banner2

Emekli general, Yunanistan'ın işgal ettiği ada ve adacıkları tek tek saydı: Keçi bizim, Bulamaç bizim, Serena bizim...

Geçmişte Genelkurmay ATASE Başkanlığı görevinde bulunan emekli Korgeneral Erdoğan Karakuş, Ege adalarına ilişkin geçmiş anlaşmaların hepsini taradığını hatırlatarak, mülkiyeti şüphesiz biçimde Türkiye'de bulunan toprak parçalarını tek tek saydı.

Gündem 08.06.2022, 13:33
Abone ol
Emekli general, Yunanistan'ın işgal ettiği ada ve adacıkları tek tek saydı: Keçi bizim, Bulamaç bizim, Serena bizim...

Emekli Hava Pilot Korgeneral Erdoğan Karakuş, Ege'de mülkiyetinin Türkiye'ye ait olduğu konusunda herhangi bir şüphe bulunmayan adaları saydı. Görev yaptığı dönemde Genelkurmay ATASE Başkanlığı'nda çalıştığını ve daha önce yapılmış anlaşmaların hepsini gözden geçirdiğini anlatan Karakuş, kıyılardaki 18 adet ada ve adacığın Türkiye'ye ait olduğunu, bunlar arasında Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis'in geçtiğimiz günlerde ziyaret ettiği Keçi Adası'nın da bulunduğunu belirtti. 

CNNTürk'te yayınlanan 'Ne Oluyor?' programına katılarak önemli açıklamalarda bulunan Erdoğan Karakuş şunları söyledi:

"Önce hangi adalar bize aittir onu bir bilelim, yani birbirine uyan uymayan bazı söylentiler var ama ben bu konuları özellikle çıkarttığım için, ATASE başkanıyken... 14 Şubat 1914'te 6 büyük Avrupa devleti toplanıyor, daha Birinci Dünya Savaşı başlamamış; Yunanlıların işgal etmediği adaların Türkiye'nin olduğunu kabul ediyorlar." 

CANLI YAYINDA TEK TEK SAYDI

"Sonra 12 Adalar'ı Rodos'la birlikte Lozan'ın 15'inci maddesine göre İtalya'ya bırakılan adaların isimlerinin altı kırmızıyla çiziliyor. Diğerleri tamamen Türkiye'nin. Şimdi gelelim o adaların isimlerini okuyayım: Eşek Adası bizim, Nergizcik bizim, Bulamaç bizim, Keçi bizim, Koçbaba bizim, Ardıççık bizim, Kendiroz bizim Kandilli bizim, Kızkardeşler bizim, Serena bizim, Üçadalar bizim, Safran bizim, İstaki bizim, Koyun Adası bizim, Paşa Adası bizim, Vatan Adası bizim, Hurşit Adası bizim, Gavati Adası bizim... Bunlar anlaşmalarla sabit olanlar." 

ALMANYA'NIN NE İŞİ VAR BURADA?

"Gördüğünüz gibi bizim olan adaya Yunanistan Başbakanı geliyor ve bunu da Almanya Başbakanı destekliyor. Eğer Yunanistan'la bir savaş çıkarsa suçluları onlardır. Almanya Başbakanı kalkıyor diyor ki, 'Avrupa Birliği topraklarının egemenliği tartışmaya açılamaz' diyor... Yahu sen kimsin? Ne işin var burada? Türkiye'nin karşısında böyle bir şey olduğunda bir Haçlı Seferi toplanıyor." 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!