banner2

Emekli Albay Coşkun Başbuğ: Türkiye Yunanistan Savaşı bir kör kurşuna bakar

Güvenlik ve Terör Uzmanı Emekli Albay Coşkun Başbuğ, Yunanistan'ın Türkiye'ye yönelik tehditlerini ve olası bir savaş durumunu TRHaber'e değerlendirdi. Miçotakis'in çıkışları hakkında konuşan Başbuğ, 'ortalık bir anda savaş alanına dönebilir' dedi.

Gündem 09.09.2022, 15:46 09.09.2022, 18:38
Abone ol
Emekli Albay Coşkun Başbuğ: Türkiye Yunanistan Savaşı bir kör kurşuna bakar

Güvenlik ve Terör Uzmanı Emekli Albay Coşkun Başbuğ, Yunanistan'ın Türk adalarını silahlandırması ve Miçotakis'in Türkiye kaşıtı çıkışları hakkında TRHaber'e konuştu. Başbuğ, Yunanistan'ın ABD için Türkiye'yi durdurmaya yönelik bir mekanizma olduğunu söyledi. ABD'nin son dönemde ciddi hasarlar aldığına dikkat çeken Emekli Albay, Türkiye'nin olası bir Suriye Operasyonu ile ABD'nin Yunan kara sularını 12 mile çekmek isteyeceğini belirtirken her an savaş çıkabileceğini vurguladı.

Güvenlik ve Terör Uzmanı Emekli Albay Coşkun Başbuğ

'TÜRKİYE'NİN YAPACAĞI HAREKÂT ABD'NİN YÜZ YILLIK PLANLARINI BOZACAK'

Son süreçte Amerika'nın almış olduğu ciddi hasarlar var. Ciddi de kaygıları var. Özellikle Suriye, Irak coğrafyasında. Türkiye'nin yapacağı bir harekât da Amerika'nın bölgedeki yüz yıllık planının çöpe gitmesi demek. 

'PKK'YA DESTEK BİTTİ'

Amerika, Türkiye'yi orada durdurmayı çok denedi. Çeşitli masa oyunları, tehditler, aba altından sopa göstermeler... Fakat durduramayacağını anlayınca bölgeden özellikle Irak'tan umudunu kesti. PKK'ya destek neredeyse tamamen bitti. Bütün ağırlığını Suriye'ye verdi. Suriye'de tatbikatlar yapıyor, terör örgütünü ayakta tutmaya çalışıyor. Bunun da bütün hedefi Türkiye, DEAŞ falan hepsi hikâye. Orada da bence istediği sonucu elde edemiyor.

'YUNANİSTAN ABD'NİN TÜRKİYE'Yİ DURDURMA MEKANİZMASI'

Her ne kadar tarihi netleşmese de Türkiye'nin Suriye'de bir harekât yapacağı kesin. Böyle bir durumda Amerika'nın elinde Türkiye'yi durduran veya engelleyen bir mekanizmaya ihtiyacı var. İşte o mekanizma da Yunanistan. Amerika'nın bütün niyeti eğer harekat başlarsa Yunanistan ile Türkiye'yi bir savaşın eşiğine getirmek.

'SURİYE HAREKÂTI BAŞLARSA YUNAN KARA SULARINI 12 MİLE ÇIKARACAKLAR'

Amerika, Yunanistan üzerinden Türkiye'yi tuzağa çekmek istiyor fakat Türkiye bu oyunu çok iyi okuduğu için o tuzağa düşmüyor. Havada dersini veriyor, denizde dersini veriyor ama işi silahlı çatışma noktasına getirmedi şu ana kadar. İşte böyle bir durumda, Amerika durduramayacağını anlar, bir de harekat başlarsa Yunanistan'a kara sularını 12 mile çıkar deme ihtimali çok kuvvetli.

'MUHALEFET MİÇOTAKİS'İ TERSE DÜŞÜREBİLİR'

Yunanistan'da yürüyen süreç seçimin haricinde bir olay. Miçotakis seçim sürecinde bundan elbette nemalanmak isteyecektir ama muhalefet de bunu kullanıyor. Muhalefet de diyor ki Türkiye'de neden bu gerilimi tırmandırıyorsun, savaşın eşiğine getiriyorsun? 'Olmayan parayla bu kadar silahlandırmayı neden yapıyorsun? Amerika'nın kayığında neden varsın?' Bu sorgular var. 

