve birikimleri yolumuzu aydınlatır. Büyüklerimizin bilgeliklerinin gölgesinde huzur buluruz. Hayatta karşılaştığımız ilk öğretmenlerimiz olarak, ailemizin büyükleri her birimizin yetişmesinde müstesna bir yere sahiptir." dedi.

Yaşlı bireylerin toplumdan uzaklaştırılmadan hayata dahil edilmesi gerektiğini dile getiren Emine Erdoğan; "Yaşlanmayı istisnai bir durum, hatta hastalık addeden bir zihniyet küresel olarak pekiştirilirken, biz yaşlılığı hepimizin varacağı nihai ve değerli bir istikamet olarak görüyoruz. İnancımız bize, anne ve babamıza iyi davranmamızı bir emir olarak söylerken, iyilik yapanın iki cihanda da iyilik bulacağını öğütlüyor." ifade etti.

Türkiye, Avrupa'yı geçti! Dünyada nüfusun en yüksek olduğu ilk 20 ülke belli oldu! İşte Türkiye'nin sıralaması... Türkiye, Avrupa'yı geçti! Dünyada nüfusun en yüksek olduğu ilk 20... Haberi Görüntüle

65 YAŞ ÜSTÜ VATANDAŞLARA  DESTEK

Vefahene ve benzeri kuruluşların yaşlı bireylerin her türlü ihtiyacını karşılamak için yapıldığındı anlatan Erdoğan; "Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız yaşlılarımıza yönelik çeşitli ve kapsamlı bakım hizmetleri sunuyor. Evde Bakım Hizmeti kapsamında 140 bin yaşlı birey, ailesinin yanında hizmet alıyor. Söz konusu model ile geleneksel aile yapısı güçlendirilirken, yaşlıların psikososyal açıdan daha sağlıklı olmaları amaçlanıyor. Öte yandan, büyüklerin gün içinde güvenli bir kurumda ağırlanmasıyla, diğer aile fertlerinin iş ve sosyal hayata katılımları da kolaylaşıyor. Can yoldaşı oldukları yaşlılarını, devlete emanet etmeleri gerektiğinde ise gözleri arkada kalmadan misafir bakım hizmeti alabiliyorlar." değindi.

Gamze Türkmen kimdir? Kadir Ezildi kiminle evleniyor, nişanlısı kim? Gamze Türkmen kimdir? Kadir Ezildi kiminle evleniyor, nişanlısı kim? Haberi Görüntüle

YAŞLI BİREYLER SOSYAL HAYATA DAHİL EDİLECEK

Ayrıca Erdoğan bazı yaşlı vatandaşların devlet bakımında olması gerektiği vurgusunu yaparak;  "Darüşşafaka'dan beri süren gelenekle 2002 yılında 63 resmi huzurevinde 4 bin 952 yaşlımıza hizmet veriliyordu. Bu sayı 2023 yılı Aralık ayı itibarıyla 17 bin 542 kapasiteli, 168 resmi huzurevinde 14 bin 644 yaşlımızın ev sahipliğine ulaştı." dedi.

Vefahane merkezlerinde yaşıların sosyalleşerek aktivitelere katılabileceklerini vurgulayan Erdoğan; "Büyüklerimiz gezi, tiyatro, konser, piknik gibi etkinlikler vasıtasıyla keyifli zaman geçirerek sosyal hayatın aktif bir parçası haline gelebiliyorlar. Bu güzide mekanlar, gençleri adeta bir hayat stajyeri gibi büyüklerimizle buluşturmaya başladığında, kıymetli başka bir hizmeti daha sağlayacağını düşünüyorum. Büyüklerimiz hayatları boyunca alışık oldukları sosyal birlikteliği devam ettirirken, gençler eşsiz bir hayat okulunun eğitimini alabilecekler." dedi.

 

Bakan Yerlikaya'dan terörle mücadele açıklaması: 'PKK bitme noktasına geldi' Bakan Yerlikaya'dan terörle mücadele açıklaması: 'PKK bitme noktasına geldi' Haberi Görüntüle

VEFAHANE MERKEZLERİNİN SAYILARINDA ARTIŞ

Bağcılar Belediye Başkanı Abdullak Özdemir ise şuan itibariyle 870 kişiye hizmet vediğini ve bu merkezlerin sayılarını arttırmayı hedeflediklerini duyurdu. 

Vefahen Yaşam Merkezi'nde 8 terapi hizmeti ve 16 eğitim atölyesi faaliyet gösteriyor. Ayrıca Yaşlılar, merkezde aşçılık, doğa fotoğrafçılığı, kadın ve erkek spor,cam boyama ve kozalak örme, tekstil, ahşap boyama ve yakma,  kadın ve erkek dini eğitim, müzik, okuma yazma, ahşap oyuncak, teknoloji,  resim, kütüphane ve hobi bahçesi atoolyelerinde aktif eğitim sağlanıyor.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Kübra BEYAZOĞLU

TRHaber.com - Gündem


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading