Emekli Amirallerin Montrö Bildirisi için istenen ceza belli oldu

Montrö Bildirisi yayınlayan emekli Amiraller hakkında hazırlanan iddianame tamamlandı. Skandal bildiriye imza atan amirallere TCK 316. maddeden ceza istendi.

Gündem 06.12.2021, 15:50 06.12.2021, 16:51
Abone ol
Emekli Amirallerin Montrö Bildirisi için istenen ceza belli oldu

Montrö Bildirisi yayınlayan emekli Amirallere TCK 316. maddeden ceza istendi. 

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosu tarafından yürütülen ve kamuoyunda 'Amiraller Bildirisi' olarak bilinen soruşturma tamamlandı. 

103 şüphelinin “Devletin Güvenliğine veya Anayasal Düzene Karşı Suç İşlemek için Anlaşma” suçundan cezalandırılmaları talep edildi.

12'ŞER YIL HAPİS CEZASI İSTENDİ 

Skandal bildiriye imza atan 103 amiral hakkında 12'şer yıl hapis cezası istendi.

Hakkında gözaltı tedbiri uygulananlarla  birlikte bir kısım şüphelinn tüm dijital materyalleri incelendi, suç unsuru içeren konuşmalar dijital inceleme raporlarıyla tespit edilerek iddianameye eklendi. 

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yapılan açıklama şu şekilde:

“Ankara Cumhuriyet Başsavcılığımız Terör Suçları Soruşturma Bürosu tarafından yürütülen ve kamuoyunda ‘Amiraller Bildirisi’ olarak bilinen soruşturma tamamlanmış olup, düzenlenen iddianame Ankara 20. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilmiştir. İddianame ile 103 şüphelinin 5237 Türk Ceza Kanunu'nun 316/1. maddesi kapsamında ‘Devletin güvenliğine veya anayasal düzene karşı suç işlemek için anlaşma’ suçundan cezalandırılmaları talep edilmiştir. Haklarında gözaltı tedbiri uygulananlarla birlikte bir kısım şüphelinin tüm dijital materyalleri incelenmiş, suça konu yazışmalar dijital inceleme raporlarıyla tespit edilerek iddianameye eklenmiştir.”

TCK 316. MADDE NEDİR?

Madde 316 - (1) Bu kısmın dördüncü ve beşinci bölümlerinde yer alan suçlardan herhangi birini elverişli vasıtalarla işlemek üzere iki veya daha fazla kişi, maddi olgularla belirlenen bir biçimde anlaşırlarsa, suçların ağırlık derecesine göre üç yıldan on iki yıla kadar hapis cezası verilir.

(2) Amaçlanan suç işlenmeden veya anlaşma dolayısıyla soruşturmaya başlanmadan önce bu ittifaktan çekilenlere ceza verilmez.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!