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis

'ÇİPRAS AYAĞI YERE BASAN SÖZLER EDİYORDU'

Çipras mı Miçotakis mi? Ben Çipras derim. Çünkü O'nun döneminde biz çok daha akıllı siyaset yürüten bir Yunanistan ile yüz yüzeydik. Çipras daha akıllı, ayağı yere basan sözler ediyordu. Hiç olmazsa işi bu noktalara getirmiyordu. Dolayısıyla ben seçim sürecinde şu güttüğü siyasetin Miçotakis'in beklediğinin aksine sonunu hazırlayabileceğini düşünürüm. Çünkü kamuoyunda da çok ciddi artık bir tepki var yürütülen siyasete karşı.

Yunanistan eski Başbakanı Aleksis Çipras

'SİYASET ÜSTÜ BİR DÖNEM YAŞIYORUZ'

6'lı masadan Uysal herhalde 'kontrollü gerilim' diye gerçekten akıl tutulması diyebileceğim bir cümle kurdu. Oysaki yaşanan sürecin siyasetle ilgisi alakası yok. Siyaset üstü bir dönem yaşıyoruz. Dolayısıyla ne Sayın Erdoğan asla böyle bir yola tevessül eder ben de ne Yunanistan'ın böyle bir yol için gerilimi artırdığını düşünürüm.

'BİR KÖR KURŞUN'A BAKAR ORTALIK BİR ANDA SAVAŞ ALANINA DÖNER'

Cumhurbaşkanı zaten bu konuyu siyaset üstü milli bir dava olarak görüyor. Daha önceki harekatlarda da benzer yakıştırmalar yapıldı. Oysaki bu tür olaylarda hiçbir şeyin zamanını kestiremezsiniz. Bir kör kuşuna bakar, bir anda ortalık savaş alanına döner. O nedenle ben bunun siyasetle hiç ilgisi olmadığı kanaatindeyim. Yunanistan'ın da aynı mantıkla hareket ettiğini düşünürüm.

'TÜRKİYE SAVAŞI TOPYEKÛN HÂLE GETİRMEZ'

Şu an her şey olabilir. Bir çatışma ortamına gelirsek Türkiye topyekûn hâle getirmez. Yerinde, lokal cevabını verir. Hamle yaptıktan sonra Yunanistan'dan cevabını bekler. Yunanistan'ın bu kumarı göze alacağını ben düşünmüyorum.

'MİÇOTAKİS'İN AKLINI KESTİRMEK ZOR'

Akademisyenlerin birçoğu 'Türkiye ile savaş çılgınlık, Bu savaş Yunanistan'ın sonu olur' gibi birçok cümle kurmaya başladı. Dolayısıyla, Yunanistan Amerika'nın ipiyle ne kadar kuyuya iner, Amerika'nın suyuyla daha ne kadar yol alır, bilmiyoruz. Miçotakis'in aklını kestirmek zor. Ama eğer o korktuğumuz çılgınlığı yaparsa da Türkiye bunun cevabını hiç çekinmeden verir, bedeli ne olursa olsun.

Joe Biden ve Kiriakos Miçotakis

'SAHADA GÜÇLÜ OLAN KAZANACAK'

Birleşmiş Milletler ve diğer başat devletler Oniki Adalar konusunun öncüsü olmalı. Onlardan da tam tersi bir tepki görüyorsunuz. Almanya ne dedi? 'Boş verin Paris'i Lozan'ı geçin bunları. Bugüne bakalım' dedi. Bunu diyen Almanya, Avrupa'nın Amerika'sı. Ve hiçbir devlet de 'siz ne diyorsunuz biz bu anlaşmaları niye yapıyoruz o zaman' demedi. Hukukun, anlaşmaların, sözlerin, liyakatin yerle bir edildiği bir süreçten geçiyoruz. Bana göre güçten başka hiçbir şansı yok devletlerin, Türkiye dahil. Sahada güçlü olan kazanacak. Maalesef öyle bir sürece gidiyoruz. 

'YUNANİSTAN EVDEKİ BULGURDAN OLABİLİR'

Biz hukukta, anlaşmalarda ne geçerliyse onu savunuyoruz. Herhangi bir yeri ele geçirelim alalım gibi bir derdimiz yok. Ama eğer hakkaniyet adalet diyorsan Meis bütün Türk milletinin gururunu zedeliyor, baştan sona bir adaletsizlik var. Yunanistan eğer bu akılla giderse zaten iş Oniki Adalar'a kadar evrilebilir ve Yunanistan evdeki bulgurdan da olabilir.

Bunların hesabını Yunanistan yapacak, bu işi nereye kadar tırmandırabilirim diye. Bunlar dünya tarihinde, insanlık tarihinde olmayan şeyler değil. Dolayısıyla her türlü ihtimale açık bir süreçten geçiyoruz. Fakat sonunu kestirmek zor. Bekleyip göreceğiz. 

ÖZEL HABER: BEYZA TÜRKYILMAZ
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